Międzynarodowe muzykowanie w Ostrowie: warsztaty, koncerty, wymiana doświadczeń

Około 130 uczniów ze szkół muzycznych z całej Polski wzięło udział w XVI Ogólnopolskich Warsztatach Saksofonowo – Klarnetowych zorganizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej, Powiat Ostrowski, Zespół Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim i Stowarzyszenie Strefa Kultury. Imprezie towarzyszył ciekawy zestaw imprez dodatkowych.

Najważniejszą rolę pełniły warsztaty szkoleniowe, które w tym roku były prowadzone przez wybitne grono międzynarodowych specjalistów. W gronie prowadzących znaleźli się: Jerome Laran (FR) – saksofon, Phillippe Portejoie –  (FR) – saksofon,  Remi Delangle – (FR) – klarnet, Karel Dohnal (CZ) – klarnet  oraz znakomici polscy muzycy i pedagodzy muzycznie: Dariusz Samól, Robert Chyła,  Ryszard Żołędziowski  – saksofon,  Jan Jakub Bakun,  Arkadiusz Adamski,  Ryszard Zbijowski  – klarnet. 

 

– Takie warsztaty to bezcenna okazja do praktycznej nauki tajników gry na saksofonie i klarnecie od wybitnych specjalistów. Jestem przekonany, że nabyte umiejętności zaowocują w przyszłości znacznym postępem w grze wśród uczestników warsztatów – podkreśla inicjator warsztatów, Robert Matuszewski,  dyrektor ZSM w Ostrowie.

 W tym roku organizatorzy zadbali o bardzo atrakcyjny program imprez towarzyszących. Uczestnicy warsztatów mogli więc posłuchać w praktyce umiejętności prowadzących zajęcia. Muzycy i pedagodzy muzyczni pokazali najpierw, co potrafią podczas koncertu w Sali koncertowej ZSM.

Wyjątkowy był również koncert w Fanaberia Art. Clubie. Otworzył go występ nietypowego kwartetu saksofonowego Saxformers Quartet. Wyrafinowana muzyka z pogranicza jazzu i muzyki klasycznej w wykonaniu wirtuozów swoich instrumentów spodobała się publiczności złożonej głównie z uczestników warsztatów.

Specjalny koncert zagrali też ostrowscy muzycy Big Bandu Powiatu Ostrowskiego. Robert Matuszewski i jego dobrze znana orkiestra zaprezentowała się z zupełnie innej strony. Zagrali „z pazurem”, w specjalnie dobranym repertuarze. Muzycy – z band leaderem Robertem Matuszewskim na czele, pokazali, że znakomicie czują się w jazzowych klimatach, okraszonych brawurowymi solówkami. 

Tekst i zdjęcia: Jarosław Wardawy

Saxformers Quartet w Fanaberii

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie