Muzyczny prolog

 Uczniowie ostrowskiej szkoły muzycznej, studenci i absolwenci akademii muzycznych – m.in. oni dali w sobotę koncert w Forum Synagoga. ,,FortePiano”, bo taki nosił on tytuł, był muzycznym wstępem do festiwalu ,,Chopin w barwach jesieni”. Podczas niego publiczność usłyszała także prawykonanie współczesnej w wyrazie kompozycji ,,Aforyzmy” na gitarę i klawesyn Andrzeja H. Bączyka.

0016

Na koncercie swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie i absolwenci szkół muzycznych z Ostrowa i Kalisza, studenci i absolwenci akademii muzycznych w Łodzi i Poznaniu, a także wirtuozi z Poznania i Kartuz. Na bogaty program koncertu złożyły się utwory fortepianowe m.in.: J. S. Bacha, F. Chopina, E. A. MacDowella, E. Granadosa, J. Masseneta, F. Kleislera, P. de Sarasatego, M. Magina. Jako pierwsza wystąpiła uczennica ZSM w Ostrowie, Magdalena Adamczak, po niej zaprezentował się Kacper Kaczmarek, także uczeń ZSM w Ostrowie, który zagrał na akordeonie. Z uwagą wszyscy wysłuchali młodego pianisty Mirona Augustyna Łajminga z Gdańska. Publiczność usłyszała także skrzypaczkę Gabrielę Balcerek, z którą zagrał Andrzej H. Bączyk. Nazwisko Andrzeja Bączyka, kompozytora i znanego pedagoga z ostrowskiego Zespołu Szkół Muzycznych, zabrzmiało na sobotnim koncercie jeszcze kilkakrotnie. Podczas koncertu bowiem zostało zaprezentowane prawykonanie jego kompozycji na gitarę i klawesyn pt. ,,Aforyzmy”. – To cykl złożony z sześciu miniatur. Kompozycja powstała w 2013 roku i początkowo składała się z trzech ogniw. Wiosną bieżącego roku cykl został rozbudowany o kolejne trzy Aforyzmy i w takim kształcie nastąpiło jego prawykonanie. Nazwa ma swoje źródło w architekturze utworu, polegającej na zestawieniu ze sobą krótkich miniatur zbudowanych w oparciu o bardzo oszczędną – aforystyczną – materię muzyczną – wyjaśnia Andrzej H. Bączyk.

To współczesna w wyrazie kompozycja. Autor zastosował w niej szeroki wachlarz technik kompozytorskich – np. obok dźwięków wydobywanych tradycyjnie, publiczność usłyszała też dźwięki preparowane. Pojawiły się też elementy teatru instrumentalnego czy gra losowa – o tym np. jak długa trwać będzie pauza decydował rzut plastikową kostką, muzyka tworzona była też przez szarpanie strun klawesynu. Kompozycję Bączyka zagrało dwoje muzyków – gitarzysta Karol Konecki i grająca na klawesynie Monika Woźniak. Na zakończenie utwór także A.H. Bączyka ,,Duo-Toccata na dwie gitary” wykonali: Karol Konecki i Przemysław Kolarski.

Koncert w Forum Synagoga, który prowadziła Renata Lewek-Adamczak, odbył się w sobotę, 16 września. Była to trzecia edycja cyklu, otwierającego Międzynarodowy Festiwal ,,Chopin w barwach jesieni”, który rozpocznie się już  21 września. (hol)

Fot.: (hol)

 

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie