Nie będzie ulgi dla adoptujących psy

Opłata od posiadania psów będzie na tym samym poziomie co w roku minionym. Radni nie zdecydowali o wprowadzeniu jednorocznej ulgi dla tych, którzy adoptują psa z podostrowskiego schroniska. Właściciele czworonogów będą więc nadal rocznie płacić 54 zł za psa.

 

35_podatek_od_psa

Opłata od posiadania psów w 2015 r. – tak samo jak w roku 2014  – wynosić będzie 54 zł (można płacić w dwóch ratach). I mimo że jest taka sama jak w roku minionym, musieli jej wprowadzenie uchwalić miejscy radni. Przed głosowaniem, radny Adam Wasiela złożył wniosek, by jednorazowo zwolnić od opłaty tych, którzy w 2015 r. zdecydowaliby się na adopcję psa ze schroniska w Wysocku Wielkim. Zwolnienie, zgodnie z jego propozycją, miałoby obowiązywać w roku, w którym ktoś adoptowałby psa ze schroniska. – Najważniejszym celem schroniska jest adopcja. Dobrym gestem byłoby zwolnienie ludzi, którzy adoptują psy, od jednorazowej opłaty podatku. Wiem, że przez to psów nie będzie więcej adoptowanych, ale tu chodzi bardziej o dobry gest. Jeśli natomiast chodzi o kwoty, to w 2013 r. adoptowanych było ok. 450  zwierząt, a za ok. 212 z tych psów zapłacono podatek, tak więc z tego tytułu do budżetu wpłynęło ok. 12 tys. zł – wyjaśniał radny Wasiela.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu był m.in. radny Lech Topolan. – Pieniądze na prowadzenie schroniska są przekazywane m.in. z miejskiego budżetu. Kierowniczka schroniska już sygnalizowała problem, że do schroniska są podrzucane psy w okresie wakacji. Gdy wprowadzimy ulgi, to może się nasilić. A poza tym, jak kogoś stać na psa, to powinno go być stać na 54 złotych. Gdy wprowadzimy ulgę, to nie dość, że uszczuplimy budżet schroniska, to jeszcze będziemy mieli może i nagminne zjawisko podrzucania tam psów – argumentował Lech Topolan.

Ostatecznie projekt ulg dla adoptujących schroniskowe psiaki nie przeszedł większością głosów. Radni podczas ubiegłotygodniowej sesji przyjęli natomiast stawki za opłatę od posiadania psa na tym samym, co ubiegłoroczny, poziomie.

W magistrackim rejestrze psów jest ich niemal 3,5 tysiąca, z nich niemal 2 tys. to psy „opodatkowane”, a 1537 właścicieli psów jest zwolnionych z opłaty. Z mocy ustawy z opłaty zwolnione są bowiem m.in. osoby niepełnosprawne z tytułu posiadania psa asystującego oraz osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe z tytułu posiadania jednego psa. Pieniądze od posiadania psów przeznaczane są na bieżące utrzymanie schroniska dla bezdomnych zwierząt. (hol)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie