Nowe MAN-y dla Ostrowa

MZK zakończyło kolejny przetarg – tym razem na trzy autobusy z silnikami diesla spełniającymi restrykcyjną normę emisji zanieczyszczeń Euro 6. Pojazdy wyprodukuje niemiecka firma MAN Truck & Bus.

 

MAN

Foto: Nowe MAN-y pojawią się w taborze ostrowskiego MZK

Spółka przyjęła ofertę firmy MAN Truck & Bus na zakup trzech kolejnych autobusów – MAN Lion’s City z niskopodłogowej serii autobusów miejskich z silnikiem diesla. Do przetargu ogłoszonego przez MZK zgłosiła się jedna firma – MAN. Oferta, którą przedstawiła polska filia niemieckiego producenta opiewała na 3 686 310 zł.

Tak, jak w przypadku autobusów elektrycznych, 85 procent kwoty, którą spółka wyda na zakup MAN Lion’s City to dofinansowanie unijne w ramach projektu „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”.

MAN Lion’s City jest niskopodłogową serią autobusów miejskich, produkowaną przez niemiecką firmę od 2005 roku. Pojazd wyposażony jest w cichy system klimatyzacji i monitoring. Według zawartej w przetargu specyfikacji 12-metrowe, niskopodłogowe autobusy mają mieć minimum 75 miejsc, w tym co najmniej 24 siedzących o pełnowymiarowych fotelach pasażerskich oraz minimum 5 miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi. Autobus posiada funkcję tzw. przyklęku, obniżającą prawą stronę autobusu podczas wsiadania pasażerów oraz jest wyposażony w rampę do wjeżdżania wózków inwalidzkich. Wewnątrz mają zostać wydzielone miejsca dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach oraz dla podróżujących z dziecięcymi wózkami. W pojeździe zamontowane zostaną przyciski „STOP” oznaczone brajlem.

MAN Lion’s City z silnikiem diesla spełnia normę Euro 6.

– Dzięki silnikowi spełniającemu wysokie europejskie normy Euro 6 autobus jest przyjazny dla środowiska, a nowoczesne rozwiązania wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa. Silniki emitują niewielką ilość zanieczyszczeń przy jego eksploatacji – mówi Janusz Marczak, prezes MZK.

Zastosowane w autobusie segmentowe poszycie ścian bocznych znacząco skraca czas i koszt ewentualnych napraw.

Kolorystyka MZN-ów odpowiadać będzie barwom wykorzystanym w miejskim logo.

Zakup nowych autobusów realizowany jest w ramach projektu wartego ponad 42 miliony złotych, na który miasto pozyskało prawie 32 miliony dofinansowania.

– Dzięki kolejnemu projektowi i kolejnym pieniądzom unijnym, nasza flota zyska następne sześć „elektryków” i trzy diesle. Razem to aż szesnaście nowych pojazdów. Zastąpią one starsze, najbardziej wyeksploatowane autobusy. Nowe jednostki znacznie poprawią jakość posiadanego przez nas taboru – podsumowuje prezes MZK.

Diesle trafią do Ostrowa na początku przyszłego roku. (jw)

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie