Piąte urodziny Galerii 33

Kilkadziesiąt wystaw artystów z kraju, a także zagranicy, dwie flagowe imprezy: międzynarodowy plener oraz przegląd sztuki ,,Alternatywy 33″. Tyle działo się w ciągu pięciu pierwszych lat działalności w Galerii 33. Ta prowadzona przez stowarzyszenie galeria w tym roku obchodzi swój pierwszy jubileusz.

 galeria33_1

Otwarcie Galerii 33 odbyło się w czerwcu 2012 r. Do dzisiaj galeria nie zmieniła siedziby – znajduje się w kamienicy przy ul. Wiosny Ludów 17 – ale znacznie powiększyła swoją powierzchnię. Twórcy, którzy zainicjowali powstanie galerii, zajmowali początkowo jedno pomieszczenie na piętrze, potem galeria dorobiła się sali wystawienniczej piętro wyżej, a od czerwca tego roku wystawy można też oglądać w wyremontowanym pomieszczeniu na parterze kamienicy. – Nie spodziewałem się, że galeria będzie działać tak sprawnie i na tak wysokim poziomie, że będziemy tutaj gościć artystów z Polski i także zagranicy. To miejsce przyciąga, ma swój niepowtarzalny klimat, o czym wielokrotnie zapewniali nas nasi goście – mówi dzisiaj artysta plastyk Krzysztof Ryfa, który wraz ze Stowarzyszeniem Niezależna Galeria 33 prowadzi galerię.

galeria33_2

W ciągu pięciu lat w pomieszczeniach przy ul. Wiosny Ludów odbyło się kilkadziesiąt wystaw. Głównie malarstwa, ale było też tutaj miejsce na m.in. rzeźbę, fotografię, ceramikę, tkaninę.  Placówka w ciągu tych pięciu lat działalności nawiązała współpracę z wieloma twórcami, także ze środowiska akademickiego m.in. z ASP we Wrocławiu, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, z filii UAM w Kaliszu. – Pokazujemy także prace naszych ostrowskich twórców. Promujemy również młodych, którzy są na początku swojej twórczej drogi – wyjaśnia Krzysztof Ryfa. – Dotychczas niejednokrotnie zdarzało się, że organizowaliśmy po cztery wystawy w miesiącu – dwie co dwa tygodnie. Postanowiliśmy jednak zwolnić, choć nadal mamy bardzo dużo chętnych, którzy chcą u nas wystawiać swoje prace – dodaje szef galerii.

galeria33_3

W ciągu pięciu lat galeria dorobiła się swoich flagowych cyklicznych imprez. To: odbywający się w grudniu Międzynarodowy Przegląd Sztuki ,,Alternatywy 33″, który miał swoja piątą edycję, oraz letni Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski ,,Plenerowy Wymiar Sztuki”, który odbył się właśnie po raz czwarty. W pomieszczeniach przy ul. Wiosny Ludów odbywają się też m.in. doroczne Pogotowia Prezentowe, podczas których można nabyć rękodzieło ostrowskich twórców.

galeria33_5

Działalność galerii jest w mieście zauważana. W tegorocznym Plebiscycie ,,Ostrowianin Roku” otrzymała tytuł ,,Wydarzenia Kulturalnego Roku 2016″, a sam Krzysztof Ryfa był nominowany do tytułu ,,Ostrowianina Roku. W 2016 r. szef Galerii 33 odebrał nagrodę ,,Osobowość Ostrowskiej Kultury 2015″.

Szefem Galerii 33 i działającego pod tym szyldem stowarzyszenia jest Krzysztof Ryfa. Aktywne prowadzenie tego typu placówki wymaga jednak solidnej współpracy między członkami stowarzyszenia. W działalność Galerii 33 są aktywnie zaangażowani m.in.: odpowiedzialna za stronę graficzną galerii Iwona Trzcińska oraz Barbara Molska, Katarzyna Mrozińska, Bożena Międkiewicz, Edward Konieczny, Jan Pływacz. – Zanim w 2014 roku utworzyliśmy stowarzyszenie, wspierało nas stowarzyszenie ,,Nowy Ostrów” Obecnie nasza Galeria wspierana jest m.in. przez miasto i powiat, od których pozyskujemy pieniądze na działalność w ramach konkursów, czy przez fundusz grantowy – wyjaśnia Krzysztof Ryfa.

dav

Piąte urodziny Galeria 33 obchodziła 8 lipca podczas wernisażu kolejnej wystawy. Nie mogło wówczas zabraknąć urodzinowego tortu i życzeń kolejnych owocnych lat dla jubilatki. (hol)

Fot. (hol) i Galeria33

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie