Majowe świętowanie w Ostrowie – uroczystości w Konkatedrze i pod pomnikiem k. Ledóchowskiego

Bardzo uroczyście obchodzono w Ostrowie Wielkopolskim Święto Konstytucji 3 Maja. Ostrowianie licznie uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, złożeniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem kardynała Ledóchowskiego oraz odsłonięciu tablicy upamiętniającej poległych w kampanii wrześniowej żołnierzy 60 Pułku Piechoty. Po południu w ratuszu miejskim odbył się jubileuszowy, 20. Obiad Stanów.

 DSC_2664_Fotor

Poczty sztandarowe gotowe do rozpoczęcia kolejnej części uroczystości

 

Uroczysta msza święta za ojczyznę tradycyjnie została odprawiona w ostrowskiej Konkatedrze i była koncelebrowana przez ostrowskich duchownych. Uroczystą oprawę zapewniła Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod batutą Mariana Sikorskiego oraz ostrowscy chórzyści.

 Msza św. rozpoczęła się w południe odśpiewaniem Bogurodzicy przez Chór Męski ECHO pod dyr. Andrzeja Ryłko. Proboszcz ostrowskiej Konkatedry witając wszystkich zgromadzonych dziękował za liczny udział w uroczystości pocztów sztandarowych i harcerzy.

Homilię wygłosił wikariusz parafii Konkatedralnej ks. Paweł Wczesny.

– Dziś jednoczymy serca, jako bracia i siostry, jako chrześcijanie, jako Polacy. Wdzięczni za dar wolności, za dar, który ciągle jest naszym zadaniem. Wpatrujemy się w Jasnogórski wizerunek, przed którym klękali trwając na modlitwie Królowie, Papierze, ludzie wszystkich czasów, by prosić w różnych potrzebach, dziękować za otrzymana dary. Dziś chcemy dziękować Panu Bogu za nasze rodziny, za Kościół, który tworzymy, za Polskę, którą ciągle budujemy, za dziedzictwo przodków, świadomi odpowiedzialności, jaka na każdym z nas spoczywa, aby tego piękna wiary, nadziei i miłości nigdy nie zmarnować – mówił kapłan.

– Każdego dnia przed tronem Maryi na Jasnej górze wyśpiewywany jest Apel. W nim znajdują się trzy bardzo ważne słowa: Jestem, Pamiętam, Czuwam. Jestem – to słowo, które dotyka istoty człowieczeństwa i zarazem jest zaproszeniem do pochylenia się nad nim – mówił kapłan.

 Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem Ledóchowskiego. O genezie majowego święta i jego współczesnym znaczeniu mówił starosta ostrowski Paweł Rajski, który nawiązywał  do 227. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja.

Wzruszającym momentem tej części uroczystości było przekazanie sztandaru kombatantów żołnierzy Armii Krajowej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Ostrowie Wielkopolskim. Sztandar przekazał uczniom i dyrekcji szkoły Henryk Rybak – jeden z ostatnich żołnierzy AK wywodzących się z naszego miasta, przedstawiciel ostrowskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK.

 Kolejnym punktem programu było wręczenie medali Pro Patria za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce za wolność i niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. Otrzymali je prezydent Ostrowa Beata Klimek, starosta ostrowski Paweł Rajski oraz radny powiatu ostrowskiego Andrzej Knopiński.

 Na koniec oficjalnej części uroczystości odsłonięto przed Konkatedrą tablicę upamiętniającą żołnierzy 25. Dywizji Piechoty i 60. Pułku Piechoty poległych w kampanii wrześniowej 1939 roku. (jw)

 

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie