Ostrowska kultura doceniona

Ponad 30 twórców, pracowników i animatorów kultury z Ostrowa docenionych przez prezydent miasta. Filar Kultury, przyznawany za całokształt działalności, przypadł w tym roku Bożenie i Czesławowi Wosiom oraz Ryszardowi Zapartowi.

0023

Doroczny Dzień Animatora i Pracownika Kultury już za nami. Uroczystość odbyła się w środę, 14 czerwca, w Forum Synagoga. W tym roku 21 osób zostało docenionych tytułem Osobowość Ostrowskiej Kultury, a tytułów Młody Talent przyznano 12 – w tym jeden grupowy dla zespołu Niedograni.

Ostrowskie Dzieło Roku miało wymiar literacki – tytułem tym nagrodzono twórców trzech książek. Wśród nagrodzonych był też Witold Banach, autor ciekawej pod względem i literackim i historycznym, książki ,,Kroniki literackie prowincji”. – Pomysł na tę książkę nosiłem w sobie od ponad 10 lat, czyli od momentu, kiedy napisałem ,,Ostrów pod znakiem pegaza”. To była książka popularnonaukowa, w której musiałem trzymać się faktów. Zawsze kusiło mnie, by coś dopowiedzieć – o tradycji literackiej Ostrowa, o sytuacjach, których możemy się domyślać… – mówił nam Witold Banach.

Kolejny autor, którego książkę nagrodzono tytułem ,,Dzieło Roku”, to Marian Franciszek Nowak. Miasto doceniło książkę ,,Święty Jan Paweł II bliżej nas”, która ukazała się pod jego redakcją. – Materiały do niej zbierałem właściwie od 11 lat, przyglądałem się też związkom papieża Jana Pawła II i miasta Ostrowa – mówił nam Marian Nowak.

Nagrody wszystkim wręczała prezydent miasta Beata Klimek. Tradycyjnie podczas uroczystości wyróżniono też sponsorów, zaangażowanych w życie kulturalne miasta. Na sam koniec prezydent wręczyła dwa najważniejsze tytuły – Filar Kultury, przyznawane jako zwieńczenie pracy artystycznej, i wsparte statuetką. Jeden z nich przypadł Bożenie i Czesławowi Wosiom animatorom kultury, twórcom wielu działań plastycznych, zwłaszcza Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu czy wystaw grafiki towarzyszących festiwalowi ,,Chopin w barwach jesieni”. Drugi twórca nagrodzony Filarem Kultury to Ryszard Zapartprezes Chóru ,,Lira” od 20 lat oraz śpiewak, chórzysta i wokalista wielu ostrowskich zespołów. – Co roku bardzo ważny jest koncert z okazji Dnia Matki. Daje go Chór Lira w wypełnionej do ostatniego miejsca sali Ostrowskiego Centrum Kultury. Koncert kończy się owacjami na stojąco publiczności – podkreślała prezydent miasta.

Na zakończenie dla twórców i animatorów kultury koncert dał zespół Holeviaters.

tekst i fot. Hanna Olejnik


 

NAGRODZENI PODCZAS DNIA ANIMATORA I PRACOWNIKA KULTURY

TYTUŁ ,,FILAR KULTURY”

– Bożena i Czesław Wosiowie – emerytowani nauczyciele, animatorzy kultury, twórcy wielu działań plastycznych, zwłaszcza Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu czy wystaw grafiki towarzyszących festiwalowi ,,Chopin w barwach jesieni”

Ryszard Zapart – prezes Chóru ,,Lira” od 20 lat oraz Stowarzyszenia Śpiewaczego ,,Lira” Niewidomych, Słabowidzących i Innych Niepełnosprawnych, śpiewak, chórzysta, wokalista wielu ostrowskich zespołów

 

TYTUŁ ,,OSOBOWOŚĆ OSTROWSKIEJ KULTURY”:

Witold Banach
Ewa Borowicz-Kasznicka
Irena Dutkowska
Beata Folwaczna
Maria Frąszczak
Janusz Jurek
Filip Hylewicz
Natalia Janowska
Barbara Jarosz
Ryszard Jóźwiak
Krzysztof Maciejewski
Marian Franciszek Nowak
Jacek Różański
Alicja Sierakowska
Patrycja Stendera
Bożena Szczepaniak
Maria Szeląg
Regina Walotka
Anna Wikło
Jerzy Wiśniewski
Jerzy Wojciechowski

TYTUŁ ,,MŁODY TALENT”:
Julia Banasiak
Nikola Bielecka
Julia Dera
Aleksandra Dura
Gabriela Grzyb
Anna Klah
Iga Koszkało
Wiktoria Prajzner
Hanna Szczepaniak
Julia Trześniewska
Andrzej Werda
zespół Niedograni

DZIEŁO ROKU

– ,,Święty Jan Paweł II bliżej nas” pod redakcją Mariana Franciszka Nowaka,

– ,,Bal maskowy. Wojciech Bąk 1907-1961″ – biografia pisarza autorstwa Tomasza Sikorskiego

– ,,Kroniki literackie prowincji. Historie prawdziwe, prawdopodobne, prawie zmyślone” Witolda Banacha.

BENEFACTOR CULTURAE OSTROVIENSIS

– Spółdzielnia Mleczarska Lazur

– Pupil Foods.

Zobacz galerię zdjęć

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie