Polsko – białoruska integracja w praktyce GALERIA FOTO

 

Marzena Wodzińska – Członek Zarządy Województwa Wielkopolskiego była gościem spotkania integracyjnego wielkopolskich harcerzy z grupą młodzieży z Białorusi, z organizacji polonijnych. Były wspólne śpiewy i tańce przy ognisku, zabawy w Parku Linowym oraz wzajemne poznawanie kultury i zwyczajów.  

 

DSC_6536

Marzena Wodzińska też włączyła się do śpiewów

 

Kilkadziesiąt osób w różnym wieku z Białorusi wypoczywa od kilku dni na obozie w Kiekrzu pod Poznaniem, odwiedzając również różne zakątki Wielkopolski. W miniony czwartek zawitali na Zieloną Polanę do Ostrowa Wielkopolskiego  

 

Wielkopolska wspiera integrację

– Wszyscy uczestnicy są tutaj dzięki realizacji projektu „To co nas łączy Polska” realizowanego po raz czwarty przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. To dla nas bardzo ważne, że nasi rodacy mogą poznać kulturę i historię kraju swoich ojców. Dlatego, jako samorząd staramy się  zapewnić im jak najlepsze warunki – dodaje Marzena Wodzińska, Członek Zarządy Województwa Wielkopolskiego.

Wicemarszałek Wodzińska była inicjatorką zaproszenia białoruskiej młodzieży do Wielkopolski i – jak podkreśla – przywiązuje dużą wagę do takich wzajemnych kontaktów.

– Tego rodzaju relacje bezpośrednie się wprost bezcenne. Nie ma lepszego sposobu na poznanie Polski, niż przyjazd do nas, poznawanie naszych zabytków, kultury i bezpośrednie kontakty z rówieśnikami. Dlatego wielkopolski samorząd już od czterech lat finansuje kolejne wizyty – dodaje Wodzińska.

 

Łączy nas Polska

 – Młodzież z Białorusi pochodzi z organizacji polonijnych z kilku różnych miejscowości. Bieżącą opiekę sprawują instruktorzy Hufca Jarocin – mówi harcmistrz Tomasz Kujaczyński, Komendant Wielkopolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego.

Na co dzień, młodzieżą z Białorusi zajmują się dorośli i ich rówieśnicy ze Związku Harcerstwa Polskiego

– Nasza rola polega na zapewnieniu atrakcji dla naszych białoruskich gości przez cały dzień. Organizujemy turnieje sportowe, było przedstawienie teatralne, gdyż tegoroczna edycja programu poświęcona jest polskim tradycjom i historii. Nasi goście poznają kulturę i dorobek poszczególnych regionów, jak Mazury, Tatry itp. W Kiekrzu młodzież pływa na żaglówkach, korzysta z plaży i uczestniczy w integracyjnych grach i zabawach – wymienia podharcmistrz Kinga Pelec, Komendat Hufca ZHP Jarocin.

 

Integracyjne piosenki i pląsy w Ostrowie

 W Ostrowie wszyscy uczestnicy programu wzięli najpierw udział w integracyjnym ognisku, podczas którego śpiewano polskie piosenki i razem bawiono się przy tradycyjnych harcerskich pląsach. Dzieci korzystały z Parku Linowego na Piaskach, odwiedziły Park Wielkich Owadów i skorzystały z kolejki wokół zalewu.

– Czujemy się tu jak w domu, a nawet lepiej, niż w domu. Wszyscy wspaniale nas przyjmują, są zawsze uśmiechnięci i bardzo się nam tu podoba. Nie musimy się niczym martwić, po prostu wypoczywamy i poznajemy Polskę, by potem przekazać nasze wrażenia rodakom na Białorusi – podsumowała Irena Denisiewicz, reprezentująca organizacje polonijne z Białorusi.

Na codzień życie Białorusinów polskiego pochodzenie nie jest jednak już tak różowe. Język polski jest stopniowo wycofywany ze szkół publicznych, teraz języka uczy się głównie w szkołach społecznych i prywatnych oraz w organizacjach polonijnych. Dlatego, jak zgodnie podkreślali uczestnicy, taka „integracja w praktyce” jest bardzo potrzebna dla podtrzymania polskości w trudnych realiach Białorusi.

Tekst i foto: Jarosław Wardawy

CZYTAJ RÓWNIEŻ W PAPIEROWYM WYDANIU GAZETY OSTROWSKIEJ 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie