Megadożynki we Wtórku – Święto Plonów nie tylko na ludowo

Rok temu organizatorzy Gminnych Dożynek Gminy Ostrów Wielkopolski w Gorzycach Wielkich wysoko podnieśli poprzeczkę, ale ich następcy z Wtórku nie zawiedli pokładanego zaufania. Przygotowali bardzo atrakcyjny program, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Dożynkowy korowód i obrzędy, loty balonem, emocje związane z losowaniem samochodu i koncerty zaproszonych gwiazd złożyły się na wydarzenie, które na długo zapamiętają uczestnicy dożynek.

 

DOZYNKI WTOREK_15

 

Gospodarzem Dożynek Gminnych Gminy Ostrów Wielkopolski była Rada Sołecka we Wtórku, z sołtysem Ryszardem Ryfą na czele. Przygotowania do gminnego Święta Plonów trwały kilka miesięcy, ale efekt był godny włożonej pracy.

 

Samochód w nagrodę

DSC_7718

 

W tym roku organizatorzy wpadli na wyjątkowy pomysł, który znacznie zwiększył zainteresowanie imprezą. Wraz ze stowarzyszeniem Qltura 21 przygotowana została wielka loteria, w której główną nagrodą był fabrycznie nowy samochód osobowy marki Fiat. Nagroda wartości około 50 tysięcy złotych przyciągnęła prawdziwe tłumy. Wydrukowano 10 tysięcy specjalnie przygotowanych losów, z których zdecydowana większość znalazła nabywców. Losy sprzedawano w kilku miejscach, ale najwięcej sprzedano w dniu dożynek. Przed stoiskiem stowarzyszenia z losami niemal bez przerwy stała długa kolejka chętnych.   Zgodnie z ogłoszonym regulaminem,  kulminacyjny moment nastąpił w niedzielę o godzinie 20.00. W obecności komisji i radcy prawnego najpierw wylosowano dziewczynkę, która miała z kolei wylosować „złoty” los.

Jak się okazało, szczęśliwy los został zakupiony w Wysocku Wielkim i tak samochód trafił do mieszkanki tej miejscowości.

 

Piłowanie zamiast wstęgi

DOZYNKI WTOREK_3

 

 

Przed głównymi uroczystościami oficjalnie – i w oryginalny sposób – otwarto nową ulicę, prowadzącą od sali wiejskiej i remizy do miejsca, w którym stała scena. Wójt gminy Piotr Kuroszczyk wraz z Ryszardem Ryfą, sołtysem Wtórku zamiast przecięcia wstęgi musieli przeciąć piłą drewniany pal.

– Wstęga będzie, ale dopiero po zakończeniu całej inwestycji, a więc do końca ulicy Szkolnej – mówili żartobliwie mieszkańcy Wtórku, dziękując za I etap inwestycji.

 Droga przebiega wzdłuż szkoły i przedszkola we Wtórku. Prace przy przebudowie ulicy trwały od czerwca do połowy sierpnia. Inwestycja kosztowała ponad 326 tysięcy złotych i była w całości finansowana z budżetu gminy. W I etapie nowa nawierzchnia została położona na prawie 300 metrach. Dodatkowo powstał chodnik oraz miejsca parkingowe.

 

Dożynkowe obrzędy i korowody

DOZYNKI WTOREK_5

 

Uroczystości otworzył przed południem korowód pięknie przystrojonych bryczek, w których  zasiedli goście specjalni. Korowód dożynkowy przejechał ulicami Wtórku i dalej, do Sadowia, Kamienic Nowych i z powrotem.

Po otwarciu nowej drogi dożynkowi goście uczestniczyli w specjalnej Mszy Świętej i podziękowaniu za zebrane plony.

 Właściwa część obrzędów dożynkowych miała miejsce na placu za szkołą. Organizatorzy przygotowali dużą scenę z profesjonalnym nagłośnieniem i światłami, przed którą wyłożono drewnianą podłogę do artystycznych prezentacji.

Ponieważ Święto Plonów wywodzi się z ludowej tradycji, nie mogło zabraknąć prezentacji rodzimego (i nie tylko folkloru). Zadbała o to kapela Furmany oraz Zespół Pieśni i tańca Gorzyczanie. Jak zwykle furorę zrobił także zespół Wiecznie Młodzi, który zaprezentował swoje umiejętności wokalne i taneczne.

 Rolę „mistrzów ceremonii” pełnili starostowie dożynek: Andżelika Lipka, która wraz z mężem prowadzi we Wtórku hodowlę pomidorów szklarniowych oraz Grzegorz Majchrzak – rolnik, hodowca trzody chlewnej. Staropolskim zwyczajem, gospodarze dożynek przekazali przedstawicielom lokalnej władzy bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren zebranych podczas żniw.

– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych Dożynek Gminnych Gminy Ostrów Wielkopolski. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy mogliśmy wszyscy uczestniczyć w uroczystości, która na długo zapadnie w naszej pamięci – mówił po uroczystości wójt Piotr Kuroszczyk, który wraz z przewodniczącym Rady Gminy Ostrów Wielkopolski Piotrem Śniegowskim odebrali na scenie bochen i potem symbolicznie częstowali  nim gości.

 

Urozmaicone atrakcje

DOZYNKI WTOREK_14 B

 

O ile, ze względu na bardzo wysoką temperaturę, dożynkowe zwyczaje nie cieszyły się specjalnie dużym zainteresowaniem, to w miarę upływu czasu napływały tłumy dożynkowej publiczności. W szczytowym momencie, podczas losowania nagrody głównej i wieczornych koncertów, atrakcje we Wtórku mogło oglądać nawet 8 -10 tysięcy ludzi.

Organizatorzy dobrali wykonawców odpowiednio do charakteru imprezy. Gości bawił najpierw dobrze znany we Wtórku Mirosław Szołtysek i jego Wesołe Trio, który zaprezentował zestaw biesiadnych piosenek wykonywanych w gwarze śląskiej.

Wystąpiły też laureatki PATAGO 2018 Natalia Gierszyńska – uczennica SP w Gorzycach Wielkich, laureatka minirecitalu PATAGO 2017 Julia Błaszczyk z SP w Lamkach oraz Izabela Staroń  z LO Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy balonowe, przygotowane przez fachową ekipę z Jeleniej Góry. Z możliwości popatrzenia na świat z góry z kosza balonu skorzystało wieczorem kilkaset osób.

 Gwiazdą wieczoru był zespół Piękni i Młodzi. Znana i lubiana formacja z pogranicza muzyki tanecznej i disco polo zaprezentowała (szkoda że z półplaybacku) dynamiczny zestaw swoich piosenek, żywo odbieranych przez bardzo liczną już podczas ich występu, publiczność.

Na koniec , do późnej nocy goście bawili się do muzyki zespołu Stres.

 Tekst i zdjęcia: Jarosław Wardawy

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie