Ostrowianin Roku 2010 – do pięciu razy sztuka

Alina Janikowska – choreograf i założyciel zespołu baletowego ”Gwiazda” odebrała tytuł „Ostrowianina Roku”. 17. edycja tego najstarszego i najbardziej prestiżowego plebiscytu w regionie była pod wieloma względami wyjątkowa.

 

Ostrowianin 18 b

Ostrowianina Roku wybierają tradycyjnie mieszkańcy miasta i powiatu ostrowskiego. W tym roku swoje głosy oddało ponad 6 200 tysięcy osób, co jest jednym z najlepszych wyników w historii imprezy.

Po raz pierwszy finałowa gala, odbywająca się zmodernizowanej sali Ostrowskiego Centrum Kultury, była transmitowana na żywo w Internecie. Dzięki temu, ostrowska uroczystość oglądana   była nie tylko w wielu miastach w Polsce, ale również przez ostrowian i przyjaciół naszego miasta w Niemczech, Holandii, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Włoszech, Czechach, czy nawet w Armenii.

W najbardziej prestiżowej klasyfikacji zwyciężyła zdecydowanie Alina Janikowska. Nowa właścicielka tytułu Ostrowianin Roku od ponad 30 lat kieruje kolejnymi zespołami tanecznymi. Największe triumfy święci od kilku lat z zespołem „Gwiazda”, z którym zdobywa laury na międzynarodowych konkursach, między innymi w Kanadzie, Portugalii, czy Bułgarii. Wielokrotnie była już nominowana w różnych kategoriach plebiscytu, między innymi aż pięć razy znajdowała się w pierwszej dziesiątce nominowanych do tytułu „Ostrowianina Roku”, po raz pierwszy w nim zwyciężając.

Ostrowianie wybrali również Wydarzenia Roku. Wydarzeniem Gospodarczym roku uznano remont i modernizację Ostrowskiego Centrum Kultury, Wydarzeniem Społecznym okrzyknięto działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Wydarzeniem Kulturalnym został 39. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” , Wydarzeniem sportowym Roku uznano powołanie do kadry narodowej kolejnych reprezentantów Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn z Ostrowa: Tomasza Rosińskiego, Bartosza Tomczaka. W tym roku po raz pierwszy wybrano także Młody Talent Roku, którym został wybitnie uzdolniony młody koszykarz, Mateusz Ponitka.

Finałową galę obejrzała widownia w OCK, a każdy chętny mógł śledzić ją również na żywo, dzięki bezpośredniej transmisji w Internecie. Gwiazdą wieczoru był Maciej Balcar. Oprócz niego, na scenie OCK wystąpił Big Band Powiatu Ostrowskiego pod batutą Roberta Matuszewskiego, zespół ”Gwiazda”, sekcja instrumentów perkusyjnych Zespołu Szkół Muzycznych pod kierownictwem Pawła Kary oraz gitarzystka Justyna Sobczak. (jw)

 

 NOMINOWANI DO TYTUŁU OSTROWIANIN ROKU 2010

1. Dariusz  Adamek – od czerwca 2008 r. oprócz funkcji dyrektora zakładu w Ostrowie objął też funkcję dyrektora krajowego Delphi w Polsce. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w słowackiej Bratysławie. Jego specjalizacją były Systemy Przemysłowe z Robotami i Manipulatorami.

 

2. Maciej Balcar –muzyk; wokalista, gitarzysta, pianista, kompozytor, autor tekstów, aktor teatralny i filmowy. W 2000 r. zaczął występować w chorzowskim Teatrze Rozrywki w roli tytułowej w musicalu „Jesus Christ Superstar” , gdzie występuje do tej pory. Od 2001 roku udowadnia, że jest jedynym godnym zastąpić Ryszarda Riedla w legendarnym ”Dżemie”. Miniony rok był dla niego szczególnie ostrowski. Najpierw Maciej stał się bohaterem kampanii promocyjnej miasta „Tu mieszkam”, później był koncert w  ratuszu i drugi, w nowym OCK. Do tego trzeba doliczyć wspominkową płytę z legendą ostrowskiego bluesa „Blues Forever” oraz autorską płytę z zespołem „Nie-bo” .

 

3. Witold Banach – historyk, pisarz, działacz kulturalny. Organizator w 1988 roku i  dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prozaik, autor słuchowisk, esejów, wierszy i opowiadań związanych z fantastyką naukową. Popularyzator historii Ostrowa Wielkopolskiego i południowej Wielkopolski. Autor i wydawca licznych publikacji związanych z regionem ostrowskim, ujętych w serię „Biblioteka Ostrowska”.

 

4. Waldemar Burghardt – przedsiębiorca, zasłużony krwiodawca. Wraz z żoną Małgorzatą prowadzą jedną z największych w regionie firm handlowych, specjalizujących się we wszystkim, co związane jest z rowerami. Od 1972 roku oddał aż ponad 71 litrów tego bezcennego leku. Za zasługi dla krwiodawstwa Waldemar Burghardt został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, tytułem Zasłużony dla Zdrowia Narodu i „Kryształowym Sercem”.

 

5. Konrad Czwordon – przedsiębiorca, pasjonat motocykli i motoryzacji. Wybitny specjalista i konstruktor produkowanego w naszym mieście super motocykla Münch Mamut 2000. K. Czwordon to także inicjator wznowienia produkcji legendarnego motocykla marki Junak.

 

6. Alina Janikowska – kierownik artystyczny i współtwórca sukcesów zespołu „Gwiazda”. nauczyciel dyplomowany, instruktor tańca II-stopnia, choreograf. Od ponad trzydziestu lat prowadzi zespoły taneczne w Ostrowie Wielkopolskim. Nominowana aż 5-krotnie do tytułu „OSTROWIANINA ROKU”, a jej przedsięwzięcia kilkakrotnie zdobywały tytuł „Wydarzenia Kulturalnego Roku”. Wychowawca kilku pokoleń ostrowskiej młodzieży, w tym ponad 20. tancerek Szkoły Baletowej w Poznaniu.

 

7. Andrzej Leraczyk – ostrowski ”minister kultury”: samorządowiec, wieloletni szef miejskiego Wydziału Kultury, animator kultury. To jemu głównie ostrowscy – i nie tylko – melomani zawdzięczają takie sztandarowe imprezy, jak festiwale „Chopin w barwach jesieni” , Turnieje Pianistów Stypendystów,, czy Konfrontacje Chopinowskie. Od trzech kadencji radny powiatowy, a od niedawna przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.

 

8. Piotr Łopatka – uznany twórca , artysta plastyk rodem z Ostrowa Wielkopolskiego, grafik komputerowy, laureat wielu międzynarodowych  nagród. Klasyczny talent – samouk potrafiący połączyć własną działalność gospodarczą z twórczością artystyczną. To właśnie on jest autorem wielu  projektów graficznych związanych z Ostrowem, między nowej pieczęci miejskiej, nowego logo – tzw. bateryjki, czy bilboardów z cyklu „Tu mieszkam” .

 

9. Aleksander Spitalniak – ostrowski przedsiębiorca, właściciel firmy produkującej filtry dla motoryzacji (PP-H „ASSO”). Pasjonat motoryzacji, głównie motocykli i gokartów. Miłość do motocykli trwa do dziś, bo pan Aleksander jest aktywnym turystą motocyklowym.

 

10. Jerzy Wojtaszek – zasłużony ostrowski chórmistrz. Formalnie jest już spokojnym emerytem, ale nadal prowadzi regularnie aż trzy chóry: Chór Nauczycielski, Chór Mieszany w Raszkowie, Chór Żeński IVLO. Oprócz tego nadal zaangażowany jest  organizację dużych przedsięwzięć chóralnych: Europejski Przegląd Chórów Nauczycielskich, „Polska śpiewa” i inne.

 

 

NOMINOWANI W KATEGORII: Wydarzenie Społeczne Roku 2010

1. Uniwersytet Trzeciego Wieku – To działająca z powodzeniem od ponad trzech lat inicjatywa skupiająca aktywnych seniorów, którzy  nie chcą tylko siedzieć foteli i bawić wnuki. Inicjatorem i motorem napędowym działalności Uniwersytetu jest Józef Kozan. Zajęcia odbywają się w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania przy ulicy Wrocławskiej oraz w gmachu IV LO przy ulicy Wojska Polskiego i obejmują między innymi: kształtowanie sylwetki, nordic walking, koło plastyczne, a nawet samoobronę. Uczestniczyło w nich od początku już kilkaset osób.

2. Budowa przez miasto 13 boisk sportowych – „Orlik” i innych – Przez cztery ostatnie lata budżet miasta na inwestycje sportowe przeznaczył ponad 25 milionów złotych. Z tego na same boiska 10,5 miliona złotych. Ponad 5 milionów złotych to środki zewnętrzne. Za te pieniądze wybudowano i zmodernizowano 12 boisk, w tym trzy boiska typu Orlik. Trzy Orliki, które powstały na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego pochłonęły 3.200,00 złotych. 1/3 to budżet państwa, 1/3 budżet województwa wielkopolskiego. Tłumy użytkowników to najlepsza odpowiedź, czy to był dobry pomysł

3. Profilaktyczne programy badań medycznych realizowane przez samorząd miejski i powiatowy –

 

 

NOMINOWANI W KATEGORII: Wydarzenie Kulturalne Roku 2010

1. 39. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” – Aleksander Gawryluk bezsprzecznie był gwiazdą tegorocznego festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Jego recital, otwierający koncerty w Antoninie, przeniósł publiczność w inny wymiar. Na festiwalu, prócz Gawryluka, wystąpili także m.in. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Włocha Gaetano d`Espinosa oraz Karina Skrzeszewska i Krzysztof Szumański (na zdjęciu), Paulo Oliveira czy pianistki z Tajwanu Ching-Yun Hu i Ukrainy.

 

2. Musical „Bajkoteka marzeń” zespołu Gwiazda – Tym razem podopieczne Aliny Janikowskiej zafundowały rówieśnikom przepiękną podróż do krainy bajek. „Bajkoteka marzeń” to autorskie, zakrojone na dużą skalę, przedsięwzięcie przygotowane przez uzdolnione artystycznie ostrowskie dzieci dla swoich rówieśników i przyjaciół z ostrowskich szkół i przedszkoli. To widowisko łączące taniec, aktorstwo, śpiew piosenkę i teatr z użyciem nowoczesnych form przekazu.

Premiera „Bajkoteki marzeń” odbyła się w niedzielę na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury. Później zespół dał kilkanaście biletowanych przedstawień, które obejrzało niemal 6 tysięcy widzów, bijący tym samym  nieoficjalny rekord Ostrowa.

 

3. 15. Muzeum Jazz Festiwal – Jubileuszowa edycja Muzeum Jazz Festiwal była swoistym przeglądem tego, z czym w Ostrowie w jazzie mieliśmy już do czynienia. Nie zabrakło jednak także i nowości. Wydarzeniami festiwalu były z pewnością trzy koncerty – istna mieszanka charakterów: subtelna i liryczna Lynne Arriale (na zdjęciu), dynamiczna Shemekia Copeland i pełen temperamentu Rafael Cortes z zespołem.

 

 

NOMINOWANI W KATEGORII: Wydarzenie Sportowe Roku 2010

1. Ewa Rosiak – brązową medalistką MP Juniorów  w skoku w dal –

2. Nowi reprezentanci Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn z Ostrowa: Tomasz Rosiński, Bartosz Tomczak –

3. Krajowe zawody szybowcowe –

 

 

NOMINOWANI W KATEGORII: Wydarzenie Gospodarcze Roku 2010

1. Remont i modernizacja Ostrowskiego Centrum Kultury

– O potrzebie remontu i modernizacji OCK mówiło się w Ostrowie już od kilkunastu lat. Ciągle jednak brakowało na to pieniędzy. Wreszcie w zeszłym roku udało się i…okazało się że warto było czekać. Ostrowianie otrzymali do dyspozycji na wskroś nowoczesny obiekt, który może pełnić funkcję teatralną, stać się salą koncertową lub salą kinową, czy też salą widowiskową dla różnego rodzaju imprez. Wszystko wykonane jest w najnowszych technologiach, które pozwolą, by ten obiekt służył ostrowianom przez naprawdę długie lata.

 

2. Remont i modernizacja synagogi

– Tak naprawdę to znacznie więcej niż remont – to przywrócenie miastu piękna obiektu, który miał bezpowrotnie zniknąć. Dzięki temu, że na synagogę udało się pozyskać 4,8 mln złotych, czyli ¾ całości kwoty inwestycji ( tj. 7 mln zł) udało się uratować tę architektoniczną perełkę dla obecnych i przyszłych pokoleń. Z niesłychanym pietyzmem wymienia się tam wszystko, co trzeba, pozostawiając i odnawiając wszystko, co tylko można.

 

3. Działalność firmy Jedo

– O wózkach,  tych dziecięcych, wiedzą wszystko. Mają gust, bo inaczej duńska rodzina królewska nie zamawiałaby u nich produktów tej systematycznie rozwijającej się rodzinnej firmy, działającej od ponad 36 lat. W tym czasie firma Jedo rozrosła się z kilkuosobowej do zatrudniającej ponad 100 pracowników. Ponadto firma PPHU Jędroch znalazła się w elitarnym gronie „Gazel Biznesu” plebiscytu organizowanego przez gazetę „Puls Biznesu”. A jeśli kiedykolwiek zobaczycie Państwo wózek dziecięcy w kolorach i z logo Lecha Poznań, to będzie produkt ostrowskiej firmy „Jedo”.

 

NOMINOWANI W KATEGORII: Młody Talent Roku 2010

 

1. Zespół baletowy „Gwiazda”  – Młode ambasadorówny ostrowskiej kultury są od lat znakomitą wizytówką ostrowskiej kultury klasą dla siebie. Prowadzone niezmiennie przez niezmordowaną Alinę Janikowską promowały miasto i powiat na niezliczonych koncertach w całej Polsce, jak również w Kanadzie, Bułgarii, czy Portugalii – często zdobywając najwyższe laury w międzynarodowych konkursach tanecznych. Występują zarówno w wielkich eleganckich salach, ale również dla swoich rówieśników i osób starszych, czy poszkodowanych przez los.

 

2. Mateusz Ponitka – Czy wyrasta nam kolejny Polak, który zagra w NBA? Dla tego niespełna osiemnastoletniego koszykarza rodem z Ostrowa, ostanie miesiące są bardzo udane.  Podczas mistrzostw świata ostrowianin był liderem polskiej reprezentacji do lat siedemnastu, która w lipcu na turnieju w Hamburgu wywalczyła tytuł wicemistrza świata. Został wybrany do najlepszej piątki mistrzostw, a później został najlepszym zawodnikiem campu w Barcelonie. Nominowany został  przez FIBA-Europe do tytułu najlepszego młodego gracza Europy 2010 roku.

 

3. Monika Walczak – Utalentowana ostrowska wokalistka i skrzypaczka. Lista nagród, które zdobyła na różnych konkursach i festiwalach jest już bardzo długa. Głównie za osiągnięcia wokalne, bo to jest kierunek któremu Monika chciałaby się poświęcić. Myśli o dalszym zgłębianiu tajników wokalistyki jazzowej. Monika jest również zdolną skrzypaczką, równie dobrze radzącą sobie z repertuarem klasycznym, jak i rozrywkowym. Wielokrotnie występowała na chyba wszystkich najważniejszych ostrowskich imprezach i galach – również Ostrowianina Roku.

 

Galeria zdjęć z finałowej gali plebiscytu Ostrowianin Roku 2010

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie