Nabór do szkół zakończony – dobre wyniki gimnazjalistów

Dla 95. proc. uczniów tegoroczna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego zakończyła się powodzeniem tj. przyjęciem do wymarzonej szkoły. O tym, że ostrowska oświata ma swoją markę, świadczą także wysoki poziom zdawalności matur, niesłabnące zainteresowanie szkołami ze strony uczniów z innych powiatów i województw oraz fakt, że coraz trudniej dostać się na oblegane kierunki i specjalności.

 

DSC_1085

 

 

 Do szkół przyjęto 1679 uczniów, a wszystkich, którzy aktywnie brali udział w rekrutacji było 1759 uczniów. Nie przyjętych zostało 80 kandydatów. W tegorocznym naborze 58,13 proc. uczniów wybierało szkoły o profilach technicznych, a 41,87 szkoły ogólnokształcące.

Jesteśmy zadowoleni z tego naboru i mamy nadzieję, że tendencje te utrzymane zostaną w przyszłych latach. Cieszy nas ogólna liczba przyjętych, ale także preferencje uczniów. Konsekwentnie od lat wspieramy rozwój szkolnictwa technicznego, przygotowując absolwentów na to, co czeka ich na rynku pracy. Oczywiście odbywa się bez zaniedbywania szkolnictwa ogólnokształcącego, które rozbudowuje ofertę – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Jednym z papierków lakmusowych opinii o szkołach są uczniowie spoza powiatu. W tym roku do ostrowskich szkół przyszło ponad 330 uczniów spoza powiatu, w tym 58 z innych województw, najwięcej z Dolnośląskiego. Największym zainteresowaniem wśród uczniów w grupie liceów cieszyły się I Liceum Ogólnokształcące i III Liceum Ogólnokształcące. W grupie szkół technicznych liderami byli Zespół Szkól Technicznych i Zespół Szkół Usługowych.

– Są specjalności takie jak mechatronika i informatyka, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem i na pewno nie wszyscy się na nie dostaną. Jeśli będzie sytuacja tzw. na granicy liczebności, to jako dyrektor mogę zwiększyć liczbę uczniów o jedną, dwie osoby ponad limit – powiedział Eugeniusz Namysł dyrektor ZST.

Szkołą, która zanotowała także bardzo dobry wynik jest Zespół Szkół Usługowych.

– W dobie niżu udało się nam się zmieć tendencje, bo więcej uczniów do szkoły przychodzi niż wychodzi. Wypuściliśmy 7 oddziałów, a przyjęliśmy 8. Wciąż zainteresowaniem cieszą się kierunki gastronomiczne, fryzjerskie, ale także techniki reklamy – powiedział Dariusz Kaczmarek dyrektor ZSU.

W grupie szkół ogólnokształcących największy nabór zrobiły I i III LO.

Na 170 miejsc, młodzież złożyła 209 podań. Prawie 40 uczniów nie dostanie się do naszej szkoły. Największym zainteresowaniem cieszyły się klasy z rozszerzoną biologią i chemią. Na 34 miejsca złożono 86 podań. Nie chcieliśmy odrzucać kandydatów, którzy przyszli z bardzo dobrą średnią i postanowiliśmy otworzyć dwie klasy – powiedziała Maria Tomala dyrektor III LO.

Na specjalizacje z zakresu matematyki i fizyki postawiło z kolei I LO.

– Od kilku lat doszedł także profil matematyczno-architektoniczny. Jest to sytuacja czytelna dla uczniów, ale także otwarta droga do wyboru specjalności politechnicznych. Takie preferencje przekładają się z kolei na bardzo dobre wyniki matur – powiedział Marek Lewicki dyrektor I LO. (jw)

 

 

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie