Policja w Urzędzie Miejskim, CBA w szpitalu

Na nieco ponad miesiąc przed terminem I tury wyborów samorządowych notujemy duże zainteresowanie organów ścigania i kontroli Ostrowem Wielkopolskim. W odstępie kilku dni kaliska policja, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, zabezpieczyła dokumenty w Urzędzie Miejskim, a Centralne Biuro Antykorupcyjne bada inwestycje w ostrowskim szpitalu.  

 LOGO_CBA (1)

 

Według informacji przekazanych Gazecie Ostrowskiej przez Piotra Kaczorka, rzecznika prasowego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, kontrola w ostrowskim szpitalu dotyczy wybranych inwestycji z lat 2015-2018.

– Kontrolę poprzedziły przeprowadzone czynności informacyjne, które wskazały na zasadność przeprowadzania kontroli. Czynności prowadzone przez funkcjonariuszy CBA z Łodzi dotyczą wybranych zamówień publicznych z lat 2015-2018 realizowanych w ostrowskim szpitalu. Mogą potrwać od 3 do nawet 9 miesięcy i zakończą się sformułowaniem raportu pokontrolnego. Zabezpieczono odpowiednie dokumenty, które będą teraz dokładnie badane – powiedział rzecznik CBA Piotr Kaczorek.  

 

Dwie kontrole CBA w Ostrowie

 Próbowaliśmy ustalić, czy czynności podjęte w szpitalu mają związek z trwającą od kilku tygodni kontrolą CBA w podległym samorządowi miejskiemu Miejskim Zakładzie Dróg.

Jak informowała prezydent miasta Beata Klimek, CBA zwróciło się do Miejskiego Zarządu Dróg o udostępnienie dokumentacji przetargowej trzech postępowań z lat 2013, 2014 i 2016 oraz o sporządzenie informacji o udziale w postępowaniach jednego z wykonawców. Nieoficjalnie wiadomo, że może chodzić o budowę miejskiego basenu, przy której zachodzi poważne podejrzenie o sfałszowanie polisy ubezpieczeniowej przez czeskiego wykonawcę.

Według naszych informacji, nie należy jednak łączyć tych dwóch spraw. Inwestycje przy budowie basenu oraz inwestycje przy rozbudowie szpitala realizowały bowiem inne firmy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kontrola w szpitalu może dotyczyć polskiego oddziału zagranicznego koncernu budowlanego.

 

Starostwo uspokaja

Informacje CBA potwierdzają struktury powiatowe, zawiadujące szpitalem.  

–   W dniu 18 września br. w ostrowskim szpitalu rozpoczęła się rutynowa kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przedmiotem mającej charakter doraźnej kontroli są procedury przygotowania i realizacji wybranych zamówień publicznych z lat 2015-2018udzielonych przez szpital w latach 2015- 2018. Szpital niezwłocznie udostępnił wnioskowaną przez kontrolujących pełna dokumentację – powiedział Piotr Skoczylas Zastępca Dyrektora Ostrowskiego szpitala.

Janusz Grzesiak, dyrektor Biura Promocji Relacji Społecznych Starostwa Powiatowego, dodaje, że nie widzi w działaniach CBA nic „sensacyjnego”.

– Traktujemy kontrolę CBA w szpitalu jako rzecz normalną, a nie sensację. Od kilku lat ostrowski szpital jest wielkim placem budowy. Aktualnie trwa rozbudowa szpitala, prowadzone są remonty oddziałów oraz zakupy sprzętu i aparatury medycznej. Naturalną konsekwencją prowadzonych inwestycji są kontrole prowadzone przez organy upoważnione do sprawdzania prawidłowego wydatkowania środków publicznych – podsumowuje Grzesiak.

Tylko w ostatnich  latach w ostrowskim szpitalu wybudowane zostało nowe skrzydło, oddany oddział Anestezjologii i i Intensywnej Terapii, Nowe skrzydło i remont starej części Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Oddział Neonatologiczny, internistyczny a teraz Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii oraz Wielkopolskie Centrum Leczenia Oparzeń., pododdział okulistyczny. Wydatki na inwestycje wyniosły ponad 63 mln. zł. 

 

Policja w magistracie

Wiadomo za to, że sprawę okoliczności budowy basenu miejskiego bada teraz, oprócz CBA, również Prokuratura Okręgowa w Sieradzu.

Kilka dni temu, na zlecenie właśnie sieradzkiej prokuratury, do Urzędu Miejskiego w Ostrowie weszli kaliscy policjanci.

– Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu prowadzili czynności na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Sieradzu, w ramach prowadzonego śledztwa – potwierdziła mł.asp. Anna Jaworska Wojnicz, oficer Prasowy KMP w Kaliszu.

– Śledztwo dotyczy przedłożenia przerobionego dokumentu w celu uzyskania zamówienia publicznego od Urzędu Miejskiego gminy Ostrów Wielkopolski. Postępowanie pozostaje we wczesnej fazie – uzupełnia prokurator J. Szkilnik, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Sieradzu.

Przypomnijmy sprawę podejrzenia sfałszowania polisy pierwszy upublicznił przewodniczący Rady Miejskiej Marian Herwich. Później Prezydent Beata Klimek złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z podnoszonymi wątpliwościami co do autentyczności dokumentów (polisy ubezpieczeniowej wykonawcy) złożonych przez wykonawcę basenu.

– Urząd Miejski oraz Prezydent Beata Klimek współpracują z policją, bo zależy nam na jak najszybszym wyjaśnieniu tej sprawy – twierdzi miasto.

 

Co cztery lata…

Warto przypomnieć, że podobnie wzmożone zainteresowanie służb Ostrowem Wielkopolskim miało miejsce niemal dokładnie cztery lata, przed wyborami samorządowymi w 2014 roku.

Wtedy to, do Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego również weszli funkcjonariusze CBA, zabezpieczając tomy dokumentów, a sam temat rzekomej „afery” z zakupem miału po zawyżonej cenie stał się osią przewodnią finiszu kampanii wyborczej Beaty Klimek, ubiegającej się wówczas po raz pierwszy o stanowisko prezydenta miasta.

 Minęły niemal cztery lata, a tamta sprawa do dziś nie została zakończona. Do tej pory istnieją jedynie zarzuty postawione w 2015 roku byłemu prezesowi OZC, a mimo upływu długiego czasu nie został nawet sformułowany akt oskarżenia  – nie mówiąc już o wyroku w tej sprawie.

 Jest za to wyrok z powództwa cywilnego. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy musiał zapłacić byłemu prezesowi OZC kilkadziesiąt tysięcy złotych odszkodowania za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy.

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie