„ Naukobus” z Centrum Nauki Kopernik zawita do Ostrowa

9 i 10 lipca 2018 r. do Szkoły Podstawowej nr w Ostrowie Wielkopolskim zawita  „Naukobus”Centrum Nauki Kopernik. 

 naukobus

 

 

Wystawa, która przyjedzie Naukobusem, składa się z 15-18 eksponatów przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Można ją zwiedzać przez 8 godzin pierwszego dnia oraz 6 godzin drugiego dnia (bez przerwy). Ekspozycję obsługuje 3 edukatorów. W ciągu każdej godziny z wystawy może skorzystać 60 – 70 osób jednocześnie. Ta zasada związana jest z komfortem zwiedzania i zapewnieniem zwiedzającym bezpieczeństwa.

Wstęp na wystawę bezpłatny. Jest ona finansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Godziny pracy wystawy:  10.00 – 18.00 w pierwszym dniu i 08.00 – 14.00 w drugim. W pierwszym dniu godziny popołudniowe umożliwiają odwiedzenie wystawy przez osoby dorosłe, np. mieszkańców, rodziców dzieci. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy!

Wystawa jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców: dzieci od pierwszej klasy szkoły  odstawowej, młodzieży oraz dorosłych. Wystawa pracuje przez 6 godzin dziennie. Wystawie towarzyszy troje animatorów Centrum Nauki Kopernik. To nasi eksperci, pasjonaci nauki, którzy chętnie objaśnią zwiedzającym działanie eksponatów Do współpracy zapraszamy szkoły, uniwersytety, miasta, gminy, placówki kulturalno-oświatowe, organizatorów imprez masowych, firmy organizujące konferencje entuzjastów nauki.

 

EKSPONATY

Dowód na twierdzenie Pitagorasa

Ciecz przepływająca między „kwadratami” zbudowanymi na przeciwprostokątnej prostokątnego, ilustruje twierdzenie Pitagorasa.

Tablica Galtona

Spadające kulki odbijają się od rozmieszczonych na ich drodze odpowiada tzw. rozkładowi Gaussa

Szyfry

Demonstracja kilku prostych szyfrów, takich jak: szyfr Cezara, szyfrowanie przy pomocy tabliczki-maski, odczytywanie zaszyfrowanego słowa ze zbioru liter po przyłożeniu tabliczki klucza.

Łamigłówki

Zadania mające na celu m.in. rozdzielanie elementów, układanie określonych elementów

Wirujące krzesełko

Eksponat obrazuje teorię zachowania momentu pędu. Składa się pozycji rozkręconego koła powodują obracanie krzesełka.

Uwięziona piłka

Piłka plażowa unosi się w strumieniu powietrza. Zjawisko spowodowane jest właściwościami poruszającego się powietrza (strumienia). Sprawia on, że piłka znajdująca się na krawędzi ponieważ szybko poruszające się powietrze wywiera na piłkę mniejsze ciśnienie niż powietrze nieruchome.

 Kula plazmowa

Szklana kula zawiera niewielką ilość mieszanki gazów szlachetnych: helu i argonu. W jej wnętrzu umieszczona jest elektroda podłączona do źródła wysokiego napięcia, które wytwarza duże pole elektryczne. Ruch wiązek elektronów powoduje wzbudzenie napotkanych cząsteczek gazu, któremu towarzyszy świecenie. Ręka przyłożona do kuli przyciąga nitki wyładowania, ponieważ prąd przepływa przez nią łatwiej niż przez powietrze wokół kuli.

 

… i wiele innych !

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie