Moc będzie z nami

Rozpoczęły się prace budowlane na stacji elektroenergetycznej w Wysocku Wielkim w gminie Ostrów Wielkopolski. Po zakończeniu inwestycji zmniejszy się ryzyko związane z  ograniczeniami przesyłowymi w obrębie węzła stacji Ostrów. Rozbudowa wpłynie również na poprawę niezawodności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w zachodniej Polsce.

siec energetyczna

Zakończony został etap formalno-prawny. Inwestor uzyskał wszelkie konieczne do rozpoczęcia rozbudowy dokumenty, a więc decyzję środowiskową i pozwolenie na budowę.

– W marcu zaczęliśmy prace budowlane, które potrwają do maja 2017 roku. W tym czasie planujemy między innymi rozbudować rozdzielnię 400 i 110 kV, przygotować stanowiska oraz zainstalować na nich nowy transformator i dławik” – mówi kierownik projektu Michał Lewandowski.

Rozbudowa SE Ostrów to typowe przedsięwzięcie z dziedziny budownictwa elektroenergetycznego o niewielkiej skali prac budowlano-montażowych. Wszelkie prace prowadzone będą tylko w obrębie obszaru stacji. – Dołożymy wszelkich starań, by okoliczni mieszkańcy nie odczuli utrudnień związanych z rozbudową stacji – deklaruje przedstawiciel wykonawcy.

Rozbudowa SE Ostrów to jedno z kilkudziesięciu przedsięwzięć związanych z rozbudową i modernizacją Krajowego Systemy Elektroenergetycznego. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń elektroenergetycznych najnowszej generacji zwiększy stabilność i bezpieczeństwo przesyłu energii elektrycznej nie tylko w regionie, ale także przyczyni się do poprawy niezawodności pracy całego systemu. Inwestorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., a Wykonawcą konsorcjum firm: SAG Elbud Gdańsk S.A. i SAG Elbud Kraków Sp. z o.o. Zmodernizowana stacja ma być oddana do użytkowania w październiku 2017 roku.

Inwestorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE)  – operator systemu przesyłowego (OSP) energii elektrycznej w Polsce. Spółka jest własnością Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej siecią przesyłową (o napięciu 400kV i 220kV oraz częstotliwości 50Hz) do wszystkich regionów kraju. Przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne za wykonywanie szeregu obowiązków związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy polskiego systemu elektroenergetycznego, rozwojem sieci przesyłowej oraz połączeń transgranicznych z sąsiednimi systemami. PSE są właścicielem ponad 14 tys. kilometrów linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Wykonawcą kontraktu jest SAG Elbud Gdańsk S. A. Od ponad 60 lat zajmuje się budową i remontami linii i stacji elektroenergetycznych wysokich i najwyższych napięć w Polsce i w Europie. Zatrudniając ponad 280 pracowników, jest jedną z największych firm budownictwa elektroenergetycznego w Polsce. Wieloletnie doświadczenie i specjalistyczna wiedza w połączeniu z potencjałem wykwalifikowanej kadry pozwalają Spółce na realizację najpoważniejszych inwestycji w branży elektroenergetycznej. (jw)

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie