Omar Hakim na ostrowskim jazzie

Jeden z najwybitniejszych perkusistów ostatnich 40 lat Omar Hakim oraz doskonała pianistka Rachel Z w Ostrowie! Ich koncert już 10 kwietnia, oczywiście w ramach cyklu ,,Jazz w Muzeum”. My dla naszych czytelników mamy wejściówki na koncert.

 12_jazz_1

Omar Hakim jest jednym z najwybitniejszych perkusistów ostatnich 40 lat. Urodzony w Nowym Jorku w 1959 r. W jego domu muzyka była od zawsze, gdyż jego ojciec grał na puzonie w orkiestrach Counta Basie’go i Duke’a Ellingtona oraz koncertował z Louisem Armstrongiem. Poza tym w jego domu bywali najwybitniejsi muzycy lat 60. z Johnem Coltranem na czele. Już w wieku 10 lat Omar grał z ojcem w okolicach Nowego Jorku, a wieku 15 lat zaliczył pierwszą profesjonalna trasę koncertową. Znakomita reputacja sprawiła, że sam Miles Davis zaanonsował Omara do zespołu Weather Report (po odejściu Petera Erskina). Ukończył nowojorską School of Music and Art. Był członkiem big bandu Gila Evansa oraz zespołów Milesa Davisa, Davida Sanborna , George’a Bensona. Mimo że jego korzenie mocno umiejscowione są w jazzie, to był zawsze  otwarty na muzykę pop i świat rocka. Stąd w latach 1983-1984 brał udział w nagraniach płytowych Davida Bowie („Let’s Dance” i „ Tonight”), później zespołu Dire Straits („Brothers in Arms”), Stinga („ The Dream of the Blue Turtles”), Michaela Jacksona („HIStory”), Mick’ea Jaggera („PrimitiveCool”), koncertował także m.in. z: Madonną, Mariah Carey, Peterem Gabrielem, Lionelem Ritche, Kate Bush czy zespołem Daft Punk. W latach 80. byłem jednym z pierwszych perkusistów, którzy zaczęli pracować z maszynami perkusyjnymi. W 1989 r. wydał swój pierwszy autorski album „Rhythm Deep”, za który otrzymał nominacje do nagrody Grammy. W 2000 r. wydał swoją drugą płytę „The Groovesmith”, i kolejne w 2010 r. „Reflectios”, a w 2014 r. „We Are One” . W 2010 r. założył z Rachel Z (późniejszą jego żoną) zespół The Trio of OZ, choć ich współpraca zaczęła się rok wcześniej na płycie Rachel Z „I Will Possessus Your Heart”. W zespole tym zręcznie łączą swingującą jazzową wrażliwość z ich  miłością do alternatywnego rocka.

Warto również wspomnieć, że Omar Hakim zagrał również na płycie Uli Dudziak z 1983 r. „Sorrow  Is Not Forever… But Love”.

Na ostrowskim koncercie usłyszymy skład Omar Hakim& Rachel Z OZExperience: Omar Hakim – perkusja, Rachel Z – instrumenty klawiszowe, fortepian, Kurt Rosenwinkel – gitara i Linley Marthe – gitara basowa.

Rachel Z – ur. w Nowym Jorku, absolwentka New England Conservatory of Music oraz Berklee College of Music. Przez wiele lat była podporą grupy Steps Ahead. Wybitna pianistka i keyboardzistka, zdobywczyni nagród Grammy. Posiada na swoim koncie kilkanaście autorskich płyt. Koncertowała i nagrywała z Al di Meolą, saksofonistą Bobby Watsonem, Reginą Carter, Wayne’m Shorterem, Terri Lyne Carrington, Marcusem Millerem, Lenny White’em, Stanleyem Clarkiem oraz Urszulą Dudziak. Z Omarem Hakimem oprócz The Trio Of OZ założyli zespół The Omar Hakim Experience. W 2015 r. koncertował z zespołem Journey podczas trasy w Kanadzie.

Kurt Rosenwinkel to amerykański muzyk należący do elity współczesnych gitarzystów. Pochodzi z Filadelfii. Już jako nastolatek współpracował z wielkimi gwiazdami jazzu, a w jego zespołach grali m.in. saksofonista Mark Turner czy pianista Brad Mehldau. Na swoim koncie ma kilkanaście autorskich albumów. Natomiast jako sideman nagrał ponad 100 płyt.

Linley Marthe to gitarzysta basowy urodzony na Mauritiusie. Współpracował z elitą muzyków jazzowych Francji, jednak najbardziej jest znany ze współpracy z formacją Joe Zawinul Syndicate. W Ostrowie Wielkopolskim gościliśmy go w ubiegłym roku z zespołem Deana Browna.

Koncert już 10 kwietnia w kinie Komeda. Bilety w cenie 60 i 50 zł już w sprzedaży. Patronat prasowy nad wydarzeniem sprawuje ,,Gazeta Ostrowska”.

(materiały organizatora)


UWAGA! Mamy kilka biletów na wtorkowy koncert. Dostaną je ci, którzy jako pierwsi we wtorek, 10 kwietnia, w godz. od 10 do 11, zadzwonią do naszej redakcji i odpowiedzą na pytanie, którą rocznicę w tym roku świętuje cykl ,,Jazz w Muzeum”.

omar_hakim

12_jazz_2

 

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie