Ostrowski szpital przed wielką rozbudową

Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace związane z rozbudową ostrowskiego szpitala o nowe skrzydło. Wykonawcą będzie firma Skanska, z którą 30 czerwca podpisano umowę na realizację wartej ponad 13 milionów 1złotych inwestycji.

 

 

Władze powiatu i dyrekcja szpitala zgodnie przyznają, że jest to inwestycja godna przypadającego w tym roku jubileuszu 50-lecia istnienia placówki. To jednocześnie największe z dotąd realizowanych w szpitalu przedsięwzięć.

Nowe powierzchnie i nowe możliwości

 

– Nowa część będzie budynkiem na wskroś nowoczesnym. Jest to inwestycja, która ma dla nas podwójny wymiar. Po pierwsze, znajdą się w nim bardzo potrzebne oddziały. Z drugiej, finansowej strony,  zadanie to jest realizowane ze środków powiatu, ale także szpital wyasygnuje na budowę około 5 milionów  złotych. Oznacza to, że nasz szpital nie tylko od czterech lat nie przynosi straty, ale potrafi wygospodarować środki na rozwój. Ważna jest poprawa warunków pracy, ale również to, że pojawią się nowe powierzchnie. To stwarza możliwość wprowadzania nowych usług. Teraz szpital się po prostu dusi – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy starosta ostrowski Paweł Rajski.

Władze powiatu liczą, że na wyposażenie poszczególnych oddziałów uda się pozyskać środki unijne.

 

Rozbudowa to rozwój

 

Nowe skrzydło będzie miało ponad 3,6 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej na czterech kondygnacjach. Prace podzielone zostaną na etapy. W pierwszym budynek zostanie przygotowany w stanie surowym zamkniętym wraz z infrastrukturą. W drugim na gotowo wyposażony zostanie oddział anestezjologii. Kolejnym będzie wprowadzenie chirurgii dziecięcej, a ostatnim zagospodarowanie najwyższego piętra na sale operacyjne. Dwa pierwsze etapy zakończone zostaną do połowy 2017 roku.

– Aby się rozwijać, musimy się rozbudowywać. Rozbudowa oznacza nie tylko nowe powierzchnie dla oddziałów, ale również spełnienie wymogów sanitarnych. Teraz nasz OIOM mieści się tak naprawdę w zagospodarowanej części korytarza i dysponuje 7 łóżkami. W nowej lokalizacji będzie to już 12 łóżek. Także przeniesienie chirurgii dziecięcej wraz z intensywną terapią dzieci jest naglącą potrzebą, bo jest to oddział rozwijający się, będący jedną z wizytówek szpitala – powiedział Dariusz Bierła, dyrektor szpitala.

 

Ambitne zadanie przed wykonawcą

 

Wykonawcą inwestycji, wyłonionym w postępowaniu przetargowym, jest firma Skanska. Kosztorys inwestorski zadania opiewał na kwotę około 18 milionów złotych, a najkorzystniejsza oferta złożona w przetargu wyniosła około 13 milionów złotych. Jak przyznał przedstawiciel firmy Skanska, menadżer projektu Beata Kromuszczyńska, rozbudowa szpitala to zadanie ambitne przede wszystkim ze względu na terminarz prac.

– Budynek będzie realizowany w technologii żelbetowej. Zasadnicze prace budowlane planujemy wykonać w ciągu pół roku, kolejne 2-3 miesiące zajmą roboty zewnętrze, wykończenie elewacji, montaż stolarki, dokończenie dachu. W naszym zakresie jest zagospodarowanie terenu oraz dostarczenie mebli. Pozostaje więc tylko przekazanie planu budowy i… praca – powiedziała Beata Kromuszczyńska.

 

Szpital będzie pracował bez zakłóceń

 

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem prace ruszą w połowie lipca. Stan surowy otwarty zostanie osiągnięty pod koniec roku. Całość inwestycji w ramach I etapu  zostanie sfinalizowana na koniec marca 2017 roku.

– Podczas realizacji kontraktu planujemy korzystać również z firm lokalnych. Roboty będziemy prowadzić w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującego szpitala. W trosce o przebywających w nim pacjentów i komfort pracy lekarzy, dołożymy wszelkich starań, by funkcjonowanie placówki przebiegało bez zakłóceń. Zakres prac jest znaczący, jednakże odpowiednie ich zaplanowanie w parze z dużym doświadczeniem naszych inżynierów pozwolą na realizację założeń umowy – dodała Beata Kromuszczyńska.

Skanska posiada duże doświadczenie w realizacji obiektów szpitalnych i innych placówek medycznych. Na swoim koncie ma m.in. takie inwestycje, jak: Ośrodek Radioterapii w Kaliszu czy bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Balicach i Wrocławiu. Firma była ponadto wieloletnim partnerem przy realizacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

 

Akceptacja całej Rady Powiatu

 

Jak podkreśla starostwo, rozbudowa szpitala jest inwestycją mającą akceptację całej Rady Powiatu Ostrowskiego.

– Wielokrotnie podkreślaliśmy, że w przygotowywaniu długofalowej strategii ważny dla nas jest zrównoważony rozwój. Dostrzegamy potrzeby w każdym obszarze i staramy się w każdym z nich inwestować w najważniejsze zadania. W 2016 roku na rozbudowę skrzydła szpitala przeznaczymy z budżetu powiatu około 6 milionów złotych, ale na inwestycje drogowe już wiemy, że wydatki wyniosą około 8 milionów złotych. Dużą inwestycją w oświacie będzie rozbudowa boiska przy Zespole Szkół Technicznych, czyli kolejny projekt modernizacji szkolnej infrastruktury sportowej – mówi wicestarosta Roman Pacholczyk.

Przypomnijmy, że docelowo w nowo wybudowanym szpitalnym skrzydle znajdą się m.in.: Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, blok operacyjny, Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej wraz z Pododdziałem Leczenia Oparzeń oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci.

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie