Nowe życie pałacu w Lewkowie

To najważniejszy dzień w powojennej historii pałacu i kompleksu parkowego w Lewkowie – mówili organizatorzy uroczystości podpisania umowy na ich gruntowna modernizację i przebudowę. To był również wielki dzień dla władz powiatu ostrowskiego, bowiem to właśnie dzięki ich staraniom w Lewkowie podpisano uroczyście umowę z wykonawcą prac budowlanych.

 

 Dzięki rekordowej dotacji w wysokości 27,8 mln zł pałac w Lewkowie nie tylko odzyska dawną świetność, ale także zostanie wzbogacony o cześć multimedialną, hotelową, restauracyjną i kilka pieczołowicie odtworzonych dodatkowych budynków i atrakcji.

Dodanie komercyjnej, gastronomicznej, funkcji było możliwe dzięki nowym zasadom uzyskania dofinansowania, na poziomie 80 %. Dla porównania, ostrowskie Muzeum 3 D w ratuszu otrzymało inny poziom dofinasowania, przez co nie może w obrębie muzeum nawet sprzedawać kawy.

– To najważniejszy dzień w powojennej historii pałacu w Lewkowie – mówiła Agnieszka Gibasiewicz, opiekująca się dotychczas muzeum w tej placówce.

– Dotychczas pałac nie miał szczęścia do remontów. Jedyny większy remont miał miejsce w latach 1972 – 1987. Wtedy miała tu powstać siedziba Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przez lata był tu oddział Muzeum Ziemi Kaliskiej i dopiero stosunkowo niedawno można było poważniej pomyśleć o dużym remoncie. Dzięki staraniom władz powiatu ostrowskiego i Marszałka Wojewódzkiego Wielkopolskiego znaleziono pieniądze unijne, a ojcem sukcesu jest starosta Paweł Rajski i cały zarząd powiatu ostrowskiego z radnymi – dziękowała A. Gibasiewicz.

 Wyłoniony został już wykonawca, którym została ostrowska firma Kanbruk, znana choćby z renowacji ostrowskiej synagogi.

– Przed nami wielkie zadanie, a przed wykonawcą wielka odpowiedzialność, dlatego że pałac w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków całej Wielkopolski – dodała.

Formalnie, właścicielem obiektu jest nadal Marszałek Wielkopolski, ale docelowo pałac przejdzie w ręce powiatu ostrowskiego.

– 14,5 mln pochodzi ze środków będących w gestii województwa wielkopolskiego,  kolejne 13 mln zostanie przeznaczonych z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego. Łączna kwota dofinansowania tego pięknego zabytku wyniesie 27,8 mln zł,  co pozwoli zmienić oblicze całego obiektu. Cieszę się bardzo, że mogliśmy dofinansować taka perełkę architektoniczną – mówiła Marzena Wodzińska,  wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

 –  Dziś rozpoczyna się nowe życie dla pałacu w Lewkowie. To moment, w którym można powiedzieć, że Rada Powiatu odniosła sukces, potrafiąc zainteresować marszałka Marka Woźniaka naszym pomysłem. Wkrótce będziemy świadkami wspaniałego efektu tych działań  – dodawał starosta Paweł Rajski.

Inwestycja ma zostać zakończona do połowy roku 2021.

Jarosław Wardawy

CZYTAJ WIĘCEJ W PAPIEROWYM WYDANIU GAZETY OSTROWSKIEJ

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie