Nowe ,,Lido” gotowe do sezonu

Dobiega końca gruntowna modernizacja ośrodka rekreacyjnego ,,Lido” w Antoninie. Dzięki środkom unijnym ten niezwykle popularny przed laty kompleks odzyskał dawny blask.

 

09

Gmina Przygodzice, właściciel ,,Lido”, nie byłaby w stanie udźwignąć ogromnych kosztów tej inwestycji. Pozyskała jednak pieniądze z Europejskego Funduszu Rybackiego. Mogła być jego beneficjentem ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą hodowlę. W pierwszym etapie, który trwał od jesieni 2012 roku do wiosny 2013 roku zmodernizowano i oczyszczono same kąpielisko. Etap drugi objął infrastrukturę ośrodka. Efekty prac władze gminy zaprezentowały w piątek podczas spotkania z dziennikarzami.

– Podjęte działania sprawiły, że już w ubiegłym roku nie mieliśmy tu problemów z wodą. Praktycznie cały sezon kąpielisko było dopuszczone do  użytkowania. Badania prowadzone przez sanepid potwierdziły, że jakość wody jest dobra. Liczymy, że podobnie będzie w tym roku. Pierwsze próbki już zostały pobrane, a obecnie czekamy za wynikami – powiedział wójt Przygodzic Krzysztof Rasiak.

Przeobrażanie bazy ,,Lido” rozpoczęto od nowego budynku obsługi kąpieliska i plaży. Będzie tam miejsce na sprzęt wodny, pełne zaplecze sanitarne dla korzystających z plaży i pomieszczenia dla ratowników. Górną część zajmuje taras widokowy. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W dalszej kolejności na terenie ośrodka wybudowano patio, dostosowane architektonicznie do wyglądu całego otoczenia. Oprócz tego zmodernizowany został budynek przy drodze wjazdowej do ,,Lido”. Znajdą się w nim siedziba  punktu informacji turystycznej i pomieszczenia gospodarcze, które będą mogły również być wykorzystane jako sale wystawiennicze. Z wyliczeń przedstawionych przez Lucynę Koczorowską z Urzędu Gminy wynika, że pierwszy etap opiewał na kwotę 1.284.000 zł z czego  1 mln zł stanowiło dofinansowanie z programu operacyjnego ,,Ryby”. Drugi etap kosztował 2.391.600 zł, w tym 1,5 mln zł to dofinansowanie z tego samego programu. Osobnym zadaniem jest budowa boiska wielofunkcyjnego za 497.000 zł, z czego 320.000 zł to dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podczas konferencji zapewniono, że jeśli w przyszłości pojawią się nowe możliwości, gmina będzie wnioskować o dalsze środki aby ofertę turystyczną Antonina dalej poszerzać.

– Przypomnę, że ta część ośrodka, która jest poddana renowacji została wyłączona z przedmiotu dzierżawy. Budynek restauracji został sprzedany wieloletniemu dzierżawcy, który także przystąpił do modernizacji  obiektu. Jest on odrestaurowywany w stylu przedwojennym. Dodam, że aktualna oferta noclegowa w Antoninie obejmuje łącznie około 250 miejsc o różnym standardzie i każdy turysta znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie – powiedział wójt Krzysztof Rasiak.

Obecny na spotkaniu sołtys Antonina Mariusz Kaleta wyraził w imieniu mieszkańców tej miejscowości duże zadowolenie z odmiany, jaką przechodzi ,,Lido”.

– Goście z Wrocławia czy ze Śląska, którzy od lat tu przyjeżdżali spoglądają już innym okiem na Antonin. Apeluję aby uszanować to, co tu zrobiono. Niech nowa baza służy wszystkim jak najdłużej – powiedział sołtys.

Renata Weiss

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie