Nocne tańcowanie

Widowiskiem tanecznym w wykonaniu zespołów folklorystycznych z Polski i Ukrainy powitano lato w zmodernizowanej części „Lido”. Zwieńczył je staropolski obrzęd Nocy Kupały wystawiony przez Zespół Pieśni i Tańca „Łany”.

przygodzice kupała 1

Impreza była preludium do 4. dniowych warsztatów organizowanych w gminie Przygodzice w ramach projektu wymiany młodzieży z obydwu państw. Obecnie uczestniczą w nim wychowankowie Centrum Twórczości Młodzieżowej w Kiwercach, którzy na czas pobytu zamieszkali w „Lido”.

– Witając lato, otwieramy jednocześnie sezon turystyczny – mówi wójt Krzysztof Rasiak. – Liczę, że będzie on udany dla Antonina, do którego serdecznie zapraszam. Witam w nim również naszych gości z zagranicy.

Swój repertuar przypomniały przy tej okazji Zespół Pieśni i Tańca Przygodzice, „Kosynierzy” z Jankowa Przygodzkiego i kapela „Boćki”.

Obrzęd Nocy Kupały w tradycji słowiańskiej był związany z żywiołami wody i ognia – symbolami życia. Połączono go z czasem z chrześcijańskim świętem Jana Chrzciciela, które jest obchodzone także na Ukrainie.

Projekt pilotuje Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach, który otrzymał na ten cel dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury. Angażuje on dzieci i młodzież ze szkół i ośrodków kultury. (jw.)

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie