O kandydatce na ołtarze

W sali Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr Elżbietanek  przy ulicy Gimnazjalnej odbyła się prelekcja poświęcona kandydatce na ołtarze siostrze Marii Włodzimirze Wojtczak. W spotkaniu uczestniczyli członkowie i sympatycy Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego.

siostra1

Spotkani prowadziła siostra Anna Jakubowska, postulatorka odpowiedzialna za przygotowanie procesu beatyfikacyjnego. W swoim wystąpieniu opowiedziała o życiu i kolejach losu siostry  Włodzimiry, która związana była z naszym miastem i powiatem ostrowskim. Podczas prezentacji multimedialnej można było obejrzeć pamiątkowe zdjęcia. Odczytano również fragmenty wspomnień osób, które miały  w swoim życiu styczność z siostrą Włodzimirą. Gościem szczególnym spotkania była siostrzenica kandydatki na ołtarze  Antonina Warda. Obecnie były również siostry, które mieszkają w ośrodku z siostrą przełożoną  Teresą Dorsz oraz proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa ks. kanonik  Krzysztof Nojman. Podczas spotkania można było nabyć książkę „Życie ofiarowane”, w której przedstawiono życiorys siostry Włodzimiry, świadectwa osób, które ją znały oraz bogaty materiał zdjęciowy – zarówno archiwalny, jak i współczesny, prezentujący obecny wygląd miejsc związanych z kandydatką na ołtarze, m.in. jej dom rodzinny, kościół,  w którym została ochrzczona i  budynek, w którym zmarła. – Dlaczego staramy się o to, by siostra Włodzimira została włączona w poczet świętych?  Nie ma w jej życiu nic nadzwyczajnego. Sama chciała być niezauważona, zapomniana i wzgardzona… a jednak są ludzie, którzy nie chcą zapomnieć! Którzy nie wzgardzili, a wręcz przeciwnie – zachwycili się jej życiem. Którzy chcą ją naśladować – powiedziała siostra Anna Jakubowska. Czesława Wojtczak urodziła się 20 lutego 1909 roku we Franklinowie pod Ostrowem. Chrzest i Komunię Świętą przyjęła w kościele parafialnym w Lewkowie. Po odzyskaniu niepodległości rodzina przeniosła się do Ostrowa. Będąc uczennicą żeńskiego gimnazjum i liceum Czesława angażowała się w działalność społeczno – charytatywną. 18 sierpnia 1930 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety przy ulicy Łąkowej w Poznaniu. 27 lipca 1933 roku, wraz z habitem zakonnym, otrzymała imię Maria Włodzimira. W 1934 roku złożyła pierwszą profesję zakonną i rozpoczęła pracę wychowawczyni w ochronce dla dzieci z rodzin bezrobotnych w Poznaniu. Pracowała z wielkim poświęceniem, często pomagała także rodzinom swoich podopiecznych. Na czas wojny przełożeni wysłali ją do domu rodzinnego w Ostrowie.  Z powodu postępującej gruźlicy władze okupacyjne nakazały jej opuścić dom i zamieszkać w separatce, w przytułku dla starców przy ulicy Zdunowskiej (obecnie Partyzancka). Tam zmarła 20 lutego 1943 roku.

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie