Nominacja z Ostrowa

W stolicy Wielkopolski odbył się I Konkurs o Nagrodę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na najlepszą książkę o Wielkopolsce w roku 2017. Konkurs obejmował dwie kategorie: literaturę naukową oraz literaturę popularnonaukową i beletrystykę.

ksiazka

Celem konkursu była promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematy związane z Wielkopolską oraz propagowanie czytelnictwa i popularyzacja wiedzy o regionie. Do konkursu zgłoszono prace wydane między 1 stycznia a 31 grudniem 2017 roku. Z naszego miasta nominację do konkursu otrzymała publikacja „Podpułkownik Jan Kamiński. Życie i działalność’’ autorstwa Adama Stasika, której wydawca było Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne. Książka traktowała o ostrowianinie, żołnierzu Wojska Polskiego, ZWZ – AK, który zginął z rąk hitlerowskiego oprawcy 7 czerwca 1944 roku w Żabikowie k/ Poznania i miejsce jego pochówku do dzisiaj jest nieznane. Na uroczystość wręczenia nominacji przybył autor publikacji, prezes OTG a także syn podpułkownika Jana Kamińskiego – Andrzej wraz z wnukami. Uroczystość była wyjątkowa, poprzedzona prelekcją prezesa PTPN o działalności towarzystwa oraz prezentacją publikacji nominowanych. Marszałek Województwa Wielkopolskiego pogratulował nominowanym, licząc na to, że w kolejnych latach ten konkurs zadomowi się na stałe w działalności PTPN. Nominacje i dyplomy wyróżnionym wręczał Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z prezesem PTPN prof. Andrzejem Gulczyńskim. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: Makary Górzyński, autor monografii pt. ,,Dziewiętnastowieczny Teatr Miejski w Kaliszu. Architektura i polityki kulturowe na peryferiach imperium’’  i Katarzyna Kwiatkowska, autorka kryminału ,,Zgubna trucizna’’ . Uroczystość uświetnił piękny koncert pieśni Xavera Scharwenki.  Na wystawie można było zobaczyć wszystkie zgłoszone do konkursu książki oraz ciekawe eksponaty ukazujące wydawniczą i biblioteczną działalność PTPN, najstarszej aktywnie działającej oficyny wydawniczej w Wielkopolsce.

 

 

 

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie