Mazel Tov zaprasza. Kolejna odsłona ciekawej, międzykulturowej imprezy

Ostrowskie Centrum Kultury oraz Forum Synagoga zapraszają na Mazel Tov Festiwal. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 15- 17 listopada.

 

 

W czwartek 15 listopada festiwal rozpocznie VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona relacjom polsko-żydowsko-niemieckim w lokalnych społecznościach, od epoki renesansu aż do połowy XX wieku. Taka mozaika narodowościowa wpłynęła wielokulturowy charakter tych ziem podczas zaborów i później, aż do dramatu II wojny światowej. Przez cały ten czas dochodziło do kontaktów między różnymi kulturami i religiami.

O 19.00 organizatorzy zapraszają na promocję książki „Żydowscy sąsiedzi” pod redakcją Krzysztofa Morty oraz koncert Accorinet Klezmer Band. Zespół Accorinet Klezmer Band tworzą w większości muzycy Filharmonii Kaliskiej.Prócz tradycyjnych melodii żydowskich artyści posiadają w swoim dorobku własne kompozycje, nawiązujące do muzyki chasydzkiej, a także muzyki klezmerskiej opartej na gatunkach muzycznych pochodzących z różnych kultur.

W piątek 16 listopada od 12.00 ruszają warsztaty języka hebrajskiego i inskrypcji nagrobnej. O 19.00 ciekawy koncert zespołu Shofar (Roginski / Trzaska / Moretti). Ideą składu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i jazzie free, jak i kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. Utwory, które znalazły się na płycie pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej tzw. „niguny”, czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę oraz „frejlaksy”, czyli utwory bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej. Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy utworów możliwe jest poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Wszystko to jest połączone ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu.
 Na sobotę 17 listopada od 12.30 zaplanowano 12.30 warsztaty tańca izraelskiego Snunit (grupa początkująca), a o 14.15 grupa zaawansowana. Tańce izraelskie to współczesne, tańczone na całym świecie, tańce ludowe. W tańcu tym znalazła odbicie każda kultura, która kształtowała kulturę izraelską – żydowska, jemeńska, arabska, nie wspominając o europejskiej. Warsztaty poprowadzi Monika Leszczyńska – pierwsza polska instruktorka tańca izraelskiego.

O 17.30 pokaz filmu „Humus” w reż. Orena Rosenfelda. Humus, przepyszny, bogaty w wartości odżywcze, uwielbiany przez Amerykanów superfood, łączy muzułmanów, chrześcijan i żydów na całym świecie. Towarzyszymy Olivierowi, benedyktynowi z Francji, który poszukuje najlepszego humusu, obserwujemy zaciętą walkę o pobicie Rekordu Guinnessa w kategorii „Największej na świecie porcji humusu”.

Blok filmowy uzupełni o 18.45 pokaz filmu „Przepis na kiszone w reż. Michael Manasseri. Film zdobył Nagrodę Publiczności na 14. Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej i Los Angeles Jewish Film Festival.

 Od 15 listopada 2018 do 31 stycznia 2019 potrwa wystawa Kiby Kerner. Artystka urodziła się w Filadelfii, w stanie Pensylwania i ukończyła Szkołę Artystyczną (Parsons School of Design) w Nowym Jorku. Obecnie przygotowuje się do doktoratu w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, łącząc tradycyjny druk z ceramiką.  Tak sama mówi o swojej sztuce: „Moja sztuka jest odniesieniem do głęboko zakorzenionej zdolności do poświęcenia, którą kiedyś otrzymaliśmy jako gatunek, jak też do moich własnych psychologicznych doświadczeń. Każda pojedyncza część mojej twórczości zawiera szczególną historię, która ujawnia się widzowi warstwa po warstwie, tak jak powolne przywoływanie wspomnień.

 Ceny biletów: Accorinet Klezmer Band – bilety bezpłatne; SHOFAR – 20 zł; warsztaty tańca izraelskiego – 10 zł; pokazy filmowe – 5 zł.  (jw)

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie