Mandat na wagę większości. AKTUALIZACJA

Jeszcze przed formalnym rozpoczęciem nowej kadencji samorządu okazało się, że prezydent Beatę Klimek będzie wspierała większość w Radzie Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Stało się tak za sprawą radnej – elekt Elżbiety Grochowskiej, która choć zdobyła mandat startując z komitetu Prawa i Sprawiedliwości, to błyskawicznie przeszła na stronę prezydent Klimek. Dzięki temu obóz prezydencki wspierać będzie 12 radnych w 23-osobowej radzie,  co oznacza bezwzględną większość.

 

 Elżbieta Grochowska jest polityczną debiutantką, nie licząc nieudanego startu w wyborach samorządowych 2014 roku,  z komitetu Beaty Klimek. Mimo to, nie zawahała się dokonać pierwszego w nowym rozdaniu, politycznego transferu. 

Cztery lata później wspierała  już Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. To w prowadzonym przez nią lokalu odbyła się wyborcza konwencja kandydata na prezydenta Łukasza Mikołajczyka, z udziałem wielu zaproszonych prominentnych działaczy tej  partii. Zapowiadała się dłuższa współpraca, bo dostała bardzo dobre, drugie miejsce  na liście PiS-u do Rady Miejskiej,  które zaowocowało 553 głosami i zdobyciem mandatu do Rady Miejskiej.

 

Od Mikołajczyka do Klimek

 Jak się jednak okazało, nowa radna szybko zmieniła polityczne zapatrywania. Dokładnie w dniu odebrania zaświadczeń o wyborze do rady, prezydent Beata Klimek ogłosiła, że Elżbieta Grochowska zadeklarowała poparcie jej komitetu w Radzie Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

 Ten mandat ma zasadnicze znaczenie dla układu sił w Radzie Miejskiej VIII kadencji. Przypomnijmy, że komitet „Przyjazne Miasto” Beaty Klimek zdobył w wyborach 11 mandatów w 23-osobowej radzie. Do bezwzględnej większości brakował więc przynajmniej jeden mandat.

Jak się okazało, szalę przechylił właśnie mandat Grochowskiej – i to jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem nowej kadencji.

 

Komentarze do decyzji

 Decyzję Elżbiety Grochowskiej skomentował dla Gazety Ostrowskiej senator Łukasz Mikołajczyk, były kandydat PiS na prezydenta miasta i lider komitetu, z którego Grochowska zdobyła mandat radnej.

– Dziwi mnie bardzo ta decyzja. Doskonale pamiętam, jak przychodząc do nas pani Grochowska narzekała na panią Beatę Klimek, jak dużo złego o niej mówiła,  deklarując jednocześnie pełną współpracę z nami – powiedział nam Mikołajczyk.

– Chciałbym przypomnieć , że pani Grochowska podpisała, jak wszyscy kandydaci na radnego,  pisemne zobowiązanie, że w przypadku wystąpienia z klubu radnych Prawa  i Sprawiedliwości zrzeknie się mandatu radnej. Ciekawe, czy teraz będzie miała tyle honoru, żeby spełnić to zobowiązanie – dodał Mikołajczyk.

 Suchej nitki nie zostawili na swojej byłej (?) koleżance nie zostawili inni kandydaci na radnych z PiS. Jedna z nich tak napisała na swoim koncie na portalu społecznościowym (pisownia oryginalna): „Ela co ty nam zrobiłaś. jak mogłaś nas tak oszukać. Płakałaś że P. Prezydent ma długi u Ciebie i nie możesz doprosić, się zapłaty za poprzednie wybory. .(wszyscy to słyszeli) że tak Cię oszukała w poprzednich wyborach . że przepłaciłaś to zdrowiem. To są Twoje słowa ELA…Po co nam to mówiłaś. Pan Senator Ci tak zaufał podał rękę A Ty im wszystko donosiłaś z naszych spotkań.kim Ty jesteś zawiodłaś mnie, ale co tam ja. Zawiodłaś wszystkich swoich wyborców Czy Ty jesteś Polką.BÓG, HONOR I OJCZYZNA pamiętaj”.

 Decyzję radnej Grochowskiej skomentowała także opozycja wobec prezydent Klimek z klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

– Dzisiaj wyborcy PiS z jednej strony mogą czuć się oszukani, ponieważ głosowali na nią właśnie dlatego, że ta startowała z ich listy. Z drugiej strony możemy chyba mówić o nieformalnej koalicji PiS z Beatą Klimek – skomentował dla  portalu wlkp24.info Jakub Paduch z Koalicji Obywatelskiej, która pozostaje w opozycji.

 

Kuriozalne oświadczenie

 Po kilku dniach Elżbieta Grochowska zdecydowała się wystosować do wybranej redakcji oświadczenie, które zamieścił portal wlkp.24.info. W kuriozalny sposób tłumaczy w nim powody swojej decyzji.

Pisze między innymi, że  decydując się na przystąpienie do Klubu Radnych „Przyjazne Miasto” radna – elekt „kierowała się decyzja wyborców, którzy w ponad 65 % poparli program wyborczy pani prezydent Beaty Klimek w  kolejnej kadencji 2018-2023. W związku z tym, Elżbieta Grochowska „jako Radna Miejska czuje się zobowiązana do realizacji programu i zadań wybranych przez blisko 2/3 wyborców na następne 5 lat”.

Ponadto, Grochowska pisze,  że „chce zapobiec sytuacji, która miała miejsce w mijającej kadencji, kiedy dobre pomysły mniejszości spotykały się z niezrozumiałym i nieracjonalnym sprzeciwem opozycyjnych radnych dysponujących większością w Radzie Miejskiej”.

W specyficzny sposób autorka tłumaczy również podpisane przez siebie  zobowiązanie – patrz ramka. Okazuje się, że radna – elekt sygnowała  je, aby „zapewnić, że w przypadku wyboru prezydenta miasta z naszej listy wyborczej, jako radna będę wspierała realizacje jego programu wyborczego”. (jw)

 

 

Treść zobowiązania podpisanego przez Elżbietę Grochowską

– Oświadczam, że w przypadku wyboru na radnego zobowiązuje się do pracy w klubie Prawa i Sprawiedliwości, do realizowania  programu wyborczego tego ugrupowania oraz zachowania dyscypliny głosowania w istotnych sprawach dla tego ugrupowania.

Grochowska Elżbieta,  11.09.2018

 

Foto: Wyborcza ulotka Elżbiety Grochowskiej

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie