Ostrowianin Roku 2009 – Jerzy Wojciechowski

Można śmiało powiedzieć, że to był wyjątkowo jazzowy plebiscyt. Ostrowianinem Roku 2009 został Jerzy Wojciechowski – niestrudzony propagator jazzu w najlepszym polskim i światowym wydaniu, który triumfował również w kategorii Wydarzenia Kulturalnego Roku 2009 ze swoim cyklem koncertów „Jazz w Muzeum”. Wydarzeniem Społecznym Roku ostrowianie wybrali rozbudowę ośrodka nad zalewem Piaski Szczygliczka, a Wydarzeniem Sportowym okrzyknięto jubileusz 100-lecia klubu Ostrovia Ostrów.

 

1 2

Ostrowianin Roku to najstarszy, największy i najbardziej prestiżowy plebiscyt tego typu w regionie organizowany przez  Stowarzyszenie „Strefa Kultury”, „Gazetę Ostrowską” i Telewizję Kablową „Proart”. Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie każdy może zgłosić swojego kandydata do każdej z kategorii. W drugim decydującym etapie konkursu Kapituła konkursu, tworzona przez organizatorów oraz Ostrowian Roku z lat poprzednich, wybiera spośród wszystkich zgłoszonych propozycji nominowanych. O ostatecznych rozstrzygnięciach decydują jednak samo ostrowianie, gdyż o przyznaniu tytułów decyduje wyłącznie liczba oddanych głosów.

Głosować można było na dwa sposoby: na oryginalnych kuponach z „Gazety Ostrowskiej” oraz poprzez system sms przygotowany przez „Proart”. O zwycięstwie decydowała liczba głosów, przyznawanych przez ostrowian.

 

Zawodowy amator

Finałowa gala odbyła się w piątek w wypełnionym po brzegi kinie „Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim. Jak okazało, tego wieczora w tej niezwykle związanej z gatunkiem sali niepodzielnie królował jazz. Konkurs zdominował bowiem organizator cyklu ponad 90 koncertów jazowych pod hasłem „Jazz w Muzeum”, Jerzy Wojciechowski. Koncerty z cyklu „Jazz w muzeum” zostały również nagrodzone tytułem Wydarzenia Kulturalnego Roku.

Ponieważ muzyka to jego pasja, a nie zawód, Wojciechowski został kiedyś określony przez jednego z polskich tuzów jazzowych, jako „najlepszy zawodowiec wśród zawodowców, i największy amator między zawodowcami”. Jerzy Wojciechowski jest prawnikiem, ale to nie za swoje zawodowe umiejętności został doceniony w plebiscycie. Nagrodzona została jego niezwykła pasja do szeroko rozumianej muzyki jazzowej, która w Ostrowie Wielkopolskim znalazła swoje ujście w serii niemal 90. koncertów z cyklu „Jazz w Muzeum”. To zarówno kameralne występy, jak i duże przedsięwzięcia koncertowe, okraszone udziałem gwiazd różnych odmian i gatunków polskiego i światowego jazzu. To dzięki Wojciechowskiemu ostrowska publiczność miała okazję usłyszeć takie gwiazdy, jak Al Di Meola, John Scofield, Omar Sosa , czy całą plejadę najwybitniejszych postaci polskiego jazzu, z Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Leszkiem Możdżerem, czy Zbigniewem Namysłowskim na czele.

Sam laureat był wyraźnie wzruszony i zaskoczony wyborem. – W tej sali są chyba dobre rury, bo nie było żadnych przecieków. Gdybym wiedział o wyniku, to bym założył bardziej jazzową marynarkę, a tak mam tylko jazzowy krawat – żartował ze sceny Wojciechowski. Nowy Ostrowianin Roku apelował ze sceny do władz miasta o docenienie wszystkich wyróżniających się animatorów kultury, bo jak przekonywał, to właśnie kultura jest najlepszą wizytówką i promocją Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego.

Nowo wybrany Ostrowianin Roku odjechał z żoną na część towarzyską do hotelu Villa Royal przepiękną, specjalnie dla niego podstawioną, limuzyną, co widzowie gali mogli oglądać na ekranie w kinie „Komeda”.

Już na miejscu, w Villa Royal, Wojciechowski odebrał jeszcze jedną statuetkę symbolizującą rozwinięte skrzydła. Wręczył mu ją zeszłoroczny Ostrowianin Roku, Józef Kozan, z życzeniami jak najlepszego sprostania odpowiedzialności i prestiżowi związanemu z tytułem.

Docenione wydarzenia

Podczas finałowej gali rozstrzygnięto również kategorie wydarzeń roku. Tu rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta. Ostatecznie, Wydarzeniem Społecznym Roku 2009 ostrowianie wybrali rozbudowę ośrodka nad zalewem Piaski Szczygliczka, a Wydarzeniem Sportowym okrzyknięto jubileusz 100-lecia klubu Ostrovia Ostrów.

 

Finał dla najlepszych

Jak co roku, finałowa gala została efektownie przygotowana. O nagłośnienie zadbał Łukasz Lis z firmy Masterton, a przepiękne światła zapewnił Dariusz Płokarz. Tradycyjnie, koncert był okazją do zaprezentowania młodych, wyróżniających się ostrowskich artystów.

W tym roku furorę zrobił brawurowy występ Sekcji Perkusyjnej Zespołu Szkół Muzycznych pod kierownictwem Pawła Kary. Podczas finału świetnie zaprezentowały się również dwie utalentowane wokalistki ze Studia Wokalnego „Art Musica” Miejskiego Domu Kultury pod kierownictwem Ewy Borowicz: Julia Jaszczyk i Sandra Brucheiser. W repertuarze chopinowskim zaprezentowała się Magdalena Błoch, a na ksylofonie zagrał Dawid Paszkowski. Jak zwykle znakomicie zaprezentowały się ostrowskie tancerki z zespołu „Gwiazda” Aliny Janikowskiej, które zaprezentowały tańce, z którymi już wkrótce wyjadą na kolejną edycję Pucharu Świata w Tańcu na Sardynii. Gwiazdą wieczory był „Saxodeon”  – mistrzowski duet Roberta Matuszewskiego – saksofon i Piotra Słocińskiego – akordeon.

Jarosław Wardawy

 

 

 

OSTROWIANIN ROKU 2009 – nominowani

1. Marek Feruga – biznesmen i społecznik, właściciel sklepów Intermarche i prezes Fundacji Muszkieterów

2. ks. Tomasz Hojeński – duszpasterz, społecznik, kierownik Ostrowskiego Centrum Pomocy „Caritas”

3. Bartłomiej Jaszka – sportowiec, piłkarz ręczny, medalista mistrzostw świata rodem z Ostrowa

4. Zenon Kłopocki – dyrektor Wydziału Zamiejscowego Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi

5. Maciej Kowalczyk – historyk, regionalista, prezes Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego

6. Jacek Kupczyk – trener młodych piłkarzy ręcznych Ostrovia

7. Eugeniusz Lijewski – trener, wychowawca młodzieży, ojciec ostrowskich medalistów w piłce ręcznej

8. ks. Tadeusz Szmyt – proboszcz parafii św. Antoniego, Honorowy Obywatel Miasta

9. Jerzy Wojciechowski – animator kultury, twórca i realizator cyklu koncertów „Jazz w Muzem”

10. Jerzy Wojtaszek – dyrygent Chóru Nauczycielskiego, działacz i animator kultury

 

WYDARZENIA SPOŁECZNE ROKU 2009 – NOMINACJE

1. Oddanie do użytku pierwszego etapu obwodnicy

2. Rozbudowa ośrodka nad zalewem Piaski Szczygliczka

3. Zakończenie budowy nowej siedziby Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie

 

WYDARZENIA KULTURALNE ROKU 2009 – NOMINACJE

1. Koncert „Komeda w filharmonii” pamięci Krzysztofa Komedy

2. Wystawa figur Chińskiej Armii Terakotowej

3. Cykl koncertowy „Jazz w Muzeum”

 

WYDARZENIA SPORTOWE ROKU 2009 – nominacje

1. Jubileusz 100-lecia Ostrovii

2. Wicemistrzostwo Polski juniorów piłkarzy ręcznych KPR Ostrovia

3. Największa spadochronowa impreza EURO BIG WAY CAMP w Michałkowie

 

Kapitułę Plebiscytu Ostrowianin Roku 2009 tworzyli ponadto:

Jarosław Wardawy – przewodniczący, Ryszard Taciak, Maria Frąszczak, Andrzej Leraczyk, Ewa Rubach – Wardawy,Marcin Okrój, Anna Okrój, Marek Orłowski

oraz Ostrowianie Roku: Emilia Nawrocka, Jerzy Psikus, Paweł Rajski, Grzegorz Woźny, Stanisław Grześkowiak, Józef Szeląg, Waldemar Gostomczyk, Andrzej Kowalczyk, Ryszard Tyrpa, Włodzimierz Jędrzejak, Boena i Czesław Woś, Józef Kozan.

 

Galeria zdjęć z finałowej gali plebiscytu Ostrowianin Roku 2009

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie