Miejski rower już we wrześniu

Już we wrześniu tego roku na ostrowskich ulicach pojawią miejskie rowery. Pojazdy będą kolorystyką odpowiadać nowym ostrowskim autobusom i miejskiemu logo. Co ważne, ich wypożyczenie będzie bezpłatne. Stacje powstaną dzięki 15 milionom unijnego dofinansowania na projekt związany z działaniami niskoemisyjnymi w mieście.

 

rowery 2

 

Podobne rowery z powodzeniem funkcjonują w wielu miastach w Polsce, między innymi w Kaliszu.  Fot.: Nextbike

Dwie pierwsze stacje z miejskimi rowerami staną przy ulicy Towarowej oraz na budowanym obecnie parkingu buforowym pomiędzy stadionem, a Basenem Miejskim. Umowę na dostarczenie rowerów, wraz z terminalami, MZK podpisał z firmą Nextbike.

- Lokalizacje stacji nie są oczywiście przypadkowe. Chodzi o to, by pojawiły się one w miejscach, gdzie z jednego środka transportu można przesiąść się na inny. Z roweru skorzystamy przy ulicy Towarowej wychodząc z dworca, a na parkingu buforowym przy Paderewskiego, kiedy zostawimy tam samochód – tłumaczy Bartosz Ziółkowski, prezes MZK.

Rowery są częścią wspólnego projektu miasta, MZK oraz spółki Oświetlenia Uliczne i Drogowe, który dotyczy unowocześnienia transportu miejskiego oraz wdrożenia innych działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza. Wartość tego projektu to 21 milionów złotych przy dofinansowaniu z WRPO w wysokości blisko 15 milionów złotych.

- W ramach pozyskanych środków MZK zakupi 4 autobusy o napędzie elektrycznym oraz 3 autobusy z silnikami diesla spełniającymi normę EURO 6. Projekt to też inwestycje w infrastrukturę transportową – biletomaty, wiaty przystankowe i tablice elektroniczne. To także inteligentny system zarządzania ruchem (ITS), jak również montaż energooszczędnego oświetlenia – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W obu stacjach znajdzie się 15 stanowisk oraz 10 rowerów. Kolorystyka pojazdów odpowiadać będzie użytej w miejskim logo, która wykorzystana zostanie również na nowych ostrowskich autobusach. Efektem będzie spójność kolorystyczna elementów miejskiej komunikacji.

- Nasz system funkcjonuje na czterech kontynentach. Co ważne, jeśli zarejestrujemy się do systemu w Ostrowie, możemy już bez ponownej rejestracji, korzystać z rowerów miejskich we wszystkich polskich miastach, w których nasz system funkcjonuje. Podobnie będzie za granicą kraju – tłumaczy Jakub Giza, specjalista ds. relacji z samorządami w firmie Nextbike.

Do systemu będzie można zalogować się przez Internet lub w terminalu przy stacji. Otrzymujemy PIN, który należy zapamiętać i gotowe – możemy wyruszać w trasę.

Ostrowskie rowery będą wyposażone we wszelkie elementy niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy, m.in. w trzybiegową przerzutkę, automatyczne oświetlenie przednie i tylne, dzwonek, hamulce (ręczny i nożny), wodoodporne siodełko, szyfrowy zamek (kod do niego otrzymujemy przy wypożyczeniu, warto go zapamiętać) i koszyk do przewożenia toreb i pakunków. Rama rowerów typu „unisex” umożliwia wygodne korzystanie niezależnie od płci i ubioru użytkownika. Koła mają 26 cali. Rowery będą również wyposażone w czujnik GPS. (jw)

MZK rowery Nextbike 2

Umowę na dostarczenie rowerów, wraz z terminalami, MZK podpisał z firmą Nextbike. Fot.: UM Ostrów

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie