Ostrowskie amazonki działają od 20 lat

Jubileusz 20-lecia działalności obchodzi w tym roku Ostrowski Klub Amazonki. Skupia on kobiety dotknięte chorobą nowotworową, zapewniając im emocjonalne i praktyczne wsparcie. Panie starają się także poszerzać wiedzę o korzyściach z badań profilaktycznych i zachęcać do nich.
1

W pierwszym otwartym spotkaniu ostrowskich amazonek, które odbyło się 12 marca 1996 roku,  uczestniczyło 30 osób. Trzy miesiące później, 3 czerwca oficjalnie otwarto siedzibę  klubu w internacie Medycznego Studium Zawodowego przy ulicy Limanowskiego.

Rehabilitacja i edukacja

Pierwszą prezes została Jolanta Królik, a po niej funkcję te pełniły kolejno Grażyna Mazur-Koteras i Irena Błoch. Aktualnie zarząd działa w składzie: prezes Urszula Lesiczka, wiceprezes  Anna Toma, skarbnik Grażyna Kozieł, sekretarz Teresa Popiel oraz członkinie zarządu: Jolanta Krupa i Krystyna Majchrzak. Opiekunem duchowym klubu był początkowo ks. Czesław Majorek. Obecnie jest nim proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego ks. prałat Andrzej Szudra.

Do klubu należy 89 kobiet w wieku od 35 do 87 lat. Liczba ta często się zmienia. Niektóre panie muszą się przez pewien czas bardziej zająć swoim leczeniem i nie uczestniczą w życiu klubu. Część potem wraca, inne nie. Jest coraz więcej młodszych kobiet. Na pewno jest więcej zachorowań niż było kiedyś, ale z drugiej strony więcej kobiet przychodzi już we wczesnym okresie, kiedy jest możliwość wyleczenia nawet bez chemioterapii czy radioterapii. Odbywa się też więcej badań przesiewowych, które pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć chorobę – mówi Urszula Hadaś, księgowa i
członek klubu. W poniedziałki  i czwartki w sali Medycznego Studium Zawodowego odbywa się gimnastyka ruchowa. Z kolei we wtorki dla chętnych pań prowadzone są zajęcia na basenie z rehabilitantką. W szkole przy ulicy Limanowskiego klub korzysta nie tylko z sali, ale także z pomieszczeń, w których można wykonywać masaż limfatyczny. Ponadto sala wykładowa jest miejscem spotkań z prelegentami, dietetyczkami lub innymi zapraszanymi osobami. Raz w miesiącu organizowane są konsultacje z psychologiem,
zarówno indywidualne, jak i grupowe. Sporo miejsca poświęca się profilaktyce przeciwobrzękowej, która powinna być stosowana jak najwcześniej po przebytej  operacji.

Ważną rolę w działalności pełnią spotkania edukacyjne. Są one przeznaczone nie tylko dla członkiń klubu, ale także dla wszystkich zainteresowanych omawianym tematem.

Powrót do normalnego życia

– Raz w roku zapraszamy wyjątkowe osoby i wtedy frekwencja zawsze jest pełna. Pada mnóstwo pytań, które czasami przedłużają się w nieskończoność, ale to jest potrzebne. Ludzie chcą porozmawiać z kimś, kto tę chorobę już przeszedł. Możliwość wymiany doświadczeń z innymi kobietami jest bardzo istotna, a przy okazji zachęca do niesienia pomocy innym chorym kobietom – mówi Urszula Hadaś.
Aktywnie panie przy sprzyjającej pogodzie biorą udział w marszach z kijkami. Działalność klubu jest więc szeroka. Nie tylko poszerza wiedzę o korzyściach z badań profilaktycznych i o leczeniu raka piersi, ale też umożliwia wszechstronną rehabilitację, po której można wrócić do normalnego życia rodzinnego, zawodowego i społecznego.

Tym, co budzi niepokój amazonek, jest mała liczba lekarzy specjalistów. Zielona karta, która miała ułatwić leczenie chorych na nowotwory nie spełnia swojego zadania. Trzeba czekać na wizytę, a przecież każdy miesiąc jest bardzo ważny w sytuacji, kiedy dzieje się coś niedobrego. Nie wszystko jednak, co dotyczy amazonek dzieje się tylko na poważnie. Tradycją stały się spotkania opłatkowe, andrzejkowe czy imieninowe. Nie brakuje imprez integracyjnych, zarówno  we własnym gronie, jak i razem z zaprzyjaźnionymi amazonkami z Jarocina, Poznania, Kalisza, Rawicza i innych miast. Panie biorą udział w ogólnopolskich pielgrzymkach, a także startują w zawodach pływackich czy strzeleckich z udziałem innych klubów. Kilkanaście dni temu ostrowianki w jedynym z takich turniejów zajęły pierwsze miejsce.

Podziękowanie dla darczyńców

W ramach obchodów jubileuszu 20-lecia w kwietniu br. odbyło się spotkanie integracyjne ostrowskich amazonek w sali parafii Miłosierdzia Bożego. Poprzedziła je msza św. rocznicowa odprawiona przez ks. proboszcza Andrzeja Szudrę. Miesiąc później w wypełnionej po brzegi sali Medycznego Studium Zawodowego gościła prof. nauk med. Sylwia  Grodecka-Gazdecka, lekarz specjalista chirurg onkolog, która poprowadziła spotkanie pod hasłem: ,,Konsekwentne przełamywanie barier lęku przed rakiem’’.

Najważniejszym wydarzeniem jubileuszowym był lipcowy koncert w Ostrowskim Centrum Kultury. Stanowił on formę podziękowania sponsorom i darczyńcom. W części artystycznej wystąpił zespół Arte Con Brio.

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie