Muszkieterowie od pomagania

Czy można pogodzić surowe zasady biznesu z działalnością prospołeczną i charytatywną?  Muszkieterowie od kilkunastu lat udowadniają, że jest to możliwe. Pomagają  – i to na bardzo dużą skalę – bo wartość wszystkich form pomocy przekazanej przez Fundację Muszkieterów to ponad 17,5 miliona złotych. Mózgiem i sercem tej działalności jest ostrowianin, Marek Feruga.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Plac zabaw od Muszkieterów w Ostrowie. Fot.: (jw)

 

Muszkieterowie to dość specyficzna sieć handlowa. Łączy ich bowiem nie tylko wspólna działalność biznesowa, ale także kodeks zasad etycznych oraz filozofia, której najważniejsza myśl brzmi „nie ma większego bogactwa niż człowiek”. Od początku działalności Muszkieterowie podejmują liczne inicjatywy dobroczynne i prospołeczne w miejscowościach, w których prowadzą swoje przedsiębiorstwa.

– Chcemy być postrzegani, jako dobrzy sąsiedzi. Wielu właścicieli, którzy otwierają sklepy Intermarche i Bricomarche przeprowadza się do miejscowości, gdzie prowadzą działalność – mówi Eliza Orepiuk-Szymura,  Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Taką drogę przeszedł również ostrowianin Marek Feruga. Urodził się w Rudzicy na południu Polski. Ukończył wprawdzie Akademię Górniczo Hutniczą  w Krakowie, ale swoje losy zawodowe związał z Muszkieterami, z którymi związany jest od 1998 roku. W 1999 roku przeprowadził się do Ostrowa, gdzie otworzył pierwszy sklep Intermarche.

W biznesie odniósł duży sukces. Był między innymi prezesem Grupy Muszkieterów w Polsce, a później – jako pierwszy Polak  – pełnił kierownicze stanowiska w międzynarodowych strukturach grupy działającej  w 6 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii, Portugalii i na Bałkanach, z rocznymi obrotami kilkudziesięciu miliardów euro.

Mimo to, jak sam przyznaje, jego „oczkiem w głowie” jest Fundacja Muszkieterów.

Fundacja Muszkieterowie-1

 

 Marek Feruga i Justyna Zaworska – ostrowscy Muszkieterowie, którzy niosą pomoc. (erw) 

 

Na początek fundacja

W kwietniu 2002 roku wzorem swoich francuskich kolegów, Muszkieterowie postanowili powołać Fundację Muszkieterów. Głównym celem Fundacji Muszkieterów jest pomoc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, zwłaszcza dzieciom z domów dziecka. Poprzez akcje Fundacji przedsiębiorcy starają się realizować zasadę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorczości polegającą m. in. na dzieleniu się wypracowanymi zyskami.

– Powstanie Fundacji było odpowiedzią na szereg próśb o pomoc, które napływały do nas bardzo często. Nasza pomoc była dość chaotyczna, więc postanowiliśmy to usystematyzować. Pierwszą dużą akcją był Konwój Muszkieterów – mówi Marek Feruga z Ostrowa, prezes Fundacji Muszkieterów.

 

 

Konwój Muszkieterów

muszkieterowie pectus

 

Od 1999-2002 na Boże Narodzenie TIR-y z artykułami spożywczymi, higienicznymi, chemicznymi, zabawkami, rowerami jeździły do domów dziecka, świetlic, ośrodków wychowawczych i parafii.

– Z czasem zauważyliśmy, że niektórzy obdarowani nie zdążyli skonsumować otrzymanej pomocy, więc postanowiliśmy zmienić jej formę. Wraz z zarejestrowaniem fundacji w kwietniu 2002 wygaszono Konwój na rzecz czeków dla potrzebujących, ważnych dłuższy czas – mów Marek Feruga.

Skalę całego przedsięwzięcia najlepiej obrazuje łączna wartość pomocy w ramach różnych form Konwoju. Po podliczeniu okazuje się, że dotąd obdarowano niemal 3 tysiące placówek (2978) w całej Polsce, a łączna kwota udzielonej pomocy wyniosła blisko 11,2 mln zł !

Na liście obdarowanych były też instytucje z Ostrowa. Dary trafiały regularnie do Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr Św. Elżbiety, parafii p.w. Św. Pawła i Schroniska PCK dla Kobiet i Dzieci Ofiar Przemocy.

Kolejną zmianą formuły były kolonie letnie dla dzieci.

 

 

Wakacje z Muszkieterami  

Muszkieterowie wakacje

Na wakacjach z Sylwią Gruchałą. Fot.: Muszkieterowie 

 

Fundacja postanowiła powołać kolejny program Wakacje z Muszkieterami. Decyzja wynikała z analizy potrzeb, które wykazały, że bardzo wiele dzieci nie stać na wakacyjne wyjazdy z rodzicami.

– Gdybyśmy wiedzieli, jak wielkie to przedsięwzięcie i ile wymaga to pracy, to być może nie zabralibyśmy się za to. Jednak decyzja zapadła i musieliśmy to zrobić. Postanowiliśmy skorzystać z pomocy profesjonalistów – wspomina Marek Feruga.

Fundacja ogłosiła przetarg na zorganizowanie wypoczynku. Wybrano dwa ośrodki nad morzem i w górach. Dzieci z południa Polski pojechały do nadmorskiej  Jastrzębiej Góry, a dzieci z północy na Podhale, do Murzasichla. Prawie 1000 dzieci dzięki Muszkieterom spędziło wakacje w nowym regionie Polski. Zorganizowano cztery turnusy po 10 dni. Z Ostrowa wyjechało 15. dzieci.

– Nigdy nie zapomnę reakcji dzieci. Kiedy przyjechaliśmy nam morze z pierwszą grupą dzieci, poszliśmy z nimi na plażę. Była tam taka mała dziewczynka, która aż buzię otworzyła z wrażenia mówiąc z podziwem: jakie to morze jest wielkie! Ona – i wiele innych dzieciaków  – po raz pierwszy zobaczyła morze, a większość dzieci z północy kraju pojechała pierwszy raz w góry. To nasza największa nagroda – wspomina Marek Feruga.

Ferie z Muszkieterami to nie tylko wypoczynek. Podczas wyjazdów dzieci uczyły się propagowania wartości Muszkieterów takich jak :  odwaga , otwartość, uczynność,  otwartość, pracowitość, mądrość, sumienność, pracowitość, uczciwość.

Honorowy patronat nad akcją objęła Pani  Agata Kornhauser-Duda, a  ambasadorem akcji jest Sylwia Gruchała najsłynniejsza Polska florecistka, dwukrotna medalistka olimpijska.

Fundacja Muszkieterów, a właściwie ich lokalni przedstawiciele właściciele sklepów Bricomarché i Intermarsze poszukują na swoim terenie dzieci współpracując z miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy, domami dziecka, szkołami.

W roku 2017 akcja zostanie powtórzona zostały już zamówione ośrodki w górach i nad morzem wyjedzie znowuż 1000 dzieci.

 

 

Place zabaw w całej Polsce

Place Zabaw – Muszkiet erowie to największa akcja społeczna Fundacji Muszkieterów. Od 2008 roku powstało już 127 bezpiecznych miejsc do zabawy ufundowanych przez Muszkieterów w 111 miejscowościach na terenie 14 województw. Taki plac zabaw znajduje się również w Ostrowie Wielkopolskim.  Docelowo place zabaw Muszkieterów będą w każdym mieście, w którym znajduje się sklep Intermarché lub Bricomarché. Obecnie obie sieci mają w Polsce ponad 300 sklepów.

Akcja społeczna Place Zabaw – Muszkieterowie prowadzona jest we współpracy z samorządami lokalnymi. Muszkieterowie swoje place zabaw z reguły budują na terenach zielonych należących do gmin. Fundacja Muszkieterów finansuje zakup urządzeń i montaż placów zabaw i przekazuje je na własność miastu. Władze lokalne przygotowują teren pod urządzenia zabawowe i dbają o utrzymanie placu zabaw w dobrym stanie.

W działalność Fundacji Muszkieterów zaangażowała się także ostrowska Muszkieterka, Justyna Zaworska  – właścicielka sklepu Bricomarche. Można więc śmiało powiedzieć, że Ostrów odgrywa w działalności Fundacji ogromną rolę.

Oprócz tych wielkich i prowadzonych z rozmachem akcji, Muszkieterowie pomagają także doraźnie, na przykład finansując koszty leczenia ciężko chorym dzieciom, jak choćby Marysi ze Strzyżewa.

– Kiedy nie tak dawno podliczyliśmy wartość niesionej przez nas pomocy, okazało się, że od początku istnienia Fundacji wyniosła ona ponad 17,5 miliona złotych. Cieszę się bardzo, że udało nam się przekazać tyle pieniędzy i głęboko wierze, że takie działanie ma sens. Dzięki pracy w Fundacji doznałem fantastycznych wzruszeń i poznałem wielu wspaniałych ludzi. Dla nich i z nimi warto pracować dalej – zapewnia Marek Feruga.

 

Jarosław Wardawy

 

 

PATRONI KONWOJU MUSZKIETERÓW

2015 Rafał Brzozowski, 2014 Justyna Steczkowska, 2013 zespół Pectus, 2012 Halina Mlynkova, 2011 Jacek Stachursky, 2010 Ania Wyszkoni, 2009 Teatr Wariate – Teatr dla dzieci Sylwia i Marek Cyris, 2008 zespół Arka Noego, 2007 Majka Jeżowska, 2006 Natalia Kukulska, 2005 Krzysztof Krawczyk, 2004 bracia Golcowie, 2002 Stanisław Sojka

 

 

Fundacja Muszkieterów ul. Św. Mikołaja 5, Swadzim 62-080 Tarnowo Podgórne, e-mail  fundacja@muszkieterowie.pl

Działania Fundacji Muszkieterów można wesprzeć przekazując darowiznę:

Nr konta: BZ WBK 27 1090 1463 0000 0000 4673 1720

lub 1% podatku  –  KRS 0000109501

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie