Niemiecki pastor rodem z Ostrowa

Stowarzyszenie Ostrowian w Poznaniu i Towarzystwo Miłośników Ziemi Ostrzeszowskiej zorganizowało w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu II spotkanie z cyklu „Nasze małe Ojczyzny”.  Tym razem spotkanie było poświęcone przypomnieniu postaci i dorobku pastora Artura Rhode.

rhode poznan

 

                           Foto: Członkowie Stowarzyszenia Ostrowian w Poznaniu żywo interesują się historią swojego rodzinnego miasta i często zapraszają gości z Ostrowa na spotkania. Na zdjęciu: historyk Jarosław Biernaczyk. Fot: Organizator 

 

Gospodarzami spotkania byli Prezesi stowarzyszeń: Małgorzata Jańczak – ostrowskiego i Marek Makieła – ostrzeszowskiego. Teksty wspomnień Artura Rhodego czytał Marek Klupś. Rozmowy przeprowadzone z prof. Romanem Dziergwą – tłumacz, Jarosławem Biernaczykiem – autorem wstępów i Włodzimierzem Grabowskim – dyrektorem Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego Ostrów Wlkp. przedstawiły postać Artura Rhodego oraz stosunki między ewangelikami i katolikami w Wielkopolsce od zaborów do zakończenia II wojny światowej.

Arthur Rhode urodził się 13 grudnia 1868 roku w Podzamczu niedaleko Kępna. Do progimnazjum uczęszczaj w Kępnie. Następnie uczył się w Królewskim Gimnazjum Klasycznym w Ostrowie Wlkp., w którym w roku 1886 uzyskał świadectwo dojrzałości. Po maturze rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim.

14 maja 1893 roku został wyświęcony na kapłana. Pierwszą jego placówką parafia ewangelicka w Ostrowie Wlkp., w której pełnił funkcję wikarego. Następnie przeniesiony został do Odolanowa, a w 1895 roku zawarł związek małżeński z Martą Harhausen, córką swojego przełożonego z parafii ostrowskiej. Państwu Rhode urodziło się sześcioro dzieci, cztery córki i dwóch synów. Jednym z nich był Gotthoki Rhode, późniejszy profesor Uniwersytetów w Marburgu jeden, jeden z najwybitniejszych historyków niemieckich XX wieku, wybitny znawca historii Polski oraz stosunków polsko-niemieckich.

Pastor Arthur Rhode oprócz pracy duszpasterskiej prowadził również szeroką działalność społeczną. W roku L905 założył Ostrowski Komitet Pomocy dla Niemców Powracających z Ziem Polskich Zaboru Rosyjskiego. W tym samym czasie współpracował z założonym przez swojego teścia czasopism „Posener Heimatgriisse”. W roku 1916 wybrany został zwierzchnikiem diecezji ostrzeszowskiej Kościoła Ewangelicko – Unijnego w Poznańskiem.

Po zakończeniu 1 wojny światowej w roku 1920 objął funkcję pastora w ewangelickim kościele w Poznaniu. Jednocześnie wybrany został zwierzchnikiem diecezji poznańskiej. Wykładał język hebrajski, dzieje starotestamentowe oraz historię Kościoła Ewangelickiego w Wielkopolsce.

Arthur Rhode przez cale życie był szachistą. Poznański Klub Szachowy nadał mu 20 marca 1931 roku tytuł członka honorowego.

Artur Rhode w klubie był ceniony nie tylko z racji wykształcenia i posiadanych tytułów naukowych (m.in. doktorat honoris causa Uniwersytetu Eberharda-Karola Tybindze, ale również za przetłumaczenie na język niemiecki poematu „Szachy” Jana Kochanowskiego.

Po II wojnie światowej kontynuował badania nad historią protestantyzmu.

Umarł 23 czerwca 1967 roku w wieku 99 lat.

Niedawno Biblioteka Publiczna w Ostrowie wydała dwa tomy jego wspomnień, z Ostrowa i Odolanowa. Co ciekawe obydwie książki zostały wydane po polsku i niemiecku. (jw)

rhode 2

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie