Misterium Męki Pańskiej w Ostrowie – po raz piąty w Ostrowie

Tłumy mieszkańców i ponad stu aktorów wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej. Plenerowe widowisko odbyło się w Ostrowie na tydzień przed świętami wielkanocnymi. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

                                                                                                                        Jezus myje nogi apostołowi Piotrowi

Pierwszy taki spektakl został wystawiony w naszym mieście w roku 2014. Pomysł ten miał kontynuację w następnych latach. W tym roku już po raz piąty ostrowianie mogli przeżyć razem z Jezusem wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Przygotowania do inscenizacji trwały przez kilka tygodni. Zaangażowanych w nie, oprócz samych aktorów, było dodatkowo jeszcze kilkadziesiąt osób odpowiedzialnych za sprawy organizacyjne i techniczne. Główną rolę grał, podobnie jak w poprzednich edycjach misterium, ks. Dariusz Brylak. Pozostałymi aktorami byli m.in. ostrowscy księża, osoby dorosłe, także młodzież i dzieci ze szkół naszego miasta.

– Niech to piękne, wyjątkowe wydarzenie pozwoli nam przeżyć w skupieniu i refleksji tajemnicę męki Pana Jezusa. Być może ktoś z nas odnajdzie w tym przedstawieniu siebie, swoich bliskich, swoje problemy, wszystko to, co nosi w swoim sercu albo co przynosi codzienne życie – powiedział przed rozpoczęciem spektaklu  ks. kanonik Krzysztof Nojman, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa w Ostrowie.
Tegoroczne misterium rozpoczęło się w Parku Miejskim, gdzie wierni obejrzeli sceny Ostatniej Wieczerzy, modlitwy w ogrodzie oliwnym oraz rozmowy z Kajfaszem i Piłatem. Po biczowaniu rozpoczęła się droga krzyżowa, która prowadziła z parku na plac przed Konkatedrą. Tam odbyła się scena ukrzyżowania. Ciało Jezusa zostało złożone do Grobu Pańskiego, który został usytuowany wewnątrz świątyni. Tam również   nastąpiła ostatnia część misterium, czyli Zmartwychwstanie.

W tym roku przygotowano telebimy, dzięki którym widzowie mogli lepiej obserwować poszczególne sceny. Równolegle z główną akcją publiczność śledziła także losy małżeństwa, które po 25 latach przeżywa kryzys. Brak porozumienia i narastający konflikt w konsekwencji prowadzą do tego, że małżonkowie zostaną ukrzyżowani razem z Jezusem. Hasło tegorocznego przedstawienia brzmiało ,,Dramat człowieka’’. Scenariusz widowiska stworzyli ks. Paweł Wczesny i ks. Dariusz Brylak. 

Po zakończeniu Misterium Męki Pańskiej jego uczestnicy rozdzielili pomiędzy widzów bochenki chleba broszurę z rachunkiem sumienia.

Renata Weiss

 

m2

Modlitwa w Ogrodzie Oliwnym

m3

Sąd Kajfasza

m4

Jezus u Piłata

m5

Jezus niesie krzyż na swych ramionach

m6

W misterium wzięło udział ponad stu aktorów

m7

Jezus na krzyżu umiera

m8

Ostatnia scena misterium w Konkatedrze

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ W PAPIEROWYM WYDANIU GAZETY OSTROWSKIEJ 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie