Niebezpieczne wirusy

Grypa mocno daje się nam we znaki. Co prawda nie można mówić o lawinowym przyroście zachorowań w porównaniu z latami poprzednimi, ale jednak w styczniu i lutym odnotowywano po około 4 tysiące nowych przypadków na terenie naszego powiatu tygodniowo.
grypa

Grypa jest chorobą bardzo rozpowszechnioną, ale jednocześnie bardzo niebezpieczną. Potrafi się zmieniać w każdym sezonie, atakuje całą populację, a regułą jest, że co kilkanaście lat pojawia się duża epidemia. Grypa przyjmuje wówczas rozmiary pandemii, czyli obejmuje cały świat. Warto przypomnieć, że jeszcze w drugiej połowie XIX wieku podczas takich nawrotów notowano po milion zgonów rocznie w skali globalnej.

Szczepionki z krótką datą ważności

Już sama w sobie grypa jest chorobą niebezpieczną, ale szczególnie groźne są różnego rodzaju powikłania ze strony układu oddechowego czy układu krążenia. Narażone na to są zwłaszcza osoby starsze, ale i młodsze, z wadami immunologicznymi. Dla  nich grypa to ogromne zagrożenie wystąpienia komplikacji, które mogą prowadzić nawet do zgonu.
– Dlatego zawsze zalecamy osobom, które mają tego typu problemy aby jednak przed sezonem zaszczepiły się. Nie da to nam pewności, że unikniemy zachorowania, bo często nawet osoby zaszczepione zachorują na grypę. Zawsze jednak ma ona łagodniejszy przebieg i pozwala uniknąć powikłań dotyczących bardzo poważnych jednostek chorobowych i bardzo trudnych, jeśli chodzi o proces leczniczy – mówi Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.
Trzeba pamiętać, że szczepionki przeciwko grypie działają krótko. Nawet przy najnowszych technologiach dają one odporność tylko na jeden rok, a w praktyce na jeden sezon. Szczepionka podawana pacjentom musi być ciągle modyfikowana, gdyż występuje bardzo wiele wirusów i odmian  grypy. Co roku musi być doskonalona na bazie badań roku poprzedniego.

Trudno trafić idealnie w punkt

– Na całym świecie, także w powiecie ostrowskim, bada się jaki rodzaj wirusa powoduje zachorowania w danym sezonie. Te dane są zbierane przez Światową Organizację Zdrowia, a potem są one uwzględniane przez producentów przy planowaniu nowych szczepionek. Z reguły mamy całe spectrum wirusów i nie zawsze szczepionka trafia idealnie w punkt. Często poszczególne odmiany w różnoraki sposób modyfikują się, dlatego tak trudno wytypować właściwą szczepionkę – wyjaśnia Andrzej Biliński.
Wiadomo, że w ubiegłym roku dominująca była grypa typu A, a w tym roku jest to  grypa typu B. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez ostrowski Sanepid w ramach międzynarodowego programu Sentinel. Pobrano wymazy od przypadkowych osób chorych, spotkanych w naszych przychodniach. Potwierdzono u nich w większości grypę typu B, a w jednym przypadku typu A (odmiana H1N1). Podobne wyniki dały badania w całej Polsce.

Objawy podobne, skutki mogą być różne

Jak odpowiednio szybko rozpoznać u siebie grypę? Nie zawsze jest to proste, bo niekiedy możemy ją pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Często nawet mówi się o grypie jako o chorobie ,,przeziębieniowej’’.
– Przy grypie z reguły temperatura jest bardzo wysoka i sięga 40 stopni. Do tego dochodzi ogólne rozbicie całego organizmu oraz bóle kości, mięśni i głowy. Objawy te są bardzo nasilone przy grypie, natomiast stosunkowo mniejsze są przy przeziębieniach. Trzeba jednak pamiętać, że z przeziębienia też mogą wyniknąć  różnego rodzaju powikłania na tle bakteryjnym, a nie wirusowym, np. bakteryjne zapalenie płuc. Trudno rozróżnić zwykłe zachorowanie i grypę, ponieważ niemożliwe jest, aby każdego pacjenta na świecie identyfikować oddzielnie. Proces leczniczy jest zawsze taki sam. Najczęściej leczenie jest objawowe. Jeśli ktoś ma bóle stawowe to daje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i wreszcie daje się leki przeciwgorączkowe – mówi dyrektor Andrzej Biliński.

Więcej w papierowym wydaniu GO

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie