Pamięć o ks. Kazimierzu Rolewskim

Do końca czerwca w Konkatedrze można oglądać wystawę poświęconą byłemu proboszczowi parafii św. Stanisława Biskupa ks. Kazimierzowi Rolewskiemu. Otwarcie ekspozycji zbiegło się w czasie z wydaniem książki pt. ,,Apostoł  wielkiej dobroci’’, która również mówi o tej niezwykłej postaci związanej z naszym miastem.

 

1

Wystawa w Konkatedrze została przygotowana przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Znalazły się na niej gromadzone przez lata zbiory pochodzące zarówno z zasobów tej instytucji, jak i archiwa udostępnione przez krewnych ks. Rolewskiego. Rodzina dawnego proboszcza chętnie udostępniła je na potrzebę wystawy. Książka ,,Apostoł wielkiej dobroci’’ jest pracą zbiorową przygotowaną przez zespół w składzie: Aneta Franc, Małgorzata Juda – Mieloch, Renata Kania – Weiss, ks. Adam Kraska i ks. Alfred Mąka. Wykorzystano m.in. opracowanie sporządzone w latach 60. przez ks. dr Stanisława Jezierskiego – sumiennego badacza i postulatora w procesie beatyfikacyjnym ks. Rolewskiego. Zebrał on wiele materiałów i relacji od żyjących wówczas jeszcze osób, które osobiście znały ks. Kazimierza lub też doznały łaski za jego wstawiennictwem. Krótko przed swoją śmiercią w 1990 roku, ks. Jezierski przekazał cenne dokumenty księdzu prałatowi Alfredowi Mące, ówczesnemu proboszczowi ostrowskiej fary. Miały one posłużyć w propagowaniu postaci wybitnego kapłana wśród wiernych. Książka ,,Apostoł wielkiej dobroci”  jest adresowana do czytelnika, który chce poznać najważniejsze fakty z życia i działalności kandydata na ołtarze.  Jest więc to pozycja popularyzatorska. Została wydana we współpracy ze Stowarzyszeniem  Konferencji św. Wincentego a Paulo noszącym imię Sługi Bożego Kazimierza Rolewskiego,  przy finansowym wsparciu prywatnych darczyńców oraz władz miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie