Pasterska posługa

W drugą rocznicę ingresu biskup kaliski Edward Janiak dziękował w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu za posługę w diecezji kaliskiej. Uroczystość połączono z powitaniem w katedrze biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

 

Ingres 1

 

Witając biskupa kaliskiego, ks. prałat Adam Modliński podkreślił, że dzień 12 września 2012 roku, dzień liturgicznego wspomnienia Najświętszego Imienia Maryi, na zawsze wpisał się w historię młodej diecezji kaliskiej. – Księże Biskupie Edwardzie, dwa lata temu w religijnym skupieniu i z należną czcią przekroczyłeś próg katedry, by rozpocząć posługę pasterską w diecezji. Dziękujemy Bogu za ten miniony czas wypełniony pasterską troską i ojcowską miłością do powierzonego Ci ludu Bożego naszej diecezji, czas wypełniony modlitwą i cierpieniem, pracą i przykładem apostolskiej gorliwości – mówił proboszcz kaliskiej katedry. Wspomniał, że po raz pierwszy próg katedry jako biskup przekroczył o. Łukasz Buzun, który 16 sierpnia przyjął święcenia biskupie na Jasnej Górze. W homilii biskup pomocniczy Łukasz Buzun, nawiązując do Ewangelii mówiącej o momencie spotkania Maryi z Elżbietą, wskazywał, że Maryja jest dla człowieka wierzącego wzorem posłuszeństwa wobec Bożego zamysłu. Zachęcał do zagłębiania się w Słowo Boże. – Ważne jest, by człowiek reflektował nad Słowem Bożym, codziennie karmił swoją duszę, przyjął to słowo. Przychodzi ono w nieoczekiwanych momentach. Niektórych wersetów Pisma Świętego nie chcemy słyszeć, bo chcą wykorzenić to, co jest jakąś zgnilizną w naszym życiu – powiedział o. biskup. Po komunii św. kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych i grup duszpasterskich dziękowali biskupowi kaliskiemu za dwa lata posługi i życzyli sukcesów w dalszym prowadzeniu diecezji. Słowa powitania i życzeń skierowali także do biskupa pomocniczego. Słowa wdzięczności wobec Boga i ludzi wyraził biskup kaliski. – Dzisiaj w murach katedry chcę wypowiedzieć głębokie słowa: dziękuję Panu Bogu i Jego Matce za wszystkie łaski i dary. Możemy cieszyć się radością nowego biskupa pomocniczego. Bardzo serdecznie dziękuję biskupowi Stanisławowi, biskupowi Teofilowi i wszystkim kapłanom nie tylko tu obecnym, ale tym wiernym kapłanom, co na małych wioseczkach, skromnie, ale wiernie służą Chrystusowi w posługach sakramentalnych. Dziękuję wszystkim siostrom za prowadzone dzieła. Dziękuję wszystkim wiernym za dar modlitwy, życzliwości, za każde pochwalenie Pana Boga na ulicach, za miły gest uśmiechu, życzliwości. Cieszymy się, że jesteśmy potrzebni – mówił ks. biskup Janiak. Opieki Maryi i św. Józefa życzył biskupowi pomocniczemu. – Bardzo cieszę się z decyzji Ojca Świętego. Biskup Stanisław powiedział, że biskup Łukasz jest owocem dobrze przeżytej peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji kaliskiej – powiedział biskup kaliski, który zapewnił biskupa Łukasza, że pracy mu nie zabraknie. (Ewa Kotowska-Rasiak)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie