Polityczny zgrzyt na kulturalnej uroczystości ? AKTUALIZACJA

Do nieprzyjemnego incydentu doszło podczas uroczystości otwarcia filii Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach Wielkich. Rada Sołecka i kilkudziesięciu mieszkańców poczuli się urażeni słowami wicestarosty ostrowskiego Romana Pacholczyka, który w obecności zaproszonych gości,  występujących dzieci, ich rodziców i kilku gorzyckich zespołów ludowych, w ostrych słowach skrytykował poziom gorzyckiej kultury i samą inwestycję. Obrażeni mieszkańcy Gorzyc w liście otwartym zarzucają wicestaroście celowe „upokorzenie” gorzyckich działaczy kulturalnych i wykorzystanie uroczystości do „politycznych celów”.

 

Wicestarosta Roman Pacholczyk zbulwersował uczestników uroczystości otwarcia filii GOK. Foto: (jw)

 

Jak informowaliśmy,  niedawno temu kosztem ponad 1,1 mln zł w Gorzycach Wielkich oddano do użytku filę Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim. Inwestycja obejmowała także rozbudowę Gminnej Biblioteki, dzięki czemu mieszkańcy gminy Ostrów Wielkopolski otrzymali do dyspozycji nowoczesne obiekty do prowadzenia szeroko zakrojonej działalności kulturalnej. Rozbudowa i modernizacja zostały przeprowadzone w obiektach Biblioteki Gminnej w Gorzycach Wielkich, które zostały poddane gruntownej transformacji.

 Uroczystość odbywała się w bardzo sympatycznej, typowej dla tego typu okazji, atmosferze. Były występy gorzyckich (i nie tylko) zespołów artystycznych,  koncert młodych muzyków  oraz  mnóstwo życzeń i gratulacji za udaną inwestycję.

 

Krytyka zamiast życzeń

Jak się jednak okazało, miła atmosfera prysła, gdy wśród osób składających życzenia pojawił się Roman Pacholczyk – wicestarosta ostrowski,  członek zarządu powiatu,  a prywatnie mieszkaniec Gorzyc. Pacholczyk, zamiast życzeń ostro skrytykował poziom gorzyckiej kultury, w której rzekomo „nic się nie dzieje”. Wicestarosta – kandydujący ponownie z list PiS do Rady Powiatu Ostrowskiego – krytykował też samą inwestycję i wójta wójtowi gminy Piotra Kuroszczyka, któremu zarzucił „niedotrzymanie słowa”.

Jego wystąpienia ze zdumieniem wysłuchali zaskoczeni uczestnicy uroczystości, wśród których były występujące dzieci, ich rodzice i przedstawiciele kilku gorzyckich zespołów ludowych.  

Po tych słowach zapadła  głucha cisza,  którą przerwał wójt Kuroszczyk. Włodarz gminy zdecydowanie nie zgodził się z opinią wicestarosty o rzekomo niskim poziomie zespołów kulturalnych z Gorzyc Wielkich.

Kuroszczyk podkreślił, że to nieprawda , wymieniając działające w Gorzycach zespoły i role jaką pełnią w reprezentowaniu gminy.

– To nieprawda, że te zespoły reprezentują niski poziom,  o czym wielokrotnie przekonywały podczas występów w całym powiecie ostrowskim. Udowadniają w ten sposób, że mieszkańcy Gorzyc Wielkich zasługują na ten piękny ośrodek kultury – podsumował wójt, a po jego słowach na sali rozległy się oklaski.

 

Mieszkańcy mają głos

Kiedy wydawało się, że ten nieprzyjemny zgrzyt rozejdzie się „po kościach”,  zareagowali mieszkańcy Gorzyc Wielkich. Wystosowali list otwarty, w którym zarzucają Romanowi Pacholczykowi celowe „ośmieszenie i obrażenie” instytucji i zespołów z Gorzyc Wielkich.

„Mówić, że nie ma kultury w Gorzycach Wielkich, obraził Pan wszystkich tych, którzy w naszej miejscowości starają się o rozwój kultury i edukacji. Podnosząc takie słowa i wypowiadając się o niskim poziomie zespołów obraził pan Kapele „Furmany”, chór „Radość”,  zespół „Gorzyczanie”,  zespół „Wiecznie Młodzi”, grupy baletowe. Może Pan nie wie, ale nasze zespoły szanowane są nie tylko w Gorzycach, ale i w całym powiecie , a Pan je upokarza stwierdzeniem, że działają na niskim poziomie”  – napisali w emocjonalnych słowach mieszkańcy.

„Na Sali znajdowały się dzieci, które uczymy dobrego zachowania i chcemy, żeby były aktywne w życiu kulturalnym i społecznym. Podciął Pan skrzydła właśnie tym dzieciakom. Wszedł Pan do „świątyni kultury” i zachował się, jak barbarzyńca,  robiąc ze swojego wystąpienia wiec wyborczy” – piszą dalej mieszkańcy.  

– Jako mieszkańcom Gorzyc, było na po ludzku wstyd przed zaproszonymi gośćmi i jest nam nadal wstyd za Pana. (…). Upokorzył Pan naszą społeczność gorzycką wystawiając ją jako obiekt drwin i żartów w pozostałej części społeczeństwa gminy – czytamy dalej w liście opublikowanym w internecie.

– Choć kultura jest kulturalna, to potrafi się bronić – podsumowują nie bez racji mieszkańcy podpisani pod listem.

Do sprawy wrócimy. (jw)

 

AKTUALIZACJA 

Wicestarosta Roman Pacholczyk przesłał dziś do naszej redakcji swoją odpowiedź w sprawie incydentu podczas otwarcia nowej filii GOK w Gorzycach Wielkich, o czym informowaliśmy już wcześniej.
Wicestarosta domagał się sprostowania i choć nadesłane oświadczenie nie spełnia wymogów prawa prasowego odnośnie sprostowań, zdecydowaliśmy się – dla zachowania obiektywizmu i otwartości dialogu publicznego – zamieścić je w całości, w nadesłanej do nas formie.


A tak wyglądało podczas pozostałej części uroczystości otwarcie filii GOK w Gorzycach Wielkich. 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie