Nowe rozdania sesyjne w mieście i powiecie

W najbliższy poniedziałek odbędą się aż dwie sesje najważniejszych organów władzy samorządowej w naszym regionie. O 10.00 rozpocznie się w Forum Synagoga inauguracyjna Sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego,  a o 15.00 w n-klubie obradować będzie nowo wybrana Rada Powiatu Ostrowskiego. W obu przypadkach wybrane zostanie nowe kierownictwo obu rad. Ale to nie wszystko.

 

 

Największe zmiany zajdą w Radzie Powiatu Ostrowskiego. Według naszych informacji, wszystko wskazuje,  że radą zarządzać będzie nowe „trójprzymierze” złożone z radnych z komitetów Koalicji Obywatelskiej Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Prawa i Sprawiedliwości. Taki układ sił wydaje się najbardziej prawdopodobny, mimo że władze Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zdecydowanie opowiedziały się za nie zawiązywaniem koalicji z PiS-em. Niewykluczone więc, że w przypadku Powiatu Ostrowskiego nie będzie formalnej koalicji, tylko inna, szersza forma współpracy.  

Gorączkowe rozmowy o podziale sił i wpływów w powiecie trwają już od kilku tygodni. Ich efektem będzie wybór nowego kierownictwa Rady Powiatu, odzwierciedlający aktualny układ sił i sojuszy w radzie.  

Przypomnijmy, że powyborczy układ sił w 27.osobowej Radzie Powiatu Ostrowskiego  stanowi, że Koalicja Obywatelska Platformy Obywatelskiej  i Nowoczesnej zdobyła 11 mandatów,  Prawo i Sprawiedliwość – 8,  KWW Beaty Klimek Przyjazne Miasto i Powiat – 5, a PSL – 3 mandaty.

 Znacznie spokojniej zapowiada się pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Tu również wybrany zostanie nowy przewodniczący i jego zastępcy. Jest niemal pewne, że z funkcja pożegna się Marian Herwich. Obaj dotychczasowi zastępcy przewodniczącego: Wojciech Matuszczak i Alojzy Motylewski nie zdobyli nawet mandatów radnych do nowej rady.

W tej sytuacji, stanowisko przewodniczącego obejmie radny z komitetu „Przyjazne Miasto” Beaty Klimek,  który po zaskakującym transferze Elżbiety Grochowskiej z komitetu Prawa i Sprawiedliwości do komitetu prezydent miasta ma bezwzględną większość w Radzie Miejskiej. Najbardziej prawdopodobne jest, że funkcję przewodniczącego ponownie obejmie Jarosław Lisiecki.

 1. kadencja samorządu formalnie kończy się 15 listopada. Od tego czasu nowa rada ma 7 dni na zwołanie pierwszej sesji. Zwyczajowo radni składają najpierw ślubowanie, po czym obrady rozpoczyna radny – senior (najstarszy radny). Następnie, w trybie tajnym,  wybierany jest nowy przewodniczący rady i jego zastępcy.  (jw)

 

PLANOWANY PROGRAM I SESJI RADY MIEJSKIEJ OSTROWA WIELKOPOLSKIEGO i RADY POWIATU OSTROWSKIEGO  

 

Sesja Rady Miejskiej, w dniu 19 listopada 2018 roku (poniedziałek) o godz. 10.00, w Forum Symagoga  

Proponowany porządek obrad:

 1. Otwarcie I Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego i stwierdzenie prawomocności obrad.
 2. Złożenie ślubowania przez radnych.
 3. Złożenie ślubowania przez Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
 4. Przyjęcie porządku obrad.
 5. Powołanie Komisji Skrutacyjnej.
 6. Wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.
 7. Przejęcie przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego prowadzenia sesji od Radnego Seniora.
 8. Wybór Wiceprzewodniczącego lub Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.
 9. Zakończenie obrad I sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Sesja Rady Powiatu Ostrowskiego dniu 19 listopada 2018 roku (poniedziałek) o godz. 15.00 w „n klubie – sztuka i edukacja” w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Królowej Jadwigi 10.

 

Porządek obrad pierwszej sesji:

 1. Otwarcie I sesji Rady Powiatu Ostrowskiego i stwierdzenie prawomocności

obrad.

 1. Złożenie ślubowania przez radnych.
 2. Przyjęcie porządku obrad.
 3. Powołanie Komisji Skrutacyjnej.
 4. Wybór Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego.
 5. Przejęcie przez Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego prowadzenia

sesji od Radnego Seniora.

 1. Wybór Wiceprzewodniczącego lub Wiceprzewodniczących Rady Powiatu

Ostrowskiego.

 1. Zakończenie obrad I sesji Rady Powiatu Ostrowskiego.

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie