Miasto zwróci za audyty – ostatni akord wstydliwej klęski miasta

Samorząd Ostrowa Wielkopolskiego zwróci mieszkańcom koszty audytu, poniesione przez nich w ramach podczas zakończonego niepowodzeniem procesu ubiegania się o  unijne dotacje na montaż Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Miasto zapowiada, że przystąpi do ponownego ubiegania się o pozyskanie dofinansowania na ten cel, jeśli tylko pojawi się taka okazja.

 

fotowoltaika

O takim rozwiązaniu poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w lakonicznym komunikacie prasowym.

„(…) Mając na względzie zaangażowanie ostrowian i poniesiony przez nich koszt w wysokości 120 zł, prezydent miasta po dokonaniu analizy prawnej podjęła decyzję o umożliwieniu ubiegania się  o zwrot tej kwoty – czytamy w komunikacie.

 Z komunikatu wynika, że mieszkańcy biorący udział w przedsięwzięciu ubiegania się o dotacje na OZE otrzymają pocztą wzór wniosku, który umożliwi im odzyskanie wcześniej wpłaconych pieniędzy. Podpisany wniosek będą mogli składać osobiście od 3 do 27 kwietnia br. w Urzędzie Miejskim (pokój nr 226, II piętro) lub korespondencyjnie pod adres Urzędu Miejskiego (al. Powstańców Wielkopolskich 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski).

 

Jak do tego doszło ?

Ta decyzja to ostatni akord niesławnego dla miasta procesu ubiegania się o dotacje na OZE. Jak wynika z ogłoszonej niedawno decyzji marszałka województwa wielkopolskiego, z aplikacją poradziły sobie bez problemu takie gminy z powiatu ostrowskiego, jak np. Nowe Skalmierzyce, Przygodzice, czy gmina wiejska Ostrów Wielkopolski, ale wniosek złożony przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski został odrzucony we wstępnym etapie z powodu błędów formalnych.

 W lipcu 2017r. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski przystąpiła do projektu unijnego realizowanego przy współfinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej polegającego na dofinansowaniu budowy instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w budynkach mieszkalnych na terenie miasta. Można było wymienić piece na te z paliwem z peletu, zmodernizować węzeł cieplny w domu, ale największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zamontowania tzw. fotowoltaiki – czyli paneli słonecznych produkujących energię elektryczną. Ostrowian zachęcano możliwością produkowania praktycznie darmowego prądu z olbrzymim, bo sięgającym ok. 80 %, dofinansowaniem.

Do wykonania audytu – czyli przeglądu na miejscu faktycznych możliwości kwalifikacji do programu miasto zatrudniło firmę zewnętrzną. W domach ostrowian pojawili się pracownicy firmy, którzy oglądali domy, a zwłaszcza dachy, by ocenić ile może się na nich zmieścić ogniw fotowoltaicznych. Mieszkańcy musieli zapłacić za to badanie po 120 zł.

Ekologiczna bomba z opóźnionym zapłonem wybuchła, kiedy okazało się, że ostrowski wniosek nie przeszedł oceny formalnej. Z pisma przesłanego przez UMWW 7 lutego 2018 roku wynika, że ww. wniosek przesłany do oceny w formie elektronicznej nie zawierał pełnej, wymaganej przez Urząd Marszałkowski dokumentacji.

Oznaczało to – ni mniej ni więcej – tylko koniec szans niemal 600 osób na wysokie dofinansowanie wymiany źródeł ciepła i energii. Inaczej mówiąc, przeszło nam koło nosa ok. 10 mln dofinansowania na wymianę źródeł energii. Dla porównania, w tym roku miasto z własnego budżetu przeznaczyło na podobny (choć nie do końca) cel tylko i aż 900 tys. zł.

W Urzędzie Miejskim koordynatorem działań w tej sprawie był Wydział Gospodarki Komunalnej kierowany przez doświadczonego i cieszącego się dobrą opinią Włodzimierza Szymanowskiego. Nadzór nad realizacją sprawował pierwszy zastępca prezydenta miasta, Jakub Szczurek, który został uznany przez prezydent Klimek za winnego i odwołany z zajmowanego stanowiska.

 

Będą ponowne starania

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego kilka dni temu ogłosił listę zakwalifikowanych projektów, na której zabrakło wniosku Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski, który nie przeszedł formalnej weryfikacji i został odrzucony na etapie wstępnym. 

Znalazło się na niej za to 105 podmiotów, których wnioski przeszły pozytywnie weryfikację. Najwyżej spośród wniosków samorządów z terenu powiatu ostrowskiego, bo na 11 miejscu listu, uplasował się wniosek gminy Przygodzice. Tuż niżej uplasowała się aplikacja gminy Nowe Skalmierzyce i dalej odpowiednio: Odolanowa (15), gminy Ostrów Wielkopolski (64), Raszkowa (73).

 Miasto zapewnia, że gdy tylko pojawi się kolejna możliwość aplikowania o fundusze zewnętrzne na wytwarzanie i dystrybucję energii ze źródeł odnawialnych, Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski „niezwłocznie przystąpi do ponownego ubiegania się o pozyskanie dofinansowania na ten cel”. (jw)

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie