Nowoczesna pracownia chłodnictwa

Jest wyposażona we wszelkie urządzenia, które uczeń może spotkać w realnych warunkach. Mowa o pracowni do nauki w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji, która działa w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych. To jedyne tego typu w regionie tak nowoczesne miejsce do nauki tego zwodu.

pracownia_2

– Kształcenie w tym zawodzie jest drogie i dlatego nie wszyscy się na to decydują. My jesteśmy absolutnymi pionierami i tak już chyba zostanie. Kilka lat temu zrobiliśmy pierwszy krok, ale teraz jest to skok jakościowy. Nie ukrywam, że liczymy, iż to do nas przyjeżdżać będą adepci tej profesji z okolicznych powiatów, tym bardziej że tej klasy pracownia znajduje się najbliżej w Poznaniu – mówi Marek Wojtasz, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych.

A atrakcyjność tej oferty edukacyjnej jeszcze się zwiększy, bowiem w powstającym Centrum Kształcenia Praktycznego powstanie kolejna duża pracownia, na wyposażanie której przeznaczonych zostanie ponad 600 tys. zł.

ZSTE decyzję o wprowadzeniu specjalności chłodnictwo i klimatyzacja podjął w 2015 r. Umożliwiła to dopiero zmiana przepisów o klasyfikacji zawodów. Dziś wiedzę i umiejętności w tym zawodzie zdobywa 60 uczniów. Szkoła liczy, że zainteresowanie ze strony uczniów będzie coraz większe, bo jest to zawód od wielu lat deficytowy, w którym przez co najmniej 20 lat nie kształciło się fachowców, a rozwój tej dziedziny gospodarki był w tym czasie niesamowity. Dziś nie ma praktycznie gałęzi, która nie korzystałaby z chłodnictwa i klimatyzacji.

Sercem nowej pracowni jest komora chłodnicza, wykorzystywana często w gastronomii, handlu, ale także jako zaplecze laboratoriów.

Koszt wyposażenia wyniósł 180 tys. zł i został pokryty z budżetu Powiatu Ostrowskiego. – Patrząc dziś na to, jak wiele jest tu urządzeń, jakiej klasy oraz przede wszystkich na tych, którzy już niebawem ukończą naukę i wyjdą na rynek pracy, możemy powiedzieć, że były to dobrze wydatkowane pieniądze. To jest nasz kolejny krok w odbudowywaniu szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu ostrowskiego m.in. poprzez unowocześnienie bazy edukacyjnej – mówi starosta Paweł Rajski.

Pomysłodawcą kształcenia w tej specjalności był Włodzimierz Ziemniewicz, który zaangażował się także w wyposażanie pracowni.

– Komora chłodnicza daje uczniom możliwość poznania w najprostszy, a zarazem sugestywny sposób działania układu chłodniczego. Uczniowie mogą badać zmieniające się ciśnienie, naprawiać usterki, które wcześniej można zaprojektować. To są urządzenia w 100 proc. wykorzystywane na obiektach chłodniczych – mówi nauczyciel zawodu Damian Walczak.

pracownia_1

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie