O czym przeczytasz w najnowszej GAZECIE OSTROWSKIEJ ?

 

Mandat na wagę większości  – co z podpisanym zobowiązaniem?

Jeszcze przed formalnym rozpoczęciem nowej kadencji samorządu okazało się, że prezydent Beatę Klimek będzie wspierała większość w Radzie Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Stało się tak za sprawą radnej – elekt Elżbiety Grochowskiej, która choć zdobyła mandat startując z komitetu Prawa i Sprawiedliwości, to błyskawicznie przeszła na stronę prezydent Klimek.

 

Co z koalicją w powiecie ostrowskim ?

Mimo, że od wyborów minęły już ponad dwa tygodnie, nadal nie wiadomo oficjalnie, kto będzie starostą ostrowskim i z jakim poparciem w przyszłej Radzie Powiatu Ostrowskiego. Według naszych informacji, trwają gorączkowe konsultacje polityczne dotyczące przyszłego układu koalicyjnego w radzie. Możliwych jest co najmniej kilka potencjalnych scenariuszy.

 

Wspólnie dla niepodległej

Podajemy dokładny plan obchodów setnej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, zrywu Republiki Ostrowskiej i Powstania Wielkopolskiego oraz tradycyjnego Święta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Konsumenci pod napięciem

Prawa konsumenta energii elektrycznej nie były w pełni respektowane – to najważniejszy wniosek Najwyższej Izby Kontroli, która zbadała rynek dostawców energii w Polsce. Prezentujemy obszerny raport dotyczący odbiorców prądu.

 

HISTORIA: Odkrył nam Republikę

Wydarzenia związane z Republiką Ostrowską zapewne nie byłyby tak szeroko nam znane, gdyby nie Zenon Dykcik. Spośród regionalistów interesujących się przeszłością naszej małej ojczyzny był postacią trochę zapomnianą i niedocenianą, zwłaszcza pod koniec życia. A to właśnie jemu zawdzięczamy wydaną 30 lat temu publikację, dzięki której znamy szczegóły i okoliczności ostrowskiego przewrotu w listopadzie 1918 roku.

Republika Ostrowska 100 lat później

Sto lat temu ostrowianie przeżywali chwile chwały, ogłaszając przynależność do Polski. Na dodatek odbyło się to bez jednego wystrzału. Dziś na terenie naszego miasta możemy znaleźć wiele obiektów, które „pamiętają” tamte wydarzenia. Republika Ostrowska funkcjonuje też w zbiorowej pamięci, patronując różnym imprezom i nie tylko.

 

 

EKOLOGIA: Koniec śmieci w palenisku

Od niedzieli obowiązują nowe regulacje dotyczące monitorowania i kontroli jakości paliw stałych, nakładające na sprzedawców węgla nowe obowiązki i zabraniające sprzedaży paliwa o niskiej jakości. Za złamanie przepisów grożą dotkliwe kary finansowe – nawet do 100 tys. zł.

 

Rekordowe kwestowanie na Starym Cmentarzu

Rekordową kwotę 7077, 98 zł zebrano podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Ostrowie Wielkopolskim.  Pieniądze w tym roku zbierali samorządowcy i działacze społeczni.

 

 

KULTURA:

Zaduszki jazzowe w Skalmierzycach

Piotr Baron i zespół New Orleans zagrali w ramach Zaduszek Jazzowych w Sanktuarium w Skalmierzycach. Ich koncert cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności, wśród której nie brakowało i tych, którzy specjalnie przyjechali z pobliskich miast.

 

GMINA OSTRÓW

Pamięci Lewkowskich powstańców wielkopolskich

Bardzo uroczyście obchodzono w Lewkowie setną rocznice odzyskania niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego. Z tych okazji przypomniano sylwetki powstańców pochodzących z tej niewielkiej miejscowości i lewkowskiej parafii.

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie