Nowa łódź ratunkowa – o takim sprzęcie ostrowscy WOPR-owcy dotąd mogli tylko pomarzyć FOTO / VIDEO

Nowoczesna łódź ratunkowa będzie pomagała ratownikom WOPR-u nieść pomoc na terenie zalewie Piaski Szczygliczka i na innych akwenach miasta i powiatu ostrowskiego. Łódź zaopatrzona jest w specjalistyczny osprzęt i mocny silnik. Kosztuje ponad 100 tys. zł, a jej zakup został sfinansowany wspólnie przez trzy samorządy: miejski, powiatowy i wojewódzki.  

 lodka 1

 

Nowa łódź ratunkowa, która w zbliżającym się sezonie pojawi się między innymi na zalewie Piaski Szczygliczka, to efekt dobrej współpracy samorządów: miejskiego, wojewódzkiego i powiatowego. Miasto wyłożyło na ten 35 tys. zł, samorząd powiatowy dołożył 15 tys. zł, a marszałek województwa wielkopolskiego dołożył kolejne 50 tys. zł plus 7 tys. zł na nowoczesne środki łączności.

Nowy nabytek ostrowskiego oddziału Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to „składak” na który złożył się kadłub holenderski, silnik produkcji amerykańskiej o mocy 60 KM.

-To w zupełności wystarczająco na akwen wielkości Piasków. Pozwoli nam to w sezonie szybko i sprawnie dotrzeć z pomocą w każdy punkt na wodzie – potwierdza szef ostrowskiego WOPR-u Maciej Siwek.

Po naszych wodach pływa około 100 podobnych łodzi, powstałych w polskiej firmie zajmującej się kompletowaniem sprzętu ratowniczego dla jednostek WOPR, Straży Pożarnej i dla potrzeb rekreacji.

 

lodka 2

Łódź będzie wykorzystywana na Piaskach i na kąpielisku w Antoninie. Posiada pokład ratunkowy, na którym można położyć osobę poszkodowaną oraz specjalnie otwierany dziób, po którym można swobodnie wejść na pokład, albo wciągnąć poszkodowanego prosto z wody.

Oddział miejsko – powiatowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Ostrowie Wielkopolskim istnieje od grudnia 2014 roku. Skupia około 60 osób, a obecnie kończy szkolenie kolejnych 21 ratowników. Pod swoją pieczą mają kilka akwenów na terenie powiatu: Piaski Szczygliczkę, Antonin, „kąpielkę” w Raszkowie, basen w Odolanowie i basen miejski przy Paderewskiego.  (jw)

 

Czytaj również w wydaniu papierowym Gazety Ostrowskiej

 

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie