Nagroda za bezkompromisowość – znamy werdykt XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych GALERIA

Vera Popova i Gosia Trajkowska z Teatru z Teatru „Sztuka Nowa” z Warszawy zdobyły Grand Prix zakończonego w sobotę XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim. Na scenach Ostrowskiego Centrum Kultury i synagogi wystąpiło kilkanaście teatrów z całej Polski, prezentujących bardzo różnorodne, nie stroniące od eksperymentu, formy teatralne.

 

OFTEN 1 

 

 Spektakle oceniało jury w składzie: Piotr Ratajczak – przewodniczący, Marika Wojciechowska i Robert Zawadzki.

Laureaci Grand Prix: Vera Popova i Gosia Trajkowska z Teatru z Teatru Sztuka Nowa z Warszawy zaprezentowali ostrowskiej publiczności spektakl „Krym”. Jak podkreślono w werdykcie, spektakl został wyróżniony za „bezkompromisową osobistą wypowiedź i próby znalezienia nowego języka teatru”. Laureat otrzymał nagrodę ufundowaną przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski w wysokości 6 tys. zł.

 Stowarzyszenie Sztuka Nowa to kolektyw artystyczny, prowadzony przez Dawida Żakowskiego, poruszający się w obszarach performansu, tańca i działań społecznych. Od 10 lat pracuje nad przekraczaniem granic teatru fizycznego, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji.

Pierwsza nagroda, także ufundowana przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski, w wysokości 4 tys. zł trafiła do Magdaleny Drab za monodram „Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”. W tym wypadku jury doceniło „brawurowe aktorstwo, czułość wobec bohaterki i umiejętność odnajdywania nieoczywistych i oryginalnych postaci scenicznych”.

Drugą nagrodę, ufundowaną przez Urząd Marszałkowski, w wysokości 3,5 tys. zł jury przyznało Tetrowi „Brama z Goleniowa” za spektakl „Ghost dance” w wysokości Daniela Jacewicza. Jury wyróżniło teatr za „za autorską wypowiedź teatralna łączącą sprawność warsztatową z tematyka podejmującą najważniejsze niepokoje naszej rzeczywistości”. 

Przyznana została także nagroda w wysokości 1,5 tys zł od Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim za osobowość artystyczną festiwalu dla Magdaleny Drab za „łączenie talentu aktorskiego, dramaturgicznego i reżyserskiego”.

 Jury podkreśliło znaczenie ostrowskiego festiwalu na mapie Polski, jako charakter, dzięki któremu na scenie mogą spotkać się zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, czy studenci.

Jury zaapelowało także do władz miasta o dalsze i większe dofinansowanie imprezy, która tworzy dobra markę Ostrowa Wielkopolskiego.

Tekst i foto: Jarosław Wardawy

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ W ŚRODOWYM WYDANIU PAPIEROWYM GAZETY OSTROWSKIEJ 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie