Mediateka na finiszu – gratka dla fanów multimediów

Jeszcze podczas obecnych wakacji swoje podwoje otworzy ostrowska Mediateka. Zamontowano już meble i multimedia, a miejsce zyskało nowoczesny charakter. Nowe miejsce na kulturalnej mapie Ostrowa ma duże szanse na przyciągnięcie zupełnie nowej publiczności, stawiającej na multimedia i nowe technologie.

 MEDIATEKA_@

– Obecnie trwają prace związane z zakupem księgozbioru i wprowadzeniem pozycji do systemu bibliotecznego. Poza tym przygotowywane są plany i scenariusze zajęć w działach kultury technicznej, bajkoteki i muzyki. Przygotowywana jest również sala kinowa, a prace techniczne prowadzone są w sali muzycznej i studiu nagrań – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

To zupełnie nowy wymiar Biblioteki Publicznej – to dwunasta mediateka w Polsce i pierwsza w Wielkopolsce.

– Liczymy, że stanie się ona atrakcyjnym miejscem dla ostrowian, tym bardziej, że znajdą tu m.in. multimedialną podłogę, dotykowe monitory – również te zamontowane w siedziskach, instrumenty muzyczne połączone z komputerami, salę do wyświetlania filmów czy nowoczesne meble. Wszystko to tworzyć będzie niezwykle nowoczesne centrum kultury – zapewnia prezydent Miasta.

 W projekcie zostały przewidziane tzw. przystanki kultury z 10 dziedzin. Sala Komedy to miejsce komponowania muzyki przy udziale animatora. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom multimedialnym korzystający z tej sali będą mogli poznać specyfikę poszczególnych instrumentów muzycznych i zapoznać się z multimedialnymi narzędziami do tworzenia muzyki.

Miejsce spotkań młodzieży – tutaj z nowoczesnym podejściem młodzież zetknie się z technicznymi dziedzinami życia związanymi z energią wiatru, słońca i robotyką, która jest wpisana w dziedzictwo kulturowe Ostrowa.

Na piętrze zaprojektowano wypożyczalnię książek tradycyjnych i cyfrowych e-booków. Na widzów czekać będzie minisala kinowa, pokazująca filmy związane z Ostrowem i regionem. Jest też miejsce do kreatywnego, plastycznego tworzenia.

W projekcie znalazła się też wypożyczalnia filmów z możliwością ich obejrzenia lub przejrzenia, wypożyczalnia ścieżek muzycznych wraz z możliwością ich odsłuchu, czytelnia zdigitalizowanych dokumentów, prasy, literatury regionu, miejsce spotkań z literaturą, muzyką, artystami, pisarzami. Będą to promocje książek, płyt, filmów, spotkania regionalne, genealogiczne oraz wypożyczalnia filmów, muzyki, literatury wraz z możliwością ich sprawdzenia w wersji cyfrowej, odczytania, przesłuchania, obejrzenia lub przejrzenia.

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, której filią będzie „Multimedia Biblioteka Przystanek kultura” jest jedyną, która bierze udział w cyfrowym projekcie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej (najbardziej obszernej, pierwszej w Polsce). Jest także jedyną biblioteką w skali Wielkopolski, która dygitalizuje swoje własne zbiory jako OBC -Ostrowska Biblioteka Cyfrowa. Właśnie w siedzibie „Multimedia Biblioteka Przystanek kultura” zbiory te będą udostępniane na nośnikach cyfrowych. Będzie to pierwsza Biblioteka Multimedialna w Wielkopolsce.

– Projekt określa się jako innowacyjny ze względu na brak podobnego w całej Wielkopolsce. Jest to dopiero 11. projekt Biblioteki Multimedialnej w Polsce i najbardziej aktualny ze względu na zastosowanie najnowszych materiałów multimedialnych, oprogramowania oraz nośników dźwięku, obrazu, literatury, informacji, typu interaktywne ściany, monitory bezszwowe zastępujące punkt informacyjny, dotykowe monitory – wymienia Włodzimierz Grabowski, dyrektor ostrowskiej Biblioteki Publicznej.

Obiekt zaprojektowany został „bez barier” – wszystkie pomieszczenia projektowanego obiektu zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla osób niewidomych. W obiekcie została zaprojektowana winda, a specjalne stanowiska zostaną wyposażone w system komunikacji brajlem.

Tekst i foto: Jarosław Wardawy

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie