Nowa retencja „od końca”- będzie nowy zbiornik retencyjny

Jeszcze w sierpniu zostaną ogłoszone przetargi na dwie duże i ważne inwestycje, które mają znacząco wpłynąć na uregulowanie problemów związanych z retencją wód deszczowych na terenie części Ostrowa Wielkopolskiego. Kosztem ponad 8 milionów złotych powstanie nowy zbiornik retencyjny w rejonie Piasków oraz system odbioru wód opadowych z tej części miasta. Inwestycję realizować będzie spółka Wodkan.  

 Wodkan retencja 0

 

W ramach projektu regulacji odprowadzania wód opadowych i roztopowych z terenu Ostrowa Wielkopolskiego do Ołoboku, Wodkan wybuduje zbiornik retencyjny w rejonie Piasków i usprawni funkcjonowanie tzw. Strugi Ostrowskiej. Wartość projektu to blisko 4,5 mln zł, z czego 3 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z funduszy unijnych – mówiła w poniedziałek prezydent Beata Klimek.

Najważniejszą częścią tej inwestycji będzie zbiornik wód opadowych o powierzchni ok. 2 ha. Powstaną też dwa separatory w ulicy Reymonta, a Struga Ostrowska zostanie pogłębiona i wyregulowana na odcinku ok. 400 metrów. Przetarg na wykonanie tego zadania zostanie ogłoszony już w sierpniu przez Wodkan.

Także w sierpniu Wodkan ogłosi kolejny przetarg, tym razem na wykonanie kolektorów deszczowych o średnicy 1200 mm na długości ponad 1,5 km w ulicy Torowej. Wybudowanie kolektorów ma zapewnić sprawny usprawnić odbiór wód opadowych z tej części miasta, choć nie rozwiąże jeszcze problemów zalewowych całego Ostrowa Wielkopolskiego. Budowa kolektorów ma kosztować ponad 3,850 tys. zł. Wodkan złożył wniosek o udzielenie umarzalnej pożyczki na to zadanie.

 Prezes Wodkanu Marek Karolczak tłumaczył, dlaczego poprawianie retencji w Ostrowie rozpoczynane jest niejako „od końca”.

– Zaczynamy od miejsca, gdzie zrzucamy wody opadowe do Ołoboku, gdyż wszelkie inne działania powodowałyby spiętrzenie wody i podtapianie okolicznych terenów. Zbiornik retencyjny będzie miał powierzchnię 2,25 ha i przejmie wody z obszaru ulic Reymonta, Osadniczej, Limanowskiego do Torowej. W przypadku mniejszego napływu wód opady będą kierowane do upustu dennego i stąd do Ołoboku. W przypadku większych opadów, na poziomie ok. 5 m3 na sekundę, woda będzie kierowana bezpośrednio z separatorów do zbiornika retencyjnego i poprzez upust wałowy do Ołoboku – tłumaczył prezes Wodkanu.

Na terenie zbiornika powstaną też dwie wyspy z miejscami siedliskowymi dla ptactwa, a cały teren zostanie dodatkowo zalesiony. 

Ta inwestycja ma również ochronić miasto przed wysokimi opłatami wynikającymi z nowego prawa wodnego, związanymi z przechowywaniem deszczówki, a także przed karami za zalewanie przyległych, położonych niżej terenów.

 Niezależnie od tych dwóch inwestycji, miasto powraca do budowy innego zbiornika retencyjnego.

– Wykonano projekt techniczny i uzyskano pozwolenie na budowę zbiornika retencyjnego przy ulicy Kamiennej, w górnym biegu Strugi Ostrowskiej, co pozwoli na zmniejszenie napływu wód na jej dolny odcinek. Ten zbiornik również wyposażony jest we wszelkie instalacje ochrony środowiska. W wieloletnim planie finansowym są zabezpieczone pieniądze na ten cel – mówi Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. (jw)   

Wodkan retencja 2

 

Foto:

1

Prezydent Beata Klimek poinformowała o dwóch dużych inwestycjach mających poprawić retencję w części miasta

2

Tak będzie wyglądał nowy zbiornik retencyjny przy ulicy Torowej

3

A tak dziś wygląda miejsce, w których powstanie zbiornik retencyjny

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie