Medal Gloria Medicinae dla ostrowianina. Najwyższe odznaczenie PTL dla Antoniego Sukiennickiego

Doktor Antoni Sukiennicki, znany ostrowski lekarz, chirurg dziecięcy, otrzymał Medal Gloria Medicinae – wyróżnienie przyznawane przez 40-osobową kapitułę wybitnym specjalistom. Gala Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, podczas której wręczono medale, odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Uroczystość odbyła się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie

 

Medal Gloria Medicinae, ustanowiony przez Polskie Towarzystwo Lekarskie blisko trzydzieści lat temu, to nietypowe odznaczenie. Jest on bowiem nadawany lekarzom przez lekarzy za wybitne zasługi dla medycyny. Zgodnie z przyjętymi zasadami przyznawany jest jedynie dziesięciu lekarzom w ciągu jednego roku. Stanowi symbol wdzięczności dla tych, których życie, czyny i dzieła przepojone są pragnieniem pomocy ludziom i ulżenia ich cierpieniom i których osiągnięcia w służbie człowiekowi stwarzają lepszy świat dla całej ludzkości.

 

Wyróżnienie za pracę z chorym

Uroczysta gala, nad którą honorowy patronat sprawowała Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej Agata Kornhauser – Duda, odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Aktu dekoracji dokonali: Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz oraz Honorowy Prezes Kapituły Medalu Gloria Medicinae i jednocześnie inicjator jego przyznawania prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski. Na tej podniosłej uroczystości obecny był minister zdrowia prof. n. med. Łukasz Szumowski, który w swoim wystąpieniu przekazał gratulacje wyróżnionym. Medal Gloria Medicinae nie jest przyznawany za pracę naukową, za którą dostaje się tytuły doktorskie i profesorskie, ale za pracę bezpośrednio przy łóżku chorego. W tym roku decyzją Kapituły wśród odznaczonych znalazł się dr n. med. Antoni Sukiennicki. Był jedyną osobą w tym gronie z terenu Wielkopolski. Pozostali laureaci byli z Warszawy, Krakowa, Katowic, Bydgoszczy i Lwowa.

– Oprawa gali była bardzo uroczysta. Wcześniej ubrano nas w togi i wprowadzono nas salę. Potem kolejno wywoływano każdego z laureatów i czytano uzasadnienie przyznania mu medalu. Potem następowało wręczenie odznaczenia. To dla mnie ogromne wyróżnienie i ogromna satysfakcja. Szczególnie, że medal otrzymałem za coś, co lubiłem i dalej bardzo lubię robić. W grupie wyróżnionych razem ze mną byli głównie profesorowie uczelni medycznych. Traktuję to jako podsumowanie moich osiągnięć zawodowych i pracy, która trwa do dziś dnia. Rozum nakazywałby, żeby już zakończyć aktywność zawodową, ale serce nakazuje, żeby być dalej z ludźmi – powiedział ostrowski lekarz, którzy może pochwalić się 61-letnim stażem w swojej profesji.

Warto dodać, że galę na Zamku Królewskim w Warszawie uświetnili śpiewający… lekarze: dr med. Ewelina Sielska – Badurek (mezzosopran), dr med. Anna Kutkowska – Kass (sopran koloraturowy) i prof. dr med. Krzysztof Bielecki. Solistom akompaniowała lekarz – pianista dr Zofia Małas. Ponadto wystąpił lekarz – pianista dr Bartosz Zwolan i chór Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie pod dyrekcją Beaty Herman. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego nie po raz pierwszy docenił Antoniego Sukiennickiego. Dwa lata temu nadał mu odznaczenie ,,Bene Meritus” (,,Dobrze Zasłużony’’). Nadawane jest ono za znaczące dokonania lekarza w swoim fachu.

Renata Weiss

CZYTAJ WIĘCEJ W PAPIEROWYM WYDANIU GAZETY OSTROWSKIEJ 

 

 

Chwała medycyny

Medal „Gloria Medicinae” jest najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jedynym przyznawanym przez 40-osobową Kapitułę lekarzy tylko dziesięciu wybitnym lekarzom rocznie. Na honorowym dyplomie, który oprócz medalu, dostaje laureat, widnieje taka sentencja: „Za ofiarną służbę ludziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego…”.

fot. archiwum A. Sukiennickiego

Medal „Gloria Medicinae” jest najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego

 

 

Przeczytaj również

Nowe ,,Lido” gotowe do sezonu

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie