Noc Muzeów w Ostrowie

Ogólnopolska Noc Muzeów zawitała także i do Ostrowa. W sobotni wieczór wiele osób odwiedziło ratusz. Przez sześć godzin na wszystkich czekało szereg atrakcji.

3

Oglądano jak wyglądało dawniej nasze miasto> Fot: (rw)

W tym dniu aż do północy można było bezpłatnie zwiedzać wszystkie sale Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Największe zainteresowanie oczywiście towarzyszyło znajdującemu się na parterze  ratusza multimedialnemu Muzeum 3D. Każdy mógł tam pospacerować starymi ulicami miasta z początków XX wieku, zobaczyć dawne, autentyczne sklepy, a także zasiąść w starym kinie. Ta nietypowa, stała  ekspozycja ma powierzchnię ponad 150 metrów kwadratowych.

Jej najważniejszą częścią są elementy o nazwie ,,Ulica Dawnego Miasta’’ oraz ,,Cafe Muzeum’’. Dzięki stworzeniu rekonstrukcji starej ostrowskiej arterii można było odwiedzić zakład fryzjerski w stylu retro, w którym, za pomocą technologii kinect każdy zwiedzający mógł w wielkoformatowym monitorze zobaczyć swoje odbicie w dowolnie wybranym stroju z epoki.  Wielu chętnych było do założenia okularów, za pomocą których można było  zobaczyć widoki współczesnego Ostrowa, na które nałożono zdjęcia tych samych miejsc sprzed kilkudziesięciu, a nawet sprzed ponad 100 lat.

Z kolei w sali wystaw czasowych obejrzeć można było ekspozycję pt. ,,Drogi do niepodległości’’ ze zbiorów Wojciecha Lizaka. Jej tematem jest historia polskiej tradycji niepodległościowej w okresie od Powstania Styczniowego do odzyskania niepodległości w 1918 roku, z uwzględnieniem wojny polsko-bolszewickiej. Przedstawione zostały mało znane materiały i źródła historyczne, dotyczące m.in. zsyłki Józefa Piłsudskiego na Syberię, rosyjskiej administracji wojskowej po upadku Powstania, zamachu na cara Aleksandra III, polskiej diaspory w Rosji, działalności patriotycznej przed I wojną światową, czynu zbrojnego Polaków i antypolskiej propagandy sowieckiej.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się stała wystawa ,,W kuchni babuni’’  ukazująca fragment życia codziennego mieszkańców dawnego Ostrowa. W sali, zamienionej na kuchnię z lat. 30. ubiegłego wieku można obejrzeć typowe meble, naczynia i sprzęty. Całość aranżacji przypomina o wielofunkcyjności pomieszczenia, w którym koncentrowało się życie rodzinne i towarzyskie. Starsi mogli przypomnieć sobie czasy dzieciństwa, młodsi z kolei mają okazję poznać zupełnie nieznany im świat.

Podczas Nocy Muzeów można było nabyć książki w promocyjnych pakietach. Warto przypomnieć, że ostrowskie Muzeum 3D dla zwiedzających indywidualnych jest  czynne  we wtorki, środy i piątki w godz. 9.00 – 15.00,  w czwartki  w godzinach 10.00 – 17.30 oraz w soboty i niedziele (2. i 4. weekend miesiąca) w godzinach 10.15 -14.30.

tekst i foto: Renata Weiss

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie