Pogranicze w roli… głównej

„Bliscy nieznajomi. Górnośląskie pogranicze w polskiej i niemieckiej prozie współczesnej” – ta książka ostrowianki Kornelii Ćwiklak niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Universitas. Spotkanie z autorką odbyło się w miniony piątek w Bibliotece Publicznej.

Podpisywanie książek po spotkaniu

Książka „Bliscy nieznajomi. Górnośląskie pogranicze w polskiej i niemieckiej prozie współczesnej” Kornelii Ćwiklak ukazała się nakładem wydawnictwa Universitas, jednego z najważniejszych i najwyżej cenionych wydawnictw naukowych w Polsce, specjalizującego się w publikowaniu książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny humanistyki, ze szczególnym uwzględnieniem historii i teorii literatury, historii sztuki, nauki o języku.

Piątkowe spotkanie w Bibliotece Publicznej, promujące książkę ostrowianki, poprowadził prof. Roman Dziergwa. Dr Kornelia Ćwiklak, literaturoznawczyni, adiunkt na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, opowiedziała m.in. o tym, dlaczego zainteresował ją właśnie temat pogranicza i jak pracowała nad książką. – Wybór tematu wynikał m.in. z przekonania, że polsko-niemieckie relacje były i są nadal bardzo ważne, a także ze spostrzeżenia, że temat polsko-niemieckiego pogranicza nie został wyeksploatowany badawczo tak jak temat polskich Kresów – wyjaśniała dr Kornelia Ćwiklak.

Książka „Bliscy nieznajomi. Górnośląskie pogranicze w polskiej i niemieckiej prozie współczesnej” została podzielona na dwie części. W pierwszej autorka omawia m.in. kwestie: granicy i pogranicza jako kategorie antropologiczne i literaturoznawcze, porusza też pojęcie małej ojczyzna w literaturoznawstwie niemieckim oraz polskim. W części drugiej natomiast zostały m.in. problemowo omówione wybrane utwory: Horsta Bienka, Adama Zagajewskiego, Juliana Kornhausera, Piotra Lachmanna, Stefana Szymutki. W książce zetkniemy się z kategoriami właśnie pogranicza i granicy oraz: tożsamości człowieka pogranicza, pamięci czy miejsc pamięci, a także z kategoriami stricte literackimi. – Pogranicze może być rozumiane dosłownie oraz jako metafora sytuacji współczesnego człowieka w świecie – mówiła dr Kornelia Ćwiklak. – Pogranicze stało się ulubioną figurą w postmodernizmie, który uciekał od zawłaszczającego centrum – dodała.

Na zakończenie spotkania, które odbyło się w miniony piątek, 7 lutego, nie zabrakło także pytań od publiczności. (hol)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie