Mediacje w praktyce

Szkolne Centrum Mediacji w III Liceum Ogólnokształcącym już działa. Na uroczyste otwarcie przyjechał do Ostrowa Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.   

001 

Szkolne Centrum Mediacji mieści się w III LO. Jak mówiła dyrektorka placówki Maria Tomalak, pomysł utworzenia centrum zrodził się w 2015 roku po jednej z konferencji realizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu dotyczącą mediacji rówieśniczych.

W III LO w Ostrowie działać będzie 12 uczniów – mediatorów, których zadaniem ma być godzenie ze sobą rówieśników. Podczas otwarcia wielokrotnie podkreślano swoisty dekalog mediatora, który musi działać w oparciu o następujące zasady: nie przymuszaj, nie stój po niczyjej stronie, nie wchodź w problem, zachowaj tajemnicę i miej przyzwolenie.

– Jestem ogromnym orędownikiem uczenia młodych ludzi właściwych relacji między sobą i mediacja na pewno im w tym pomoże. Mówimy tu o mediacji rówieśniczej, bo to nie dorosły jest arbitrem, a oni sami miedzy sobą spełniając standardy podejmują właściwe działania – mówił obecny na uroczystości Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Starosta Paweł Rajski podkreślał: – Wszyscy się zgadzamy, że jest to inicjatywa bardzo potrzebna. Cieszę się, że powstała w Powiecie Ostrowskim. Nasza oświata, która ma swoją markę, dorzuciła do niej kolejną cegiełkę na potwierdzeni jakości.

Szkolne Centrum Mediacji, które zostało właśnie otwarte w III Liceum Ogólnokształcącym, jest kolejnym w Ostrowie. W lutym zostało bowiem utworzone takowe Centrum w Szkole Podstawowej nr 9.

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie