,,Plon niesiemy plon’’ w przedszkolu

Przedszkole Publiczne nr 6 w Ostrowie jest chyba jedyną taką placówką w Polsce, która co roku organizuje  u siebie… dożynki. Na dodatek w holu można tam podziwiać cenne eksponaty, których nie powstydziłoby się muzeum etnograficzne. 
p1

Wszystko zaczęło się trochę przypadkowo. W maju 2000 roku do przedszkola miała przyjechać na wizytację pani metodyk. Przygotowano zajęcia pokazowe z udziałem rodziców, ale w ostatniej chwili przyjazd przesunięto. Ponieważ wszystko było dopięte na ostatni guzik postanowiono nie odwoływać zajęć. Odbyły się zgodnie z planem, a uczestniczyły w nich mamy przedszkolaków. Hasło spotkania brzmiało ,,Jak to dawniej bywało’’. Tematyka wywołała bardzo duże zainteresowanie. Od tego momentu w placówce przy ulicy Zamenhofa zrodził się kącik folklorystyczny, który szybko rozrósł się do sporych rozmiarów.

Od cepa do ceramiki

– Na początku zgromadziliśmy takie eksponaty, jak kołowrotek, haftowane serwety, przedwojenny strój dożynkowy czy  dawny serdak ludowy. To były bardzo cenne rzeczy dla ich właścicieli, nie ze względu na ich wartość, ale jako pamiątki. Strój dożynkowy z oryginalną bluzeczką dostaliśmy na przykład od zaprzyjaźnionej rodziny spod Wrocławia, której członkini w okresie międzywojennym śpiewała w chórze – mówi nauczycielka przedszkola nr 6 Regina Stasiak, która była inicjatorką i głównym ,,motorem’’ tworzenia kącika folklorystycznego. Z czasem pojawił się pomysł, aby eksponaty prezentować na holu korytarza, gdzie jest więcej miejsca. W ten sposób znalazły się tam m.in. przedwojenna ławeczka, elementy mebli i beczka do kiszenia kapusty, także pochodząca z tamtego okresu. Wkrótce ekspozycja ta poszerzy się o szafę z 1932 roku. Wszystkie te pamiątki zostały wykonane własnoręcznie przez dziadka pani Reginy, który z zawodu był cieślą. Mimo, że był samoukiem doszedł do dużej wprawy i był znany w okolicy właśnie z tworzenia
oryginalnych, niepowtarzalnych mebli.
– Głównym celem tej stałej wystawy jest pokazanie dzieciom, rodzicom i wszystkim innym jak było dawniej, a jak jest dziś. Dlatego obok dawnych strojów dożynkowych są współczesne.  Jest też ceramika przedwojenna, której już by się teraz nie kupiło. Niektóre naczynia są wykorzystywane podczas zajęć pokazowych organizowanych w naszym przedszkolu. Najstarszym eksponatem całego zbioru jest cep z 1927 roku, oprawiony w bydlęcą skórę. Należał do mojego pradziadka – mówi Regina Stasiak.

Dożynki dla najmłodszych

W ślad za wystawą w placówce podjęto organizację dożynek. Odbywają się one regularnie od roku 2001. Pierwszych dziesięć edycji zorganizowano w budynku przedszkola. Ze względu na ograniczone miejsce nie mogły w nich uczestniczyć wszystkie dzieci. Z każdej grupy trzeba było wybierać po 10-12 dzieci. Od roku 2011, dzięki współpracy z sąsiadującym z przedszkolem II Liceum Ogólnokształcącym, impreza odbywa się w szkolnej auli. Mogą tam przyjść wszyscy chętni z przedszkola. Na początku jest zawsze korowód dożynkowy z muzyką. Tak jak ceremoniał każe są wieniec i chleb dożynkowy. Piosenki ludowe, przyśpiewki  dożynkowe i pieśni biesiadne wykonuje co roku, od samego początku, chór parafii św. Barbary z Odolanowa, pod kierunkiem Ryszarda Hoffmana. W jego składzie występuje m.in. pani Regina. Co roku gospodynią dożynek jest dyrektor przedszkola Maria Pussak, a gospodarzem za każdym razem ktoś inny z rodziców, dziadków, chórzystów czy gości. Na koniec dzieci wręczają rodzicom chlebki dożynkowe. Wszystkie wypieki na dożynki zapewnia zawsze piekarnia Wieczorek. Wszystkie niezbędne rekwizyty pochodzą z przedszkolnych zbiorów. Cały ceremoniał jest zachowany, ale w skróconej formie, aby dzieci się nie zanudziły. Każde dożynki są jednak inne.

Więcej w papierowym wydaniu ,,Gazety Ostrowskiej”

Przeczytaj również

Pięknie, jak w „Bajce”

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie