Ostatnie pożegnanie Wojciecha Lipskiego

W poniedziałek 2 lutego 2015 roku na cmentarzu katolickim w Sopocie pochowany został Wojciech Lipski. W ostatniej drodze towarzyszyli Mu: rodzina, najbliżsi, przedstawiciele ziemiaństwa, delegacja władz samorządowych z wicestarostą ostrowskim Tomaszem Ławniczakiem, przedstawiciele dyrekcji, nauczycieli i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim z pocztem sztandarowym.

 

10964899_1007828489258678_1118380271_o

Wojciech Lipski to potomek dawnych właścicieli Lewkowa Lipskich herbu Grabie, praprawnuk Wojciecha Lipskiego fundatora Królewskiego Gimnazjum Męskiego w Ostrowie Wielkopolskim (obecnie I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Gimnazjalnej), wnuk pierwszego polskiego starosty ostrowskiego po odzyskaniu niepodległości, bratanek przedwojennego ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego.

Według tradycji rodzinnej nazywany był Wojciechem V. Wojciech Mikołaj Antoni Lipski urodził się 6 grudnia 1932 roku w Lewkowie. Był czwartym dzieckiem Jana Lipskiego i Antoniny z Żółtowskich Lipskiej. Absolwent Gimnazjum Męskiego w Ostrowie Wielkopolskim (matura 1951 r.). Z wykształcenia magister inżynier budownictwa wodnego ze specjalizacją  budownictwo morskie i portów (studia na Politechnice Gdańskiej).

Domem rodzinnym Wojciecha Lipskiego był pałac w Lewkowie (obecnie Zespół Pałacowo – Parkowy Oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu), z którego był dwukrotnie wysiedlany. Po raz pierwszy w 1942 r. przez Niemców, po raz drugi w 1945 przez Urząd Bezpieczeństwa. W Ostrowie mieszkał do 1951 r. Potem całe swoje życie rodzinne i zawodowe związał już z Gdańskiem.

Sentymentalnie związany z domem rodzinnym, wielokrotnie gościł w Lewkowie. Jako główny sukcesor rodu przekazywał oraz udostępniał pamiątki rodzinne do Muzeum w Lewkowie. Był skarbnicą wiedzy, nie tylko o swojej rodzinie, ale także o ziemianach Południowej Wielkopolski.

Wojciech Lipski, jako wychowanek i absolwent Gimnazjum Męskiego w Ostrowie Wielkopolskim (obecnie I LO), działał również w Stowarzyszeniu Wychowanków Alma Mater Ostroviensis. Brał udział w dorocznych obchodach Święta Szkoły jako gość honorowy. (jw)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie