Mahle kupuje ostrowski Delphi

Niemiecki koncern Mahle kupił za 727 mln dolarów od koncernu Delphi Automotive dział Thermal zajmujący się produkcją wymienników ciepła. Oznacza to przejęcie również zakładu w Ostrowie Wielkopolskim, który tym samym zmieni właściciela.

 

delphi

Dział Delphi Thermal osiągnął w 2014 r. przychody na poziomie 1,6 mld US, zatrudniając około 6700 pracowników w 13 zakładach na świecie. Jednym z nich jest zakład w Ostrowie Wielkopolskim, w którym w ciągu ostatnich 4 lat liczba miejsc pracy wzrosła o ponad 500 osób. Obecnie całkowita liczba miejsc pracy na terenie zakładu wynosi ponad 1700, wliczając w to pracowników Delphi i firm współpracujących.

– Ta umowa stanowi duże osiągnięcie zarówno dla Delphi, jak też dla naszego działu Thermal –  powiedział Rodney O’Neal, CEO i prezydent Delphi.  – Ta transakcja stawia Delphi wśród firm skoncentrowanych na rozwoju produktów o wysokim potencjale wzrostu, odpowiadających na potrzeby rynku w zakresie bezpieczeństwa, ochrony środowiska i łączności. Przejęcie biznesu przez MAHLE, wiodącego globalnego dostawcę wymienników ciepła, zapewnia kontynuację wsparcia dla naszych klientów na świecie oraz stabilność dla naszych pracowników – dodał O’Neal.

– Przejęcie biznesu Thermal od Delphi wzmacnia naszą dobrą pozycję rynkową w branży  – skomentował transakcję prof. Heinz K. Junker, prezes rady nadzorczej i CEO MAHLE. – Transakcja rozszerza nasze zdolności produkcyjne w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji – a także poszerza naszą ofertę produktową oraz doświadczenie w zakresie systemów – szczególnie w jeśli chodzi o sprężarki oraz układy klimatyzacji. Ten krok stanowi kolejny etap w strategicznym rozwoju MAHLE – uważa prezes Mahle.

Delphi oraz MAHLE podpisały również dodatkowy list intencyjny w sprawie sprzedaży będącego w posiadaniu Delphi pakietu udziałów w spółce Shanghai Delphi Automotive Air-Conditioning System Co., Ltd. Przychód z transakcji będzie dodatkowym do 727 mln USD zapłaconych za jednostki będące w pełnym posiadaniu firmy Delphi.

 

O firmie Delphi

Delphi Automotive PLC (NYSE: DLPH) jest wiodącym, globalnym dostawcą technologii dla pojazdów osobowych i ciężarowych. Firma ma siedzibę główną w Gillingham, w Wielkiej Brytanii i prowadzi główne centra techniczne, zakłady produkcyjne i centra obsługi klienta w 33 krajach. Delphi dostarcza innowacyjne rozwiązania do wykorzystania w realnym świecie, z zastosowaniem technologii, które sprawiają, że samochody i ciężarówki są inteligentniejsze i bezpieczniejsze, jak również mocniejsze i bardziej oszczędne.

 

O firmie Mahle

Przejmujący zakład w Ostrowie Wielkopolskim niemiecki koncern Mahle ma w Polsce fabrykę części do silników w Krotoszynie. Pracuje w nim prawie 3 tys. osób produkujących m.in. tuleje cylindrowe do silników montowanych w samochodach osobowych i ciężarowych, a także tłoki, zawory i inne części do silników.

Transakcja Delphi z Mahle to kolejne ważne dla Polski przejęcie amerykańskiego biznesu motoryzacyjnego przez inwestora z Niemiec. Pod koniec zeszłego roku niemiecki koncern ZF Friedrichshafen za 13,5 mld dol. postanowił przejąć amerykańskiego rywala TRW Holdings, tworząc w ten sposób drugiego co do wielkości producenta części samochodowych na świecie. W ramach tej transakcji niemiecki inwestor miał przejąć pięć fabryk TRW w Polsce.

 

Więcej o tym, co oznacza transakcja dla ostrowskiego zakładu w papierowym wydaniu Gazety Ostrowskiej w najbliższą środę.

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie