Podziękujcie hejterom za WOŚP

Urzekła mnie w tym roku zwłaszcza historia pewnej aukcji, na której wylicytowano portret śp. Aliny Janikowskiej. Artysta malarz Szymon Wasielak wpadł na pomysł wykonania i przeznaczenia na aukcję portretu zmarłej dwa lata temu założycielki „Gwiazdy”. Gdy dowiedziały się o tym wychowanki pani Aliny, które dziś kontynuują z sukcesami jej dzieło, postanowiły działać.

wosp

 

 *****

 

Zanim powiecie, że chłop do końca oczadział, że pisze takie rzeczy, przeczytajcie na spokojnie do końca. A potem kto bez winy, niech pierwszy rzuci kiełbasą, wyborczą, rzecz jasna.

 Dziękuję Danucie Holeckiej, że poświęciła Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy jedno zdanie w niedzielnych „Wiadomościach”.

Dziękuję Krzysztofowi Ziemcowi za to, że rok temu poświęcił finałowi WOŚP… 16 sekund.

Dziękuję wiceJakiemu, który w popularnym programie opowiadał, jak to niby Owsiak dopuszcza się manipulacji, Woodstock jest organizowany z tego, że pieniądze z WOŚP są „przeciągane”, a cała orkiestra to generalnie promuje wartości aborcyjne.

Dziękuję Matce Kurce za kilka przegranych procesów i robienie z Owsiaka notorycznego oszusta, złodzieja, a ostatnio nawet pedofila.

 Dziękuję im podobnym, bo dzięki ich wysiłkowi wszyscy, którzy dołożyli cegiełkę do sukcesu tegorocznej edycji i wszystkich poprzednich, mogą mieć absolutną pewność, że uczestniczyli w czymś wielkim, wspaniałym i szlachetnym. Im bardziej będzie prawa strona warczeć i próbować obrzucać Owsiaka, wiecie czym, z tym większym spokojem róbcie swoje. Bo to wy wszyscy jesteście bohaterami, nie oni. To te dzieciaki biegające na mrozie z puszkami, artyści grający na koncertach, policjanci dbający o ich bezpieczeństwo, starsi ludzie oddający rodowe precjoza na licytację, przedsiębiorcy wydający fortunę na orkiestrowe gadżety – to wy macie rację, bo pokazujecie, że można być razem, poza partyjnymi szyldami, poza kontrolą władzy. Bo pokazujecie, że łączy znacznie więcej niż tylko puste slogany.  

 Każdy sam wie, za co można być wdzięcznym Jurkowi. Każdy mógłby w tym miejscu wpisać swoją historię: jak to uratowali mu dziecko dzięki orkiestrowemu sprzętowi, jak nauczył się ratować innych, udzielając pierwszej pomocy, jak jego rodzice mogli spędzać starość w godnych warunkach i wiele innych. Ja jestem mu najbardziej wdzięczny za to, że stworzył nam możliwości do tego, żebyśmy przynajmniej raz w roku poczuli się razem, że jesteśmy lepszymi niż może rzeczywiście się czujemy.

 W tym roku ostrowianie zagrali naprawdę wysokie nuty w orkiestrze pomocy. Jednak nie tylko wynik finansowy się liczy. Przyznam, że urzekła mnie w tym roku zwłaszcza historia pewnej aukcji, na której wylicytowano portret śp. Aliny Janikowskiej. Artysta malarz Szymon Wasielak wpadł na pomysł wykonania i przeznaczenia na aukcję portretu zmarłej dwa lata temu założycielki „Gwiazdy”. Gdy dowiedziały się o tym wychowanki pani Aliny, które dziś kontynuują z sukcesami jej dzieło, postanowiły działać. Błyskawicznie powiadomiły rodziców, którzy też nie mieli wątpliwości i powiedzieli: musimy to mieć! Dwudziestokilkuletnia Patrycja Stendera, obecna kierowniczka zespołu, po raz pierwszy w życiu wzięła udział w licytacji – i to jakiej! Dla niej i zespołu to nie była „tylko” licytacja obrazu, tylko znacznie więcej: symbolu pamięci po kimś, kogo się znało i szanowało. Obraz oczywiście trafił do „Gwiazdy” i znajdzie się z pewnością w godnym miejscu. I powiem wam, że jakiem stary chłop, to się wzruszyłem tą historią, w której mieści się tyle dobra, ludzkiej życzliwości i szacunku.

To dzięki ludziom takim jak Owsiak, w całej Polsce setki tysięcy ludzi może karmić się energią z czynienia rzeczy dobrych, czasem wzruszających, czasem wręcz heroicznych – a czasem zupełnie zwykłych, ale potrzebnych nam wszystkim.

 Na koniec proponuję najszybszy i najkrótszy test psychologiczny, który można zastosować na przykład wobec znanego polityka. Wystarczy zadać jemu/jej  najkrótsze pytanie: WOŚP – tak, czy nie? Bez możliwości kręcenia, mataczenia: krótko i na temat. Gwarantuję, że odpowiedź powie wam więcej o człowieku niż jego sejmowe wypociny czy mądrości na sesjach takiej, czy innej rady.

A wnioski wyciągnijcie już sobie sami.

Jarosław Wardawy

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie