Ostrów na 100-lecie niepodległości

Na zaproszenie prezydent miasta Beaty Klimek, w Urzędzie Miejskim po raz pierwszy spotkali się członkowie Komitetu Honorowego Obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości, „Republiki Ostrowskiej” i Powstania Wielkopolskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Uczestnicy zapoznali się z wypracowanym wcześniej przez Komitet Organizacyjny Obchodów potrójnego święta programem imprez i przedsięwzięć poprzez który samorząd miasta i powiatu chce uczcić to niezwykłe święto.

 

Rozmowy o 100 - leciu

Foto: Członkowie Kmitetu Honorowego zapoznali się ze stanem przygotowania miasta i powiatu do wyjątkowego potrójnego święta w listopadzie. Fot: UM Ostrów

W skład Komitetu Honorowego wchodzą samorządowcy, lokalni przedstawiciele parlamentarzystów, duchowieństwa, a także Honorowi Obywatele Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, reprezentujący różne dziedziny życia społecznego. Podczas inauguracyjnego posiedzenia omówiono ramowy program najważniejszych wydarzeń w mieście, związanych z uczczeniem potrójnego święta.

 Zdaniem uczestników spotkania, program obchodów zapowiada się ciekawie, różnorodnie i wszechstronnie. Zasługa w tym nie tylko samorządu miasta oraz miejskich instytucji, które przygotowują go wspólnie z komitetem organizacyjnym, lecz także organizacji społecznych, które aktywnie włączyły się w lokalne obchody 100 – lecia odzyskania Niepodległości. W prace organizacyjne od początku aktywnie włącza się także Gazeta Ostrowska.

 Każdy powinien znaleźć w programie coś interesującego. Wystawy, wydawnictwa, turnieje, spektakle, koncerty, inscenizacje, konkursy, wykłady, plenerowe widowiska. To wszystko i jeszcze więcej będzie towarzyszyć mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego oraz gościom naszego miasta przez cały 2018 rok.

 Jedną z atrakcji ma być pokaz artylerii Bractw Kurkowych RP „Sto salw na stulecie”. Pod takim tytułem 15 września br. w Ostrowie Wielkopolskim zaplanowano Centralne Obchody 100–lecia Odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego, organizowane przez Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich w Polsce i ostrowski KBS. Przedsięwzięcie otrzymało już Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości przyznany przez Prezydenta RP. Trwają starania, by w związku z tym wydarzeniem, we wrześniu br. Ostrów Wielkopolski odwiedził Prezydent RP Andrzej Duda.

 Wiele przedsięwzięć szykuje też ostrowska Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego, Ostrowskie Centrum Kultury, a także szkoły. Plenerowe widowisko pt. „Ku wolności”, będące m. in. rekonstrukcją wydarzeń z listopada i grudnia 1918 r. w okolicy Konkatedry, Parku Miejskiego ul. Ledóchowskiego, Kościelnej i Rynku – zamierzają zorganizować: grupy rekonstrukcyjne, OCK, ZHP i Szkoła Podstawowa nr 14. A wszystko to 10 listopada, a więc dokładnie w 100. rocznicę niepodległościowego wystąpienia i zrywu ostrowian, którzy o jeden dzień wyprzedzili tym wszystkim pozostałych.

Dzień wcześniej, 9 listopada w Ostrowskim Centrum Kultury planowany jest koncert Andrzeja Jagodzińskiego wraz z zespołem pt. „W hołdzie wolności”.

W październiku ma ukazać się publikacja „Ostrów w Powstaniu Wielkopolskim”, autorstwa historyka, prof. Jerzego Pietrzaka. Miłośnicy aktywności fizycznej będą natomiast mogli uczestniczyć w kolejnej edycji Biegu Republiki Ostrowskiej, który odbędzie się 21 października br.

 Szczegółowy program miejskich obchodów związanych z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości, „Republiki Ostrowskiej” i Powstania Wielkopolskiego w Ostrowie Wielkopolskim dostępny jest w specjalnej zakładce pod adresem www.umostrow.pl oraz na naszej stronie internetowej www.gazetaostrowska.pl (jw)

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie